Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Adet Kanamasının Zamanlaması

Adet Kanamasının Zamanlaması

Kadınlar her ay düzenli olarak adet kanaması görmektedir. Ergenlik dönemi ile başlayan adet kanamaları menopoz dönemine kadar devam eder. Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet kanaması görür. Adet dönemi kişilerde bazı sorunlara neden olabilir. Fakat bu sorunlar adet döneminden önce kendini gösterip adet döneminin bitişiyle de tamamı ile kaybolur. Bu nedenle bu sorunlar  kişinin fazla büyütmemesi gereken ve her kadının da bu durumu yaşadığı bilinmesi gerekmektedir. Adet kanaması tatlı bir kadında 28 günde bir görülmelidir. Fakat zaman zaman adet dönemlerinde gecikmeler olabilir. Adet dönemi sancılı geçebilecek bir dönemdir.

Çok adım adet döneminden rahatsızlık duymayabilir fakat bazı kadınlar ise bunun aksine adet dönemlerini ağrılı ya da sancılı olarak geçirebilirler. Bu nedenle adet dönemini ağır geçiren bir kadın günlük yaşamını etkileyebilir. Fakat adet kanamalarının rastlamaca tarihler kişi için uygun olmayan günlere denk gelebilir.  Bu tarz dönemleri adet kanamalarının denk gelmesi kişi için sorun teşkil edebilir. Örneğin balayına gidecek bir kadın, tatile çıkacak bir kadın, önemli bir işi olan kadın bu dönemlerde adet kanaması görmek istemeyebilir. Böylesi durumlarda doktor önerisi ile bazı önlemlerle beklenen adet kanamasının ileri tarihleri alınması mümkündür. Bu adet kanamasının önlenmesinin kadında bir soruna sebep olmadığı görülmüştür. Fakat o bu uygulamaları sıklıkla  tekrarlamak doğru olmaz. Yıl içerisinde birkaç kez adet kanamalarını geciktirmek de sorun yaşanmayacağı gibi bunu yıl içerisinde defalarca uygulayan kadında problemler ortaya çıkabilir.Bu nedenle o adet kanamasının zamanlaması normalde her ay kişiye göre değişen bir durumdur. Fakat adet kanamasının zamanlamasını kişi özel süreçlerinde geciktirebilir. Yalnız belirttiğimiz gibi bunu çok aşırı uygulamamak gerekir.

 

 

Adet Döneminin İleri Tarihlere  Alınması

Adet dönemin ileri bir tarihi alınması için jinekolojik muayenede bulunması gerekir. Doktor tarafından istenilen dönemde ne kadar adet geciktirilmesi işlemi gerçekleştirilir. Fakat işlem en az üç gün önce uygulanmaya başlanmalıdır. Üç günden az bir sürede gerçekleştirilirse istenen geciktirme süresi çok da etkili olmayabilir. Doktor tarafından bu işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Kendi başınıza bu tarz bir işlemi gerçekleştirmeniz doğru olmaz. Kişinin kendi kendine adet dönemini ileri alabilmesi için doğum kontrol hapı kullanıyor olması gerekir. Doğum kontrol hapı adeti geciktirmek istenen süreye kadar devam ettirilir. İlaç kesildikten sonra yaklaşık bir hafta içerisinde adet kanaması gerçekleşir. Bu yöntemi yıl içerisinde birden fazla uygulamak istediğimiz takdirde doktora başvurmanız gerekiyor.

Adet döneminin ileri tarihleri alınması için gerekli işlemlerin uzman doktor tarafından önerilmesi ile yapılması doğru olur. Bunun dışında adet kesmek için tamponu da kullanabilirsiniz. Tampon işlemi adet dönemini ileri tarihleri almaz fakat kanama görmenizi engeller.  Tampon kullanımı çok basittir. Pamuksu bir yapıya sahip olan tampon kişinin vajinasına yerleştirilir ve adet kanamasını  tamponda biriktirerek dışta kanama görülmeden sonrasında atılabilir. Adet dönemlerim ileri tarihe alınmasını istemediğiniz takdirde tampon kullanımı da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında belirttiğimiz gibi adet döneminin ileri tarihlere alınması için yapılması gereken ilk işlem doktor desteği almak olur. Daha sonrasında adet döneminin ileri tarihlere alındığı taktirde süreç dolduğu zaman normal adet görülme zamanları başlar.

 

Adet Kanamasının Zamanlaması
Adet Kanamasının Zamanlaması

 

Adet Döneminin Geciktirilmesinde Uygun Olmayan Yöntemler

Kadınlar bazen özel zamanlarında adet dönemlerine denk gelmesini istemediği günleri  bazı yöntemler ile ileri tarihlere almak ister. Bu yöntemle bazı uygulamalar gerçekleştirebilirler. Yalnız adet döneminin geciktirilmesi için uygun olmayan bazı işlemler bulunmaktadır. Bunların başında adet döneminin geciktirici iğne ve haplar gelmektedir. Kişi adet geciktirici iğne ve hapları almak için sıradan bir eczaneye gidip temin edebilirler. Yalnız o eczanelerden kolaylıkla temin edebilecekleri bu ilaçların kişide yan etkileri görülebilir. Bu nedenle bu ilaçların kullanılması önerilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Adet Gecikmesi Belirtileri başlıklı makalemizde adet gecikmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir