Güncel Kürtaj Haberleri

Çocuk Aldırma Süresi Kanunen Ne Kadar?

Çocuk aldırma süresi Türkiye kanunu çerçevesinde gebeliği sonlandırma evresine kürtaj adı verilerek kürtaj hakkının 1972 senesinden sonra yürürlüğe geçen nüfus planlamasına göre 10 hafta an itibariyle geçmeme kaidesiyle gebeliği sonlandırma hakkına sahiptir. 1972 senesine kadar yasak olan Kürtaj bu tarihten sonra kanunların değiştirilmesi ile birlikte yüz binlerce kadının sağlık koşulları altında kürtaj olasılığı kabul edilmiştir. Daha önceden Bu işlemin suç olarak kabul edildiği ve dönemlerden sonra nüfus planlamasının yasası içerisinde belirtilen şartnameleri taşıyarak gerçekleştirilen gebeliği sonlandırma yöresinde herhangi bir hukuki cezai yaptırım yer almamaktadır.

Rahim tahliyesi sterilizasyon hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesine ilişkin Tüzük ve ilgili yasa gereği çerçevesinde her şey hukuken uygulandı. bir Doktor Gebeliğin dönemi hangi hafta aralığında olduğu bakılmaksızın Eğer ki anneyi tehdit altına alacak riske sokacak ve Hayati durumunu altına alacak hisse anne yahut gerekli kişilere danışmadan gebeliği sonlandırma hakkına sahiptir.

 

Türkiye gebelik sonlandırma kürtaj evresinde hukuken 10 haftaya kadar gebelik sonlandırma evresi yasal çerçeveler içinde prosedürleri karşıladığı takdirde kabul edilir Aksi takdirde cezai yaptırımlar uygulanır bu cezai yaptırımlar içerisinde üçüncü şahıslar gebenin izni olmadan yahut ebeveynlerinin izni olmadan gebelik sonlandırma evresinde cezayı hapis cezasına mahkûm tutulur 5 ile 10 yıl arasındaki Ceza işlemle çarptırılır. Aynı şekilde gebenin izni olmadığı takdirde 3 şahıs bilinçli olarak gebeliği sonlandırma evresinde yardım ve yataklık yapacak kişilerin de bu suçlara aynı ortaklık derecesinde suçları da aynı şekilde sayıldığından ötürü cezai yaptırımlar aynı şekilde işlenecektir.

 

Çocuk Aldırma Süresi Kanunen Ne Kadar
Çocuk Aldırma Süresi Kanunen Ne Kadar

Çocuk aldırma süresi

Annenin durumuna 10 haftadan sonra Hayati tehdit edecek altına alacak durumlarda 20 haftaya kadar gebeliğin sonlandırılması hukuken kabul edilmektedir. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşandığı taktirde kanunen uygun görülen 20. hafta evresine kadar alınma olasılığı vardır. Türkiye’de birçok alanda bu konuda faydalanmak ve iyi niyeti suiistimal etme durumunda cezai işlemler uygulanmakta olduğunu bilmeniz gerekir. Dünya insan kaynakları bu konuda birçok ağır cezaları yer almaktadır Türkiye’de yer alan cezai işlemler biraz daha hafifletici durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Yasak Mı başlıklı makalemizde kürtaj yaptırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir