Güncel Kürtaj Haberleri

Adet Öncesi Gerginlik – Premenstrüel Sendrom (PMS)

Premenstrüel Sendrom (PMS) – Adet Öncesi Gerginlik

 

Kadınlarda ruhsal ve fiziksel bazı belirtilerin adet kanaması öncesinde görülen belirtilere adet öncesi gerginlik – PMS (Premenstrüel Sendrom) denilmektedir. Oluşan bu belirtiler genellikle adet döneminden bir hafta önce görülmeye başlanır. Adet görüldükten birkaç gün sonra etkisini yavaş yavaş yitirir. Kadınlar bu dönemi her adet zamanında yaşar. Doğası gereği kadın karmaşık bir yapıya sahiptir. Erkekler tarafından bu dönem anlayışla karşılanmalı ve iletişimde oldukları kadınla doğru iletişim kurabilmeleri için bu dönemde kadını anlamalı ve konu hakkında bilgi sahibi olmalılardır. Kadının doğası gereği bu durumu yaşaması normal karşılanmalıdır.

 

Premenstrüel Sendrom (PMS) Ne Sıklıkla Görülür?

Her kadında adet öncesi bazı belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler kadınların adet döneminin yaklaştığının habercisidir. Kadın adet olacağını anlar ve ona göre hazırlık yapar. Belirtiler kişiyi çok aşırı rahatsız edecek boyutta değildir. Fakat nadir de olsa  bazı kadınlarda bu belirtiler daha ağır hissedilebilir. PMS denilen adet öncesi gerginlik adet dönemlerine yakın zamanda kendini belli eder. Bu süre adet görüldükten birkaç gün sonra düzelir. Adet döneminde bu sendromun neden olduğuna dair merak edilen sorunun yanıtını verelim.

 

PMS Neden Olur?

Bu sorunun cevabı için net bir bilgi verilemeyebilir. Çünkü nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat mineral eksikliği, hormonal dengesizlik, vitamin yetersizliği, psikomatik vb. gibi birçok etken bu adet dönemi öncesinde oluşan sendromun nedeni olabilir. Hemen hemen her kadın bu belirtilen nedenlerden dolayı PMS sendromunu  yaşıyor olabilir.

 

PMS Tanısı Nasıl Konur?

PMS tanısı koymak için öncelikle belirtiler düzenli bir şekilde ortaya çıkmalıdır. Aynı zamanda belirti bir süre sonra kaybolmalıdır. Adet döneminin ortasında bu belirtiler gittikçe artmalıdır. Adet görüldükten itibaren bir hafta on gün bu süre devam etmelidir. Adet öncesi belirtiler adet olunduktan birkaç gün sonra yok olmalıdır. Belirtiler yeri geldiğinde şiddetli hissedilmelidir. Bu belirtiler hemen hemen her adet döneminde kendini göstermelidir. Bu belirtileri ağır yaşayan kişiler doktora gidebilir ve rahatsızlığını dile getirir. Ancak bu durum adet döneminde görüldüğü için yapılabilecek rahatlığı hafifleten ilaçların verilmesi olur.

 

adet öncesi gerginlik
adet öncesi gerginlik

PMS Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle bu belirtiler hafif adet öncesi belirtileri şeklinde olabilir. Bunun haricinde adet öncesi gerginlik ağır şekilde de yaşanabilir. Ağır yaşandığı zaman tüm vücut sistemini etkiler. Ağır yaşandığı zaman kişinin zor zamanlar geçirmesine neden olur. Ruhsal olarakta PMS belirtileri kişiyi etkileyebilir. Mesela yorgunluk hissi, ruhsal çökkünlük, gerginlik, sinirlilik, alınganlık, duygusallık gibi birçok eğilimi ortaya çıkartabilir. Bulantı, başağrısı, kusma, akne oluşumu, ishal gibi belirtilerde sıklıkla görülür. Bunun yanı sıra vücutta ödemlere, aşırı kilo almaya ve özellikle karında şişliğe neden olabilir. Bunun gibi birçok belirti adet dönemi öncesinde kendini belli eder. Kişi bu belirtileri hissettiği an adet olacağını anlar. Bu durum her adet döneminde görüldüğü için kadınlar tarafından belirtiler kendini göstermeye başladığında adet dönemi için hazırlığını tamamlar.

 

PMS Nasıl Tedavi Edilir?

PMS tedavisi genellikle bu süreci çok aşırı ağır geçiren kişiler için uygulanır. Adet öncesi gerginlik tedavisi Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından verilebilir. Hastanın ciddiyetine göre doktorun uygun gördüğü tedavi ve ilaçlarla yola devam edilir. Bazı kişilerde ağrı yoğun olabilir fakat ilaç tedavisi ile kişi genellikle ağrı kesici tarzı ilaçlarla rahatlar.  PMS aşırı olduğu durumlarda tedavi yöntemleri de değişir. Kişi ağrıyı şiddetli hissettiği için dayanılmaz noktaya gelebilir ve kendini kaybedebilir. Fakat yaş ilerledikçe ağrılar azalır. Birçok kadında bu belirtiler görülür. Bu nedenle psikoloji olarak da kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vajinal Spekulum Nedir? başlıklı makalemizde Pelvik Muayene ve spekulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir