Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yapılıyor Mu?

Devlet hastanelerinde kürtaj yapılıyor mu sorusu, en çok merak edilen kürtaj sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Devlet hastanelerinde kürtaj operasyonu yapılıyor. Ancak bu operasyonun gerçekleşmesi için birtakım şartlar aranıyor. İlk olarak devlet hastanelerinde ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde kürtaj olabilirsiniz. Bunun haricinde evli ve bekar olarak da şartlarda farklılık görülüyor.

Annenin sağlığını kötü bir şekilde etkileyen gebeliğin sonlandırılması için ülkemizdeki pek çok devlet hastanesinde ücretsiz olarak kürtaj işlemi yaptırılabilir. Uzman kadın doğum doktorları tarafından yapılan bu operasyon tamamen yasaldır. Eğer anne adayının gebelik yüzünden yaşamı tehlikeye girmişse, evli ya da bekar olması fark etmeksizin devlet hastanelerinde ücretsiz olarak kürtaj yapılabiliyor.

Gebeliği sonlandırmak keyfi nedenlerden dolayı talep ediliyorsa, birçok devlet hastanesi bu işlemi yapmamaktadır. Ancak bazı devlet hastaneleri de belli bir ücret karşılığında kürtaj yapabiliyor.

Gebe olan kişi reşit değilse yani 18 yaşından küçükse, kürtaj için başvurduğu devlet hastanesine ebeveynleriyle gitmek mecburiyetinde. Ebeveynlerinin de bu konuda onayları alınmaktadır. Ebeveynlerin izni olsa bile eğer kürtaj işlemi keyfi olarak yaptırılıyorsa, devlet hastaneleri bu isteği kabul etmeyecektir.

Ülkemizin yasalarına göre, ister zaruri ihtiyaçtan olsun isterse keyfi nedenlerden kürtaj için hastaneye başvurulsun, her iki durumda da kürtaj olacak kadının eşinin de mutlaka bu operasyon için izni alınır. Eşinin de kürtaja müsaade etmesiyle kürtaj operasyonuna başlanabilir. Bu açıklamalar ile “Devlet hastanelerinde kürtaj yapılıyor mu?” sorusunun cevabını vermiş olduk.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılır? başlıklı makalemizde kürtaj ne kadar sürer, kürtaj ne zamana kadar yapılır 2019 ve kürtaj süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir