Güncel Kürtaj Haberleri

Cinselliğin Yaşı Var Mı

Cinsellik konusunda yanlış bilinen tıbbi olarak doğru değerlendirilen birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncellikle cinsellik dürtüsü insanı cinsel eylem arayışına iten itici bir güçtür. Bu dürtüye libido adı verilir. Normal yaşamda açlık, susuzluk gibi insanın ihtiyaçları gereği var olan bir güçtür. Libido canlının ait olduğu neslin devamını sağlamaya yönelik karşı cinsten biriyle yeni bir canlı dünyaya getirmeye yöneltir. Her insanda bu durum böyledir. Cinsellik böyle kısa bir konu değildir. Libodunun birçok kaynağı vardır. Cinsellik denildiği zaman birçok durum akla gelebilir. Cinsellik, beğenilme ihtiyaçı, kendini tatmin etme, gevşeme ihtiyaçı vb. gibi birçok ihtiyaça yönelik bir eylemdir. Cinsellik belirli bir yaş neticesinde oluşmaz. Fakat kişinin yaşına göre durumları değişebilir. Örneğin sağlıklı bir erişkin haftada birkaç kez ilişkide bulunabilir. Fakat yaş ilerledikçe bu sıklık eskiye nazaran azalır. İlişki sıklığını aslında belirleyen kişide cinsellik dürtüsünün doyurulma ihtiyaçından kaynaklanır. Yaş ilerledikçe ihtiyaç duyma sıklığı azalır. Cinsellik arzusunu doğuran kaynağın güçü aynı kalır. Kadında cinsellikle erkekte cinsellik farklıdır. Bu nedenle daha detaylı kadın ve erkek cinselliğine değinelim.

 

Kadında Cinsellik Nedir?

Cinsellik konusunu kadında nedir, yaşla nasıl bir ilişkisi vardır gibi soruların cevabını yazımızda aktaralım. Libido kadında beirli bir yaşa kadar artar. Belirli bir yaştan sonra sabit kalır. Kadın sağlıklı olduğu sürece çok ileri yaşlara kadar orgazm olabilme kabiliyetini korur. Öyleki menopoza yaklaşan bir kadında libidonun artmasına rastlanılabilir. Kadında cinsellik hamilelikte değişiklik sağlayabilir. Gebelikte libidoda ve cinsel ilişki sıklığında azalma görülür. Bunun nedeni hamileliğin kadına vereceği kusma, halsizlik gibi etkenler olacaktır. Fakat belirli bir aydan sonra bu belirtiler azaldığında libido geri döner. Hamileliğin son zamanlarında size bu istek tekrardan azalır. Bu durum birazda hamilelik sürecine bağlıdır. Kadınların bir diğer sorunu menopozdur. Menopoza girildiği andan itibaren kadın genital organında atrofi denilen değişiklikler meydana gelir. Bu durumda vajina dokusu incelir ve bazı değişiklikler meydana gelir. Genital bölgedeki bu değişiklikler ilişki esnasında ağrılara neden olur. Bunun haricinde idrar yaparken yanma gibi sorunlar oluşabileceği için kadında cinsellik isteği azalacaktır. Bu durum olumsuz olsa bile tedavi yöntemleri bulunmaktadır.  Normal cinselliğin dışında kadında cinsellik biraz daha zorludur. Gebelik, menopoz gibi etkenlerde bunun örneğidir. Kadında cinselliğin dışında karşı cinsteki cinsellik hakkında bilgi verelim.

 

Erkekte Cinsellik Nedir?

Erkekte cinsellik kadından önce meydana gelir. Erkeklerde sağlıklı olduğu sürece ileri yaşlara kadar orgazm ve ereksiyon olabilme özelliğini devam ettirir. Yaş ilerledikçe erkektede ereksiyonun etkisinin azalması olabilir. Fakat bu yaş erkeklerde daha da ileri bir yaştır. Eşi gebe olan kişi de lidosu bir değişiklik göstermez. Erkek bu konuda anlayışlı olarak eşine baskı yapmamalıdır. Gebelik döneminde eşler  oluşabilecek durumlar hakkında bilinçli olmalıdır. Eşlerine saygı göstermeli bu süreçi doğru sürdürmelidir.

 

Cinselliğin Yaşı Var Mı
Cinselliğin Yaşı Var Mı

 

Kadın Menopoza Girince Cinsel Hayatı Biter Mi?

Genellikle bu sorunun cevabı yanlış bilinmektedir. Kadın menopoza girdiğinde cinsel hayatı bitmez. Lipido yaşa bağlı azalma gösterebilir. Çiftler sağlıklı oldukları müddetçe çok ileri yaşlara kadar hiçbir tedaviye gereksinim duymadan cinselliklerini yaşamaya devam edebilirler. Menopoz kadının cinsel hayatını bitirmez sadece azalmalar görülebilir. Kadınların cinsellikte daha zorlu evreleri vardır. Bu evrelerde farklı zorluklar yaşayabiliyor. Cinsellik bir ihtiyaç olduğu için absürt karşılanmamalıdır. Çiftler arasında özel bir durumdur. Neslin devamının sağlanmasıda libidonun gerçekleşmesiyle meydana gelir. Sağlıklı olunduğu sürece kişide bu istek sadece azalabilir fakat tamamen kaybedilmez.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Belirtileri Ve Testleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir