Güncel Kürtaj Haberleri

7 Aylık Bebek Kürtaj Olur Mu?

7 Aylık Bebek Kürtaj Olur Mu?

Yasal kapsamda 7 aylık bir bebeğin kürtaj olması söz konusu olamaz. Kürtaj işlemi olmaya karar veren kadının gebelik durumunun 10 haftayı aşmaması gerekiyor. Kürtaj işleminde yer alan tüm risk etkenleri gebelik döneminin büyümesine bağlı olarak etkili olabiliyor. Henüz 7 aylık olan bebeğin kürtaj işleminde yer alması durumunda dahi ciddi risklerin meydana gelmesi ile neticelenebilir. Dolayısıyla kadının yasal kapsamda 18 yaşını doldurmuş olması ve eşinden onay alması durumunda dahi yasal olarak ilgili mahkemece izin sunulmadığından kürtaj olması mümkün değildir.

 

Türkiye’de Kürtaj Uygulaması Yasak Mı?

Kürtaj konusunda en çok merak edilen ayrıntılar listesinde yer alan kürtaj uygulamasında yasal olarak belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda devlet hastanesi, özel hastane ve özel klinik merkezinden kürtaj uygulaması gerçekleştirilebilir. Türkiye’de kürtaj girişiminde yer alınabilmesi için uyulması gereken yasal şartlar şunlardır;

  • Kürtaj olacak bireyin yasal kapsamda 18 yaşından büyük olması ve tamamen kendi rızası ile kürtaj işlemini tercih etmesi
  • Kadının evli olması durumunda doğrudan eşinden onay alarak kürtaj uygulamasında yer alması
  • Kadının yasal kapsamda 18 yaşından küçük olması durumunda anne ve babasından yasal kapsamda imza alması. Eğer anne ve babası vefat etmişse yasal olarak velayet kapsamında yer alan bireylerden imza alması
  • Kadının 18 yaşından küçük olması ve evli olmaması durumunda ise savcılık kurumundan izin almış olması

 

Kürtaj Uygulaması Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kürtaj uygulamasının kısırlığa sebep olması söz konusu değildir. Kürtaj uygulaması sırasında veya sonrasında rahim içerisinde delinme ve enfeksiyon kapılması gibi ciddi durumlar meydana gelmediği müddetçe kısırlık durumu meydana gelmesi söz konusu olmaz.

Kürtaj uygulamasında birkaç yıl öncesine kadar tercih edilen metal yapılı cerrahi girişim aletleri sebebiyle uygulama sırasında veya sonrasında enfeksiyon meydana gelmesine bağlı olarak kısırlık rahatsızlığı oluşabiliyordu. Ancak geliştirilen yeni vakum aspirasyon kanülleri sayesinde kürtaj uygulaması sırasında ve sonrasında enfeksiyon ve rahim içi delinme gibi durumlar söz konusu olmuyor.

Kürtaj uygulamasında tercih edilen vakum aspirasyon kanülleri tek kullanımlı olması sebebiyle enfeksiyon kapılması durumu neredeyse söz konusu olmaz. Bazı sağlık kuruluşlarında ise kürtaj uygulamasında tercih edilen vakumlar cam bir kavanoz içerisinde steril eden özel bir sıvı maddesi içerisinde muhafaza ediliyor ve hastalara yeniden uygulanabiliyor. Bu sebeple bireyin jinekoloji uzmanından tek kullanımlık kanülü aynı ortam içerisinde açmasını talep etmesinde fayda bulunuyor.

 

Hamilelik İlaçları Kullanılarak Hamilelik Sonlandırılabilir Mi?

Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan birçok düşük ilaçları hamileliğin sonlandırılması açısından beklenilen sonucu sunamıyor. En etkili düşük ilaçlar yurt dışı üzerinden üretildiğinden ve henüz ülkemiz piyasasında satışa sunulmuyor. Bu yüzden hamileliğin kürtaj uygulaması haricinde herhangi bir düşük ilacı üzerinden sonlandırılması mümkün değildir. Adet geciktirilmesi konusunda tercih edilen ve toplum arasında adet söktürücü olarak ilaç ve iğneler de hamileliğin sonlandırılması konusunda herhangi bir etki gösteremiyor. Bu nedenle istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasında başvurulabilecek en etkili ve güvenilir tıbbi yöntem kürtaj uygulamasıdır.

 

Kürtaj Nasıl Uygulanır?

Uygulanışı oldukça basit olan kürtaj uygulanışı işlem esnasında genital organ ve rahim ağzında enfeksiyonlar meydana gelmemesi açısından etkili dezenfekte ilaçları üzerinden bu bölgeler temizlenir. Sonraki işlemde ise rahim ağız kısmı genişletilmesi açısından spekulum adı verilen bir alet takılarak rahim ağız kısmı tek bir dişli üzerinden sabit bir biçimde tutulur.

İşlem jinekoloji uzmanı tarafından uygun görülmesi durumunda uyutularak veya lokal uyuşturularak gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi birden fazla doğum yapan kadınlarda daha kolay bir şekilde uygulanabilir.

Sonraki aşamada rahim ağzı buji adı verilen aletler üzerinden genişletilir ve karman kanün adını alan plastik yapılı malzeme ile rahim içerisine giriş gerçekleştirilir ve rahim içi boşaltım işlemi gerçekleştirilerek kürtaj işlemi başarılı bir biçimde sonlandırılır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Korunma Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir Yorum

  1. kürtaj

    7 aylık bebek kürtaj olur evet. yazınızı da çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir