Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Atrofi Nedir?

Atrofi, östrojen hormonu desteğini kaybedince genital organlar ve idrar yollarınında oluşan gerilmeye denir. Bu organlar yapısal ve işlevsel olarak östrojen hormonuna bağlıdır. Östrojen hormonu desteğini bu organlar kaybedince atrofinin incelmesine ve zayıflamasına neden olur.

Menopozda Genital Organlarda Atrofi Ve Şikayetleri

Birkaç atrofi türü bulunmaktadır. Bunlardan kadınlarda genital organlar ve idrar yollarının genital organlarla yakın olan kısımları işlevsel ve yapısal olarak östrojen hormonuna bağlıdır. Bu nedenle östrojen hormonu desteği kaybedilince bu organlar da gerilme yani atrofi dokularının incelmesine neden olur. Aynı zamanda zayıflamasına da neden olmaktadır. Menopoz döneminde belirttiğimiz dokularda gerileme hemen görülmeyebilir. Menopoz döneminde kadında illa şikayet olacağı anlamına gelmez. Bu durum atrofi için de geçerlidir. Bazı kadınlar atrofiye rağmen herhangi bir rahatsızlık duymayabilir. Atrofi sorunlarının tümü östrojen hormonu tedavisi ile güçlü bir şekilde tedavi edilebilir. Yaşanabilecek bu gerileme (atrofi) belirli belirtilere neden olur. Bu belirtileri inceleyelim.

Atrofi Hangi Belirtilere Neden Olur?

Kadında vajina sürekli olarak yenilenebilen bir dokudur. Öncelikle östrojen hormonu eksikliği yenilenme süresinin yavaşlamasına neden olur. Bu yavaşlama kadın tarafından vajinada kuruluk şeklinde hissedilebilir. Bu durumda vajina dokusunun normal bakteri florası özelliklerini bozabilir. gerileme birçok belirtilere neden olabilir. Vajinada kısalma, daralma, kanama gibi belirtiler olabilir. Aynı zamanda cinsel ilişkide vajina duvarlarında aşınmaya bağlı kanamalar görülebilir. Menopoz döneminde cinsel ilişki esnasında ağrı oluşmasınada sebep olabilir. Bu gerilme neticesinde vulvada kaşıntı meydana gelebilir. Bunun haricinde idrar yollarında sebep olacağı sorunların başında idrar kaçırma şikayetleri olabilir. Bu tür şikayetler Atrofi belirtilerinin görüldüğünü gösterir.

Atrofide İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenlerinin birçok sebebi olabilir. Vajina enfeksiyonları, mesanede oluşabilcek enfeksiyonlar, zorlu doğumlar, sinirsel hastalıklar vb. gibi durumlar idrar kaçırmanın nedeni olabilir. Atrofide idrar kaçırmaya neden olan sebebte idrar yollarındaki gerilemenin ilerlemesidir. Menopoz dönemideki idrar yollarında oluşan gerileme sebebyle idrar yolu enfeksiyonu sık görülür. Bu nedenle menopoz döneminde sık rastlanılır. Bu da bir tür hastalıktır ve kişiyi rahatsız edebilen bir durumdur.

 

atfori nedir
atfori nedir

Vajinal Atrofi nedir?

Bu terimi vajinanın menopoz sonrası geçirdiği değişiklik olarak tanımlayabiliriz. Vajinal atrofi östrojen seviyesine bağlı olarak vajinal dokunun zayıflaması ve incelmesi durumudur. Hazne girişinin incelmesine neden olur. Bu gibi durumlar meydana getirir.

Menopozun Vajinal Belirtileri Nelerdir?

Menopoz girmiş kadınlarda belirtilerin aşında vajinal kuruluk, tahriş, akıntı, kaşıntı, cinsel ilişkide kanma ve ağrı gibi belirtilere rastlayabilirsiniz. Bu belirtiler kişiyi aşırı rahatsız edecek durumlardır. Belirli bir yaştan sonra kadınlarda görülür. Fakat her menopoza giren kadının bu tür rahatsızlığı yaşayabileceği söylenemez. Sağlıklı kişilerde bu tür belirtiler görülmeyebilir.Belirtiler sonuçunda doktora gitmek gerekir. Tedavi uygulanmalı ve tedaviye uyulmalıdır.

Menopoz Döneminde Vajinal Atrofiye Bağlı Şikayetlerin Sıklığı

Menopoz döneminde birçok şikayet görülebilir. Özelliklede  vajinal atrofiye bağlı şikayetlerin başında ağrılı cinsel ilişki ve vajen derisine bağlı vajinal kanamalar meydana gelir. Bu riski tetikleyen nedenler olabilir. Bu nedenlerin başında sigara içenlerde risk artar. Bunun nedeni ise sigara dolaşımı etkiler ve vajinal dokulara daha az oksijen taşınmasını sebep olur. Vajinal doğum yapmayan kişilerde daha fazla risk taşıyabileceği söylenebilir. Bunun haricinde cinsel aktivitesi olmayan kadınlarda da daha fazla risk taşıma durumu vardır. Cinsel aktivite kan akışını artırır bu durumda vajinal elastikiyeti artırır. Bu tür sebeplerde menopozda vajinal riskleri artırır. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Sağlıklı beslenmeye ve kişisel temizliğe önem verilmelidir.

 

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir