Güncel Kürtaj Haberleri

Bebek Aldırmak Ne Kadar

Bebek Aldırma Fiyatları Ne Kadar?

 

İstenmeyen gebelik her kadının yaşayabileceği bir durumdur. İstenmeyen gebelik için çözüm yolları vardır. Kürtaj işlemi her kadının en doğal haklarından ve yasal bir işlemdir. Kürtaj işlemi kayıtlara geçen fakat gizli tutulan bir operasyondur.

 

Kürtaj Nedir?

Kürtaj işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının en sık uyguladığı kısa süreli cerrahi operasyonlardan biridir. Bir gebeliğin sonlandırılması dışında düşük oluşması sonrasında kanamanın durdurulması ve rahim içinin temizlenmesi öte yandan rahim içinden alınan parçaların patolojik incelemesi ile tanı konulması için gerçekleştirilebilir. Yaşanan bu durumlarda kürtaj işlemine başvurulur. Bebek aldırma fiyatları ise yapılma şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

Kimler Kürtaj Olabilir?

Kürtaj işleminin sonlandırılması esnasında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların gerçekleştirilmesi taktirde kürtaj işlemi uygulanır. Bu şartların başında gebelik onuncu haftayı aşmaması gerekmektedir. Evli olan kadınlarda eşler de müdahaleye izin vermeli ve imza atmaları gerekmektedir. 18 yaş altı genç kızların hem anne hem de babalarının imzası gerekir. Evli olmayan ve 18 yaşından büyük kadınların kendi onayları ve imzaları kürtaj olmaları için yeterli bir nedendir. Kürtaj işlemi ülkemizde yasal bir haktır ve kadınlara tanınmış çağdaş bir olaydır. Bunun yanında acil kanamalı bir kadın hayati tehlike taşıyorsa kendi onayı dışında bir onay beklenmeden işlem yapılabilir. On haftayı aşan gebelik durumunda ya da bebeğin sakat veya ölü bulunması durumunda kürtaj yapılabilir.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj yapılmaya karar verildikten sonra muayene ve bilgilendirme işlemi gerçekleşir. Gebelik haftanız teyit edildikten sonra işlemle ilgili ayrıntılı bilgi verilerek hastaların kürtaja hazırlanması sağlanır. Kürtaj yapılmadan önce hastane kaydınız girilir. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra anestezi uygulanarak kürtaj işlemine başlar. Spekulum adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir ve vajina ve rahim ağzının dezenfeksiyonu yapılması sağlanır. Karman kanülü adı verilen boru yardımı ile arkasına iliştirilen vakum aleti gebelik kesesinin boşaltılması sağlanır. Bu işlem gebelik haftasına göre kısa sürede gerçekleşir. Bundan sonraki gebeliklerin olumsuz etkilenmemesi adına vakum yöntemi kullanılmaktadır. İsteye göre kürtaj işlemi bittiğinde gebelikten korunmanız için rahim içi spiral uygulaması da yaptırabilmeniz mümkündür. İşlem için anestezi uygulandığında işlem bittikten kısa süre sonra bilinciniz yerine gelir. Karma kanülleri tek kullanımlık ve plastikten olan boru şeklinde bir üründür. Bu nedenle rahim içi tabakasında zarar verme ihtimali çok düşüktür. Tek işlemi gerçekleştikten sonra aynı gün taburcu olmanız mümkündür. Kan uyuşmazlığı durumu gerçekleşirse uyuşmazlık iğnesi adı verilen bir işlem uygulanır. Bu yine işlemden sonra en geç üç gün içerisinde gerçekleşmelidir. Bu iğnenin amacı bundan sonraki gebeliklerinizin kan uyuşmazlığından etkilenmesini önlemektir.

 

Fiyat Nasıl Belirlenir?

Ülkemizde bebek aldırma fiyatları Türk Tabipler Birliğinin belirlediği ücretlendirme politikası esas alınarak belirlenir. Gebelik sonrasında işlemin size yansıyan ücreti kadın hastalıkları ve doğum uzmanının dışında anestezi uzmanının ücretinin de dahil edilerek belirtilmesinden ibarettir. Kürtaj ücretleri tercih ettiğiniz hastane ve doktora göre farklılık gösterebilir. Ücretler şehirden şehire de farklılık gösterebilmektedir. Doktorunuz farklı bir hastanede kürtaj işleminizi gerçekleştirecekti hastanenin uyguladığı ücrete tabi tutulursunuz. Özellikle büyükşehirlerde ücretler daha fazla görülmektedir.

 

Kürtajdan Sonra İlk Adet Ne Zaman Görülür?

Öncelikle kürtaj yapıldıktan sonra belirli bir süre akıntılar görülebilir. Kürtajdan sonra göreceğiniz kanamalar adet kanamaları değildir. İlk adet kanaması ortalama olarak beş hafta sonra görülebilir. Bundan önce görülebilecek kanamalar kürtajın etkisinden kaynaklı kanamalardır. Bu dönemde hafif ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrıların kalıcı etkisi bulunmamaktadır. Beş haftadan sonra düzenli olarak adet kanamaları görülmeye başlanır.

Bir önceki yazımız olan 7 Aylık Bebek Kürtaj Olur Mu? başlıklı makalemizde kaç haftaya kadar kürtaj yapılabilir ve Kürtaj Kısırlığa Neden Olur Mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir