Güncel Kürtaj Haberleri

Bartholin Kisti Ve Absesi

 

Bartholin bezleri kadınlarda vajina girişinin iki yan kısmında sağlı ve solluyer alan salgı bezlerine denir. Bu bezlerin temel işlevi cinsel ilişki esnasında kayganlığın sağlanmasıdır. Bartholin bezinin içerisinde üretilen kaygan ve şeffaf bir sıvı vardır. Bu sıvı cinsel uyarılmayla bezin kanalından geçerek vajina girişine boşalır. Bartholin bezlerinde görülebilecek rahatsızlıklardan biri kist ve apse yapmasıdır. Bezin kanalının tıkanması sonucu herhangi bir nedene bağlı olarak Bartholinde kist ve abse oluşur. Kanal tıkanmasında salgı dışarı akamadığı için birikerek salgı kanalının genişlemesine neden olur. Genişleyen kanal bölgede içi sıvı dolu bir kitle oluşmasını sağlar. Bu kist ya abse olur ya da kitle olur. Bu durumda salgı sıvısı içeriyorsa bartholin kisti meydana gelir. Sıvı içeriği pü içeriyorsa  bartholin absesi meydana gelir. Bartholin bezinde yaşanan bu rahatsızlık kadınları oldukça etkileyebilen bir durumdur. Oluşumu anlaşıldığı an uzman desteğine başvurulmalıdır. Peki bartholin kanalı neden tıkanır ve abse, kist gibi rahatsızlıkları meydana getirir. Detaylı olarak oluan bu durumun sebeplerine değinelim.

Bartholin Bezi  Kanalının Tıkanması

Bartholin bezi kanalının tıkanmasına sebep olan en büyük etkenlerden biri bakterilerle oluşan enfeksiyonlardır. Genelliklede üreme çağında olan  kadınlarda görülür. Kanalın tıkanmasına başka nedenlerle uygulanan cerrahi tedaviler sonucunda da rastlanılabilir. İleriki yaşlarda görülen Bartholin bezi kanserleride kanalın tıkanmasına sebep olur. Bu tarz durumlar kanalın tıkanmasına sebep olduğu için kist ve abse oluşumu meydana gelir.

Bartholin Kist Ve Absesi Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bartholin kistinin ve absesinin oluşumunu anlamak çokta zor olmamalıdır. Belirtilerinin verdiği rahatsızlıktan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bölgede oluşacak abse şiddetli ağrılara sebep olacaktır. Oluşacak ağrı dayanılmaz bir ağrı olacağı için absenin boşaltılması gerekecektir. Abse boşaltılmazsa ağrı devam edecektir. Absenin kendiliğinden de patlayabilir. Abse boşatıldığı halde bölgede kanalın tıkanmasına bağlı olarak ağrısız bir şişlik oluşabilir. Oluşan bu şişlik Bartholin kistine dönüşür. Bu şişkinlik birkaç santimetre ya da daha büyükte olabilir. Bu belirtiler sonucunda oluşan rahatsızlığın adını koyabilirsiniz. Rahatsız edici bir durum olduğu söylenebilir. Uzman desteği almak en doğru yol olacaktır.

 

Bartholin Kisti
Bartholin Kisti

Bartholin Apse Ve Kisti Tedavisi

Bartholin apse ve kist tedavisinde ilk olarak oluşan absenin boşaltılması gerekir. Boşaltmak için oluşan şişkinlik kısmına bir bisturi yardımıyla absenin açılması sağlanır. Abse açılmasıyla içindeki sıvı boşatılacaktır ve bu durumda ağrıların hafiflenmesi gerçekleşmiş olacaktır. Açılan abseden sonra bartholin kanalı daha da genişletilerek nüks oluşma gibi bir durumun azaltılması sağlanacaktır. Yapılan tedavinin ardından doktorun vereceği antibiyotik düzenli olarak kullanılacaktır. Abse oluşumunda bu tedavi işlemleri uygulanıyor olur. Fakat abse değilde kist oluşmuşsa bunun tedavi yöntemi daha farklı olacaktır. Kist abseye göre daha zorlu bir tedavi sürecine sahiptir.

Kist oluşumunda bölge bisturiyle açılsa bile kanal kısa sürede tekrar tıkanabilir ve bölgede yeniden bartholin kist oluşma riski vardır. Böyle bir durumu engellemek için bartholin bezi kanalıyla beraber çıkartılmalıdır. Bu tercih edilemzse yeni bir kanal oluşturulmalıdır. Belirtilen iki yolda meşakatli bir ameliyat gerektirir ve genellikle kanser şüphesi olan durumlarda uygulanır. Doktorunuzun sizin için uygun bulacağı yöntemleri tercih etmeniz gerekir. Sancılı bir tedavi yöntemi vardır. Fakat doğru tedavi uygulandığı zaman sağlığınıza kavuşmanıza engel bir durum olmayacaktır. Bu rahatsızlığa birkaç ameliyat tekniği uygulanabilir. Sonuçunda rahatsızlığın tedavi sürecinin olumlu yanıt verdiği görülür. Belirtiler ağrılı olduğu için rahatsızlığı kolaylıkla anlamanız mümkündür. Telaş etmeden uzman desteği ile tedavisi var olan bir hastalığı atlatabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Atrofi Nedir? başlıklı makalemizde atrofi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir