Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Adet Günlerine Göre Korunma

Gebelikten Korunmada Takvim Yöntemi

 

Kadınların birçoğu gebelikten korunmak için bir çok yöntem uygulamaktadırlar. Bu yöntem sayesinde istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek istenir. Bunun içinde ülkemizde bu durumu engelleyecek bir çok yöntem uygulanmaktadır. Bu sayede kadınların istenmeyen gebeliklerin ortaya çıkması engellenir. Bu yöntemlerden biri olan gebelikten korunma da takvim yöntemi nedir nasıl uygulanır bunun detaylı bilgisini aktarıyor olacağız. Öncelikle kadının doğurgan olan günlerini hesaplaması durumunda her ay doğurgan  günlerin aynı günlere denk geleceğinin garantisi olmadını belirtmekte fayda vardır. Bu nedenle de bu yöntemin koruyuculuğunun oldukça düşük olduğu söylenebilir. Bu durum aslında kişinin adet günlerine göre koruma yöntemidir de diyebiliriz. Buradaki amaç en tehlikeli günleri hesaplayarak gebelikten korunmaya çalışılmasıdır. Bu korunma yöntemi bilinen en eski yöntemdir. Çoğu çık tarafından da bu yöntem hala uygulanmaktadır. Bu yöntemle korunma sağlanması hem en basit hem de maliyeti olmayan bir uygulamadır. Fakat takvim yöntemine göre korunmanın doğum kontrol hapları, spiral, doğum kontrol iğneleri ve benzeri gibi yöntemlere göre çok daha düşük bir korunma yöntemi olduğunu belirtmekte fayda vardır. Kısacası belirtmek gerekirse kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde de gebe kalmaya müsait olabilir.

Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde de gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman kesin sonuç vermeyebilir. Takvim yöntemini kullanacak kişilerde de bu durum göz ardı edilmemelidir. Çünkü istenmeyen gebeliklerin oluşmasını istemediğiniz takdirde bu durumun çokta etkili olmadı göz önüne  alınmalıdır. Takvim yöntemi diğer korunma yöntemlerine göre çok daha basit bir yöntemdir. Diğer yöntemlerde de belirttiğimiz gibi % 100 koruyuculuk etkisi bulunmamaktadır.Çok etkili bir korunma yöntemi olmasa dahi bu yöntemin nasıl uygulandığı taktirde bilgilendirme sağlamış olalım.

 

Kadında Yumurtlamanın Günü  Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle belirttiğimiz günü hesaplayabilmek  için âdetin ilk günü ile sonraki âdetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür. Bu süre hesaplanırdan sonra ortaya çıkan rakamdan 14 gün çıkarılmalıdır. Bu şekilde ortaya çıkan rakam bizi âdetin birinci gününden itibaren hesaplanmak şartıyla yumurtlamanın olacağı tarihi vermektedir. Yapılan hesaplamada gebe kalmıyor elverişli olduğu günler ilişkiden kaçınılmalı ve tam koruyucu olmasa da prezervatif gibi gebeliği  önleyecek bir yöntem kullanılmalıdır. Belirttiğimiz gibi adet dönemlerinde geçmeler meydana gelebilir bu nedenle yaptığımız hesaplamada hata oluşabilir. Aynı zamanda hesaplamada doğru yaptığımız taktirde yine de istenmeyen gebelikler oluşabilir. Çünkü normal süreçte de o istenmeyen gebeliklerin engellenmesi için kullanılan ilaçlar ya da iğneler nasıl % 100 etki etmiyorsa bu durumdada etki etmeyebilir. Çünkü her kadın farklı adet dönemleri ve aksaklıkları da yaşayabilirler.

 

Takvim Yöntemi İle Korunmayı Kimler Uygulayabilir?

Kadınların gebelikten korunmak için bir çok yöntem uyguladığı  görülmektedir. Bu yöntemler sayesinde istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmiş olur. Bu yöntemlerden biri olan takvim yöntemi bir diğer adı ile adet günlerine göre korunma hem basit hemde maliyetsiz olması nedeni ile eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Her kadının belirlediği ilişki zamanı uygulayabilmesi mümkündür. Çok etkili bir yöntem olmasa dahi uygulanmaktadır. Birçok yönteminde korunma olasılığı yüzde yüz değildir. Fakat takvim yöntemi ile korunma bu yöntemlere göre daha düşük koruyuculuktadır. Bu yöntemi uygularken adet dönemleri düzgün hesaplanmalıdır. Çünkü adet dönemleri arasında hep aynı zamana denk gelmeyebilir.  Bu nedenlede hesabınız yanlış tutabilir. Buda istenmeyen gebeliğin oluşmasına neden olabilmektedir.Bu ihtimalleride göz önüne almalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Adet Arası Kanamalar başlıklı makalemizde adet ve adet kanaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir