Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Cinsellik Nedir?

Cinsellik Nedir?

 İnsanların çoğalma amacı büyüttükleri ve bu amaç doğrultusunda harekete döktükleri eyleme cinsellik denir. Canlılar evrimleşmenin bir sonucu olarak yeni bir canlı meydana getirmek zorunluluğunu kendilerinde hissetmişlerdir. Cinsellik fiziksel duygusal ve ilişkilere yönelik bir kavram olarak ele alınabilir. Cinsellik kişinin kadın ya da erkek olmasından ve seksten daha çok şey ifade eder. Kişinin fiziksel yapısına kendisi ile ilgili olan yargılarını, seçimlerini vb gibi birçok durumun kapsamaktadır. Bunun gibi birçok eylem cinselliğin belirtisi olabilir. Örneğin bedensel temasın getirdiği haz duygusu da cinselliğin içerisindedir. Çünkü cinselliğin amaçlarından biri haz almaktır. İnançların dahi cinsellik üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. İnançlar bir yandan Suçluluğu koruyucu ve cinselliği reddetmeyi amaçlarken diğer yandan ilişkilerin kurallarını sevgiyi ve değeri öne çıkartır. Bu nedenle inançlar ve dinler etkin bir rol oynar. Cinsellik kadın ve erkek için aynı doğrultudadır.

 

Cinsellikle İlgili En Çok Merak Edilenler Nelerdir?

Cinsellik nedir sorusuyla alakalı birçok merak edilen konu vardır. Bu konuların neler olduğuna dair bilgilendirmede bulunalım. Öncelikle erken boşalma sorununa değinelim. Erken boşalma olarak tabir edilen ender görülen ciddi bir problemdir. Erkekler orgazmı bilinçli olarak geciktirilebilir. Erkeklerde orgazm birincil olarak dokunma ve basınç gibi mekanik uyaranlarla gerçekleşir. Bu duruma erkekler yön verebilir. Merak edilen bir diğer durum mastürbasyondur. Mastürbasyon cinsellik içgüdüsünden kaynaklanan bir davranıştır. İkili ilişkilerin mümkün olmadığı durumlarda kadın ya da erkeğin uyguladığı bir eylemdir. Aşırı uygulandığı taktirde genital bölgenin sildin de tahriş oluşmasına neden olabilir.

Erkeklerde her boşalma ile birlikte bir son menide sperm sayısı azalır. Fakat bu kalıcı bir etki değildir. Mastürbasyon kısırla neden olmaz bu durum kadınlar içinde geçerlidir. Mastürbasyon aşırıya kaçıldığı takdirde gerçek cinsel ilişkiye tercih edilmesi ve toplumdan sosyal aktivitelerden uzaklaşmasını sağlayabilir.  Haricinde aşırı mastürbasyon sosyal ve psikolojik sorunlar yaratabilir. Bu nedenle bu tarz sorunlar yaşanabilir. Kadınların merak ettiği sorulardan bir tanesi kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşabilir mi? Bu sorunun yanıtını kızlık zarı bozulmadan gebeliğin görülmesi mümkündür denilebilir. Özellikle de vajinanın girişine yakın olan bir bölgeye gerçekleşen boşalmada gebelik ortaya çıkabilir. Çünkü kadınım günü de uygunsa bu duruma spermler hızlı bir şekilde kızdıklarının doğal açıklığından içeriye girebilir ve vajinadan yukarıya çıkarak gebeliğin oluşmasını sağlayabilir. Merak edilip Sorulan sorulardan bir tanesi ideal penis uzunluğu diye bir şey var mıdır? Açıkçası ideal penis uzunluğu diye bir şey bulunmamaktadır. Yapısal özelliklere bağlı olarak her erkeğin farklı bir yapısı bulunmaktadır. Çünkü penis uzunluğu kişinin boyu ile direk olarak ilişkilidir. Bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Penisin işlevinin kadınların gibi kalmasını sağlamak ve cinsellik içgüdüsünü tatmin etmektir. Penisin işlevinin kadınların gibi kalmasını sağlamak ve cinsellik içgüdüsünü tatmin etmektir.

 

Cinsellik Nedir
Cinsellik Nedir

 

Cinsel Uyarılma Bozukluğu Nedir?

Cinsel uyarılmanın oluşmaması veya uyarılmanın cinsel birleşme bitinceye kadar sürdürülememesi durumunda sürekli ya da tekrarlayıcı biçimde gerçekleşmesine cinsel uyarılma bozukluğu denilebilir. Gerçekleşen bu durum cinsellikle ilgili sıkıntı yaşanmasına sebep olur. Böyle bir durumda ilgi çok olumsuz etkiler kendini gösterebiliyor. Ortaya çıkan bu belirtiler sonucunda cinsel organ yerleşimi için hazır hale gelemeyebiliyor. Cinsel uyarılma bozukluğu olan bir kişiyle cinsellik sona edebiliyor veya hazzın olmadığı hatta bazı durumlarda acı veren bir cinsel birleşme yaşanabilir. Böyle bir sorunun ortaya çıktığı taktir de doktora başvurulması en doğru yöntemdir. Profesyonel destek alınarak oluşan rahatsızlığın giderilmesi sağlanılabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Vajinal Spekulum Nedir? başlıklı makalemizde Pelvik Muayene ve spekulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir