Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Adet Gecikmesi Belirtileri

Adet Gecikmesi Belirtileri

 

Kadınların her ay düzenli olarak adet kanamaları görmektedir. Ergenlik çağından itibaren düzenli olarak her genç kız ve kadın adet kanaması görür. Adet kanamaları her ay kısa süreli gecikmelerle ortaya çıkabilir. Fakat adet kanamaların da uzun süreli gecikme yaşandığı taktirde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sonuçların başında kişinin yağ bir rahatsızlığı bulunmaktadır ya da herhangi bir ilişkide bulunduysa gebelik şüphesi doğabilir. Bunu öğrenmek için yapılması gereken en doğru işlem doktora gidilip detaylı bilgi alınması olur. Adet geçirmesine gebelik neden oluyorsa bu duruma bazı belirtiler sebep olur. Adet gecikmesine sebep olan belirtiler ve bulgular bulunmaktadır. Bu bulgu ve belirtilerin ne olduğu hakkında detaylı bilgi yazımızda aktaralım. Öncelikle adet gecikmesi belirtilerinin başında âdetin başlamaması gelir.

Kadının memelerinde dolgunluk, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma, hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkar. En keskin belirtilerden biri karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik hissedilmesidir. Bunun haricinde bulantı ve kusma görülür. Baş dönmesi,  uykuya eğilim, yorgunluk gibi hisler oluşur. Başının salgılarının artması ve sık idrara çıkma da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilir. Yalnız adet gecikmesinin ve bu belirtilerin kesin sonucunu almak için yapılması gereken kan testleri ve ultrason  kontrolleri olur. Çünkü gebelikle alakalı olmayan adet gecikmeleri de meydana gelebilir. Yani yaşamış olduğunuz bu adet gecikmesi belirtileri gebeliğin değilde farklı bir rahatsızlığın sonucu olmuş olabilir. Kesin tanı konulabilmesi için gebelik testinin yapılması doğru olur. Aksi durumda gebelikle alakası olmayan adet gecikmeleri içinde gerekli doktor kontrolleri yapılarak rahatsızlığın sebebi detaylı şekilde öğrenilmelidir.

 

 

Adet Gecikmesinin Hamilelikle İlişkisi Nedir?

Bilindiği üzere her ay kadınlar düzenli olarak adet kanaması görmektedirler. Yalnız adet kanamalarının gecikmesi durumunda kişilerde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların gebelikle bir alakasının olup olmadığına kişinin öncelikle herhangi bir ilişkide bulunup bulunmadı önemlidir. Kişi herhangi bir cinsel ilişkide bulunulduğu takdirde gebeliğin oluşumu gibi bir durum ortaya çıkabilir. Çünkü adet gecikmesi belirtilerinden biri de hamileliktir. Gebe kalan bir kişi adet kanaması görmez. Gebelik dönemi boyunca da adet kanaması yaşamamaktadır. Adet kanamasının gecikmesinde kişide farklı belirtiler de ortaya çıkıyorsa gebelik şüphesi doğabilir. Bu nedenle hem adet gecikmesi yaşıyorsanız hem de gebeliğe bağlı rahatsızlıklar hissediyorsanız yapmanız gereken gebelik testi ya da daha detaylı bir inceleme yapılmasıdır. Bu durumun daha detaylı sonuçlanması için ultrason muayenesi yapılmalıdır. Aksi taktirde adet gecikmesinin hamilelikle bir alakasının olduğu gibi hamilelikten dolayı olmayabileceği de düşünülmelidir. Bu nedenle gerekli uzman kontrolü yapılmalıdır.

Gebeliğin var olup var olmadığını öğrenmek için bir çok yöntem günümüzde kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden gebelik testleri, idrar testleri, kan testleri ve en kesin sonuç verene ultrasonla  gebelik tanısıdır. Bu yöntemler hemen hemen her kadın tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Hem kolay ulaşılabilir olması hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle kişi öncelikle idrar testine ya da gebelik testine başvur. Adet gecikmesi belirtileri konusunda daha detaylı sonuç almak için ise kan testi ya da ultrason muayenesinde bulunur.

 

 

adet gecikmesi belirtileri
adet gecikmesi belirtileri

 

Adet Gecikmesi Kimlerde Görülür?

Öncelikle adet geçmesinin her kadında ya da genç kızlık söylenebilir. Adet gecikmesine bir çok etken sebep olacağı için her yaştan kadında görülmesi mümkündür. Gebeliğin haricinde çok sayıda adet gecikmesi belirtileri vardır. En basit sıradan bir stres bile adet geçmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra kişinin günlük yaşamında yaşadığım problemler, aldığı besinler ve benzeri gibi durumlarda etki edebilir.  Adet gecikmesi yaşayan kişiler doktora gidip durumun neyden kaynaklandığına dair bilgi almalı ve tedavi olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Cinsellik Nedir? başlıklı makalemizde Cinsel Uyarılma Bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir