Güncel Kürtaj Haberleri

Cinsel Yaşam ve Bakteri

Cinsel Yaşam Ve Bakteri

Cinsel yaşam bireyleri çeşitli enfeksiyon ve bakterilerle karşılaştıran bir durumdur. Cinsel yaşamın sebep olduğu bir çok rahatsızlık meydana gelebilmektedir. Bunların başlıcaları bakterilerdir. Bu bakteriler kişi için bir çok soruna sebep olabilmektedir. Bakterilerle iyi geçinmek için öncelikle vücudumuzda yaşayan bu canlı türleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız ve neler yapmamız gerektiğine dair önlemler almamız gerekir. Bakterilerin insan vücudunda nasıl etkilerinin olduğuna dair ve cinsel yaşama ne tür etkilediğine dair bilgi sahibi olmamızı gerektirecek konular hakkında aydınlanmalıyız. Bu nedenle bakterilerin ne olduğuna dair geniş bir açıklama yapalım.

 

Bakteri nedir?

Öncelikle bakteriler enfeksiyon hastalıkları denilen bazen ölümcül olabilen bazen de hastalıklardan sorumlu olsalar da canlı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu bakterilerin dünya üzerinde var olmadan yaşam sürdürmesi olanaksızdır. İdrar, karın, kan içindeki organların çoğu, göz kafesi içindeki yapılar ve kafatası içindeki yapılar başta olmak üzere her bölgenin kendine özgü bir savunma makamı cilası bulunmaktadır ve bu ortalama girilmeye başarabilen en az sayıdaki bakteri sağlam bir bağışıklık sistemi sayesinde ortadan uzaklaştırılmaktadır. Steril durumda bu işlem devam eder.Belirttiğimiz gibi bakteriler insan vücudunda çoğunlukla var olan bir durumdur.

 

Bakteri  Florası

Vücutta belli organlar bulunmaktadır ve buralarda bakteriler sürekli olarak normal şartlarda bulundukları doku ile ilgili iyi geçinmek yaşamlarını sürdürürler. Bakteriler insan vücudunda tüm cildimizi kapsayan, kadınlarda dış genital kısımdan rahim ağzı sınırına kadar olan kısımda sürekli olarak bakteriler yaşamaktadır.Oluşan bu bakteriler çoğu zaman dokuya bir fayda ya da zarar sağlamazlar. Sindirim sisteminde ve vajinada önemli işlevlere katkıda bulunabilirler. İnsan vücudunun her anatomik bölgesinde varolan bakteri topluluklarını flora adı verilmektedir.  Florayı oluşturan bakterilerin cinsi kişiden kişiye, dokudan doku ya ve benzeri gibi önemli farklılıklar gösterir. Mesela iki bireyin teması filoların bir anlamda karşılıklı değişimine sebep olur. Örneğin biriyle el sıkıştığınızda karşı tarafın bakterileri size geçer sizin modelleriniz de karşı tarafa geçmiş olur. Bu geçici olarak meydana gelen bakteri olayı enfeksiyonlara yol açmamaktadır. Kişiyle temas ne kadar yakın ve ne kadar uzun sürerse floraların birbirine benzeme özelliği de bu durumda artmış olur.

Beraber yaşayan insanların özellikle de çiftlerin florası  birbirine benzer.Örneğin eşler de bakteri geçişleri olduğu gibi virüsü ya da enfeksiyon gibi durumlarda bulaşıcı olabilir. Temas halinde olan iki kişinin anatomik bölgeleri birbirinden ne kadar farklıysa ortaya çıkacak soru olasılığı daha yüksektir. Öyle ki her anatomik bölgenin florası farklıdır. Flora normalde enfeksiyon yapıcı özelliği oldukça düşük bakterilerden oluşmaktadır. Fakat bazı kişilerde flora da enfeksiyon yapıcı özellikler güçlü mikroorganizmalar var olabildiği için sorunlara da neden olabilir. Çünkü bu mikroorganizmalar bakteri şeklinde, vicik şeklinde, parazit şeklinde ortaya çıkabilirler. Aynı zamanda kişi kendinde olan bu mikroorganizmaları taşıdığından habersiz olabilir.

 

 

Cinsel Yaşam ve Bakteri
Cinsel Yaşam ve Bakteri

 

 

Bakteriler Hangi Yollarla Bulaşır

Öncelikle yazımızda da belirttiğimiz gibi bakteriler insan vücudunda var olan ve var olmaya da devam edecek bir durumdur. Bakterilerin bulaşma yolu bir çok şekilde olabilir.  Özellikle de evli insanlarda bakterilerin bulaşma olasılığı daha yüksektir. Bakteriler öpüşmeyle, anal seks ile, oral seksle, ön sevişmeyle, ama seksüel ilişkilerde ve benzeri gibi bir çok şekilde ulaşabilir. Bu bakteriler enfeksiyona neden olarak karşı cinse kolay bir şekilde geçebilir. Cinsel ilişki bakterilerin kişiye daha kolay geçmesine neden olan bir durumdur. Belirttiğimiz gibi bu tarz bir çok yolla bakterilerin bulaşması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Ertesi Gün Hapı Ve Acil Korunma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir