Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Bebek Aldırma Süresi Ne Kadar

Kürtaj ile bebek aldırma süresinin Türkiye’deki yasal sınırı 10 haftadır. 10 haftanın dolmasından itibaren kişi, kendi isteği ile gebeliğin sonlandırılmasını talep edememektedir. Ancak bu durumun istisnaları mevcuttur. Bu istisnalar bebeğin yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmesi durumunda gebeliğin 24. haftasına kadar kürtaj işlemini gerçekleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda kişi, mağdur olduğu bir suçtan dolayı gebe kalmışsa gebeliğin 20 haftasında kadar hamileliğini sonlandırma hakkına sahiptir. Bu durumda yetkili mercilere başvurmalı ve tecavüze uğradığını kanıtlamalıdır. Yasal sınır olan 10 haftanın geçmesi durumunda kişinin kendi bebeğini düşürmesi veya üçüncü bir şahsa düşürtmesi için rıza göstermesinin cezai şartları vardır. Bu şartlar kişinin adli para cezası ve hapis cezasına çarptırılmasına sebep olabilir. Aynı şekilde rıza gösteren kişinin rızası karşılığında düşürme işlemini gerçekleştiren kişinin de cezai yaptırımlarla karşılaşması mümkündür.

18 yaşından büyüklerin evli olması durumunda eşlerinin rızası gerekir. 18 yaşından küçük, ancak evli olan kişilerin ise ailelerinin onayı gerekmektedir. 18 yaşından büyük ancak evli olmayan kişilerin eşlerinin onayına gerek yoktur. 10 haftalık yasal sınırın aşılması yasal olarak mümkün değildir. Bebek Aldırma Süresi fetüs ile de ilgilidir. Fetüs ne kadar büyükse kürtaj işleminin de oluşabilecek komplikasyonlar da o denli fazlalaşmaktadır. Bu nedenle fetüs ne kadar küçük olursa kürtaj işlemi o kadar kolay olacaktır. Anne adayının hayati bir tehlikesinin bulunması durumunda doktorun annenin rızası şartı aranmaksızın gebeliği sonlandırma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu durumda doktorun 24 saat içerisinde ilgili birimlere gebeliği neden sonlandırdığı ile ilgili ayrıntılı bir rapor sunması gerekmektedir. Kürtaj işleminden sonra yaklaşık 1 hafta boyunca kişinin rahminde kanama olacağından cinsel ilişkiden kaçınması gerekmektedir. Hamilelik hormonları bir anda hamilelik öncesindeki seviyeye dönmeyeceğinden kürtaj sonrası kişide mide bulantısı, sık idrara gitme ve göğüslerde şişme gibi belirtiler olabilmektedir.

kürtaj ile bebek aldırma

Kürtaj olmak bir sonraki dönemde gebe kalmaya engel değildir. Kürtaj olan bir kadın ortalama 4,5 hafta içerisinde yeniden regl olabilmektedir. Kürtaj sonrasında yapılan hamilelik testinde testinin pozitif çıkması muhtemeldir. Bu nedenle kürtaj sonrasında hamile olmaktan şüphelenen kadınların kan testi yaptırması veya hamilelik testini belirli periyotlarda yaptırması önerilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kürtaj ile Bebek Aldırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir