Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Adet Arası Kanamalar

Adet Kanaması Sorunları Ve Düzensiz Kanamalar

 

Her kadın düzenli olarak normalde her ayda bir adet kanaması görmektedirler. Fakat adet arası kanamalar bazı kişilerde adet dönemi düzensizliği girebiliyor. Normalde düzenli bir adet kanaması gören kadının 28 günde bir adet dönemine girmesi gerekiyor. Bu kanama en fazla bir hafta sürebiliyor.  Adet kanaması başlayan kadının ilk günlere göre son günlerde daha az kanama gördüğü söylenebilir. Bunun haricinde belirttiğimiz düzen dışında gerçekleşecek herhangi bir aksama esnasında düzensiz kanama ortaya çıkar. Gerçekleşen düzensiz kanamaları farklı sebepleri ve nedenleri olabilir. Bu durumda gerçekleşecek düzensiz adet kanamalarının görülmesinin nedenini detaylı olarak öğrenmek için doktora gidilmelidir. Yapılan tetkikler sonucunda adet kanamalarının düzensizliğine sebep olmasını sağlayan nedenler ortaya çıkartılıp gerekli tedavi işlemleri uygulanmalıdır.

Adet düzensizliğinin sebeplerinden biri de üreme çağında olan aynı zamanda aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülebilecek durumlar arasında gebeliğe bağlı oluşan sorunlar etki eder diyebiliriz. Bundan dolayı düzensiz adet kanaması için doktora gittiğiniz taktirde doktorunuzun size soracağı ilk soru gebelik söz konusu olup olmadığıdır. Öyleki doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini uyguluyor olsanız dahi bazı durumlarda yine gebelik oluşabiliyor. Bu nedenle gebeliğe dair bir durumun söz konusu olmadığını iddia etseniz bile doktorunuzun gerekli incelemelerde bulunması gerekir.Düzensiz adet kanamalarında kişinin iki adet kanamasının ortasında denk gelen yumurtlama döneminde hafifte olsa lekelenmeler tarzında adet arası kanamalar meydana gelebilir. Yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar edebilir. Bu durum normal karşılanabilir. Çünkü kişi için herhangi bir problem yaratmaz. Adet kanaması düzensizliklerine sebep olan etken ise tiroid bezi hormonlarının fazla ya da eksik olmasıdır. Bu tarz bir durumda adet güzelsizliği yaşamak kaçınılmaz olur.

 

Adet Görememe

 

Adet görememe tıbbi terim olarak AMENORE olarak adlandırılır. Adet görememe durumu kişinin üst üste belirli sayılarda adet görememesi durumunda meydana gelen bir sorundur. Bu tarz bir sorunla karşılaşıldığı taktirde kadının yapması gereken en önemli işlem kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmektir. Çünkü üst üste adet görememe bir problemin oluştuğunun belirtisidir. Bu tarz bir durumda hiç beklemeden doktora gidilmelidir. Gerekli tekler yapılarak bu duruma neyin sebep olduğuna dair incelemeler yapılmalıdır. Daha sonra gerekli tedavi uygulanarak adet kanamaları düzenli hala getirilmeye çalışılmalıdır

 

Seyrek Adet  Görme

Öncelikle üst yazınızda da belirttiğimiz gibi sağlıklı bir kadının normalde 28 günde bir adet kanaması görmesi gerekir. Yalnız kişiden kişiye değişebilen bir durum olarak adet görememe i, seyrek adet görme ya da aşırı kanamalı adet görme gibi problemler ortaya çıkabilir. Seyrek adet görme yıllık görülen adet kanamasının sayısının azalmış olma durumudur. Meydana gelebilecek seyrek adet görme durumunda da yapılması gereken adet görememe durumunda olduğu gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından gerekli kontrollerin yapılmasıdır.  Bu kontroller sonucunda seyrek adet görmek yerine düzenli olarak adet görülmesi için gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Genellikle de bu durumlarda ilaç önerilmektedir.

 

 

 

adet arası kanamalar
adet arası kanamalar

 

 

Ara Kanaması

 

Tabi olarak bu duruma verilen isim metrorajidir. Yani adet arası kanama olan kanama günleri dışında görülen durumdur.Adet arası kanamalarda her kadının başına gelebilecek bir olaydır. Yalnız bu durumun herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Genellikle bu kanamalar lekelenmeler şeklinde görülür. Dönem dönemde adet arası ortaya çıkabilir. Bu tarz durumların ortaya çıkmasında herhangi bir olumsuz durum sebep olmayabilir. Bunun dışında kişinin günlük yaşamında yaşadığı stres, sıkıntı gibi olaylarda etki edebilir.

Bir önceki yazımız olan Düşük Nasıl Yapılır? Düşük Hapı, Düşük İğnesi? başlıklı makalemizde Düşük Hapı ve Düşük İğnesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir