Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Bel Soğukluğu

Gonore Bel Soğukluğu Ve Klamidya Enfeksiyonları

Bel soğukluğu bir erkekte penis ucundan pü vasfında akıntı gelmesi durumudur. Erkekte ben soğukluğu yapan bakteri ve Klamidya  adı verilen iki ayrı bakteri türü vardır. Taşıyıcı erkekten kadına cinsel temasla bulaşan kadının genital organlarında yaygın bir enfeksiyona sebep olabilirler.  Pelvik enfeksiyonları adı verilen bu durum fallop tüplerinde tıkanmaya ve bölge Üreme sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle de yaygınlaştığı takdirde hayati tehdit eden bir hastalık durumu oluşturmaktadır. Erkeklerde bel soğukluğu hastalıktan sorumlu bölge  gonoredir.  Yine erkeklerde idrar borusu enfeksiyonlarına neden olan Klamidya da erkekte  sıklıkla belirti vermeden bulunmaktadır. Bu durum spermleri ileten kanallarda daralmalara yol açarak kısırla neden olabilmektedirler. Bu durum kadınlarda tüplerin tıkalı olması durumunun kısırlık nedenlerinden biridir. En önemli nedenlerinden bir diğeri ise cinsel yolla bulaşan bakterilere bağlı olarak gelişmiş pelvik enfeksiyonlarının ortaya çıkmasıdır.  Pelvik enfeksiyonları kadınlarda belirtisi seyredebileceği için sıklıkla akıntı ya da kazık ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Böyle bir durumun yaşanması takdirinde kadının gerekli önlemleri alarak erkeğin de tedavisini geciktirmeden gerekli muayenelerde bulunmaları sağlanmalıdır. Bu durumda yapılan tedavi de erken tanı konulup gerekli işlemler kolaylıkla uygulanabilir. Aksi bir durumda bu işlem kişide bir çok rahatsızlığın meydana gelmesine ve tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

 

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

 

Bel soğukluğun belirtisi erkeklerde  gonore  enfeksiyonu penis ucundan meni  bezi bir akıntıya sebep olmakta ve beraberinde idrar yaparken yanmaya neden olmaktadır. Bu rahatsızlık ender durumlarda belirti göstermeye bilir. Kadınlarda ise bir çok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu belirtiler de kadında akıntıya, kısık ağrılarına, şiddetli enfeksiyonlara,  ateşle seyreden ağır enfeksiyonlara, karın içinde ve eklemlerde oluşabilecek enfeksiyonlara vb  gibi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun haricinde oluşabilecek enfeksiyonlar nadiren de olsa hiç belirti vermeye de bilir. Kadında akıntı ve katık ağrıları tüpleri zarar verme ihtimali olan enfeksiyonların hemen hemen tümünde görülebilir. Oluşacak bu belirtilerin kadınların erken tedavi olanaklarından faydalanmaları gerekmektedir. Göz belirtilerin erkeklerde ve kadınlarda görüldüğü taktirde yapılması gereken doktora başvurulmalı ve tedavi işlemlerinin bir an önce gerçekleştirilmesinin gerektiğidir.  Bu durum ilerlediği taktirde kişi de bir çok sorunu beraberinde getirebilir. Bu nedenle kişinin önlem almasında fayda vardır.

 

 

Bel soğukluğu
Bel soğukluğu

 

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

 

Öncelikle bel soğukluğu belirtilerinin hissedildiği taktirde doktora gidilmesi gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında rahatsızlığın bel soğukluğunu işaret ettiği taktirde tedavi işlemi başlamalıdır. Tedavi sürecinde hastalığın şiddetine göre öncelikle ilaçlarla ya da iğnelerle işlemler başlatılır. Birden fazla ilaç bu evrede kullanılabilir. Aynı zamanda bu hastalıkta eş tedavisi de yapılmaktadır. Hastalığın ağır olduğu dönemde kişi hastaneye yatırılarak tedavi süreci devam eder. Bu tedavinin en önemli amacı hastalığın vücutta yayılmasını engellemektir.  Aynı zamanda genital sistem de hasar bırakmasının önüne geçmektir. Tedaviye erken başlanıldı taktirde tüplerin tıkanmasını önlemede daha başarılı olmaktadır. Yapılan tedavi neticesinde amaç kişinin bu hastalıktan tamamen kurtulmasını sağlamaktır. Bu nedenle kişinin bu tedavi sürecinde sabırlı olması ve düzenli bir şekilde ilaçları kullanması gerekmektedir. İlk zamanlar ilaç tedavisi ile devam ettirilen bu hastalığın ilerlemesi neticesinde durumun daha ciddiye alınarak hastane ortamında tedavinin sürdürülmesi sağlanır. Bu durumda hem ilaçların düzenli kullanılması hem de bu rahatsızlıkta durumun ihmal edilmemesi gerekmektedir.Bu durum hem kadında hem erkekte de aynı şekilde önem taşımaktadır. Kısaca tedavi işleminin doğru zamanda ne düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adet Günlerine Göre Korunma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir