Güncel Kürtaj Haberleri

Devlet Hastanesinde Kürtaj

Devlet hastanesi kürtaj için belirli koşullara bakmaktadır. 2019 yılı itibari ile 10 haftadan az gebelikler yasal olarak bu haktan faydalanabilirler. Bu süre gebeliğin riskine veya olumsuz durum oluşmasına göre 20 haftaya kadar uzamaktadır. En ideal kürtaj yaptırma aralığının 5-6 hafta olduğunu da belirtmekte fayda var.

Devlet Hastanesi Kürtaj Yapar mı?

Asıl konumuza dönecek olursak devlet hastanesinde kürtaj kadının, evli ya da bekar veya ücretli ya da ücretsiz olmak üzere 2 ana koşulla yapılmaktadır.

Normal koşullarda devlet hastaneleri kürtajı ücretsiz olarak sigortanız üzerinden yapmaktadır. İstenmeyen gebeliğin keyfi bir kürtaj yaptırılmak isteniyorsa ücretli olarak kürtaj yapılabiliyor veya hiç yapılmıyor. Çoğu devlet hastanesi yasal sürecin 10 hafta olmasına rağmen 6 haftadan sonra kürtaj işlemi yapmayı reddedebiliyor.

Kadının evli olması durumunda eş rızasıyla, bekar olması durumunda kendi isteğiyle ve 18 yaşının altında olması durumunda aile onayıyla kürtaj işlemi yapılabiliyor. Kürtaj için eş rızası almak özel hastaneler içinde geçerli bir durumdur.

Devlet Hastanesinde mi yoksa Özel Hastane de mi Kürtaj Daha Güvenli?

Gerçekçi olmak gerekirse ne kadar zorluk çıkarsalar da devlet hastanesi, özel hastanelere oranla daha güvenlidir. Bunun birincil sebebi ise uzman doktor ve ekipmanlara daima sahip olmalarıdır. Kürtaj esnasında olsun kürtaj sonrasında olsun daha sağlıklı olması adına öncelik devlet hastaneleri olmalıdır.
Gizlilik konusunda ise aynı öneride bulunmak pek mümkün olmuyor. Gizlilik konusunda devlet hastaneleri bilgiyi ikinci kişiler ile paylaşabilir, özel hastaneler gizlilik konusunda daha hassas.

Devlet Hastanesi Kürtaj Fiyatı

Merak edilen konulardan biri de devlet hastanesinde kürtaj fiyatlarıdır. Türk Tabipler Birliği tarafından uygulanan kurallar doğrultusunda, kurumların veya kişiler kürtaj fiyatı vermeleri yasal değildir.
Devlet hastanesi kürtaj fiyatını net olarak vermekten ziyade ortalama olarak 100-300TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Özel hastane kürtaj fiyatları 700-3.000TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu fiyat gebeliğiniz durumuna göre veya gittiğiniz özel hastaneye göre değişiklik gösterebilir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir