Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Dismenore (Ağrılı Adet Görme) Nedir

Dismenore Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Dismenore nedir; adet ( regl) başlangıcında ya da hemen öncesinde kasık ve karın bölgelerinde gözlemlenen ağrılara denilir. Adet sancısına, dismenore veya menstrüel kramp adı verilmektedir. Dismenore ağrı iki alanda incelenmektedir.

 

Dismenore sancı türleri şöyledir:

 • Primer dismenore-birincil: ilk adet başlangıcından yaklaşık 1-2 yıl içinde ortaya çıktığı gözlemlenir. Aynı şekilde kırklı yaşlara kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Doğum yapan kadınlarda sancı daha hafif bir seyir kazanabilir. Rahimden salgılanan prostaglandin adlı hormon, regl sancısına neden olmaktadır. Regl kanaması başlamadan 1-2 gün önce, adet sancısı başlar ve regl başlangıcından sonraki ikinci gün son bulur. Sancı karının alt bölümündeki kramp şeklinde seyreder. Sancı, sırt bölgesine, bele, kasıklara, vulvaya vb. noktalara da temas eder. Vücudun genelinde bir ağrı söz konusudur. Ayrıca, regl sancısı akabinde; terleme, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, baş dönmeleri, baş ağrıları, baygınlık ,kabızlık vb. belirtiler yaşanır.
 • Sekonder dismenore-ikincil: Sekonder adet sancına sebep olan şey, altında yatan patolojik nedene dayanır. Patolojik nedenler; doğuştan kızlık zarının kapalı olma durumu, vajinal ve rahim anormallikleri veya kişide daha sonra ortaya çıkan durumlar; PID, myom, yumurtalık kistleri, polipler, rahim içi yapışıklar, enfeksiyonlar vb. şeklindedir.

 

Dismenore sancısının nedenleri şöyledir:

 • Rahmin, iç tabasını atması üzerine oluşan kasılmalardır.
 • Kasılmaların amacı, kanama miktarını azaltmaya yönelik gelişebilir.
 • Rahimde salgılanan prostaglandin maddesinin bazı kişilerde fazla oranda olduğu durumlarda ya da kişinin ilgili maddeye karşı aşırı duyarlı olması durumunda sancı olabilir.
 • Ayrıca, rahim ağzının ( serviks) normalden daha dar olması sonucu, adet kanamalarının dışarıya atılmasında zorluk yaşanır ve kasılmalar meydana gelebilir.

Dismenore sancılarının türleri ve altında yatan nedenleri doğrultusunda, doğru teşhis konulur. Akabinde, gerekli tedavi yöntemleri kişiye özel uygulanır.

 

Dismenore Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Dismenore tanısını doğru teşhis edebilmek için, içinde bulunduğunuz ağrılı adet kanamalarınız doğrultusunda kadın doğum uzmanına kontrol olmanız gerekir. Hastanın yaşadığı semptomlar, regl dönemlerinde yaşanan tıbbı durumlar ve pelvik muayenesi yapılır. Akabinde, rahim ağzından sürüntü alınabilir ( smear), laboratuvar testleri, ultrason muayenesi gibi testler ve muayeneler de öngörülmektedir.  Bazı durumlarda, laparoskopi cerrahi yöntem ile dismenore tanısı yapılabilir.

 

Dismenore tedavisi; kişinin içinde bulunduğu mevcut durum tespit edildikten sonra, ilaç tedavileri, cerrahi yöntemler vb. uygulamalara gidilir. Dismenore yani ağrılı adet sancılarında genellikle, ilaç tedavisi ile ağrıların önüne geçilmeye çalışılır. Fakat, hastanın adet sancısına neden olan durum neticesinde tabii ki tedavi süreçleri değişkenlik gösterecektir.

 • İlaç tedavisi; Nonsteroid anti inflamatuarlar vb. ilaçlar, rahmin prostoglandin maddesi salgılamasını baskılar ve ağrıyı hafifletir. Ayrıca, sancı esnasında yaşanan bulantı, kusma gibi durumların da önüne geçilebilir. İbuprofen, naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, reçetesiz şekilde eczanelerden alınabilir. Fakat bazı durumlarda bazı ilaçlar doktor tarafından yazılması önem taşır. İlk gün ilaç alımı doğrultusunda, kramplar önlenecektir. İlaç alımı yapıldığında, alkol tüketimi yapılmamalıdır. Ayrıca, ilgili ilaçların; karaciğer sorunları, mide hastalıkları, kanama bozuklukları, ülser gibi hastalıkları olan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 • Hormonal Kontrosepsiyon: Doğum kontrol hapları, deri bölgesine yapıştırılan bantlar, vajinal halka şeklindeki hormonal kontrosepsiyon teknikleri sancıyı azaltmaktadır. Bazı kişilere, hormonal rahim içi araçlar tavsiye edilebilir. İlgili hormonlar, rahimde üretilen prostoglandin maddesini azaltır ve böylece kas kasılmaları hafifler. Ayrıca, kanamaları, ağrıyı, myom, endometrozis gelişimlerini azaltmaktadır. Fakat tedavinin kesilmesinin ardından, tekrar büyüme gösterirler.
 • Cerrahi yöntemler: Ağrının altında yatan sebep myomlar ise; rahimi besleyen damarların özel teknik yöntemler doğrultusunda kanlanmasının durdurulması yöntemine gidilebilir. Endometriozis tedavisi için, laparoskopi cerrahi yöntem uygulanabilir. En son seçenek olarak, rahim alınabilir. Fakat bu durum, sancının altında yatan nedenler doğrultusunda en son seçenek olarak belirlenebilir. Önemli bir durum söz konusu olmadığında rahim alınması doktorlar tarafından da önerilmez. Bu konuda kişinin de bilinçlenmesi ve bilinçli bir şekilde hareket etmesi oldukça önemlidir.

 

 

Dismenore Nedir
Dismenore Nedir

 

 

Ağrılı adet görme (Dismenore) sancılarını gidermek ve en aza indirmek için diğer yöntemler şöyledir;

 • B1 vitamini, magnezyum desteği,
 • Masaj, akupunktur teknikleri
 • Egzersiz-spor aktiviteleri (yürüyüş, yüzme, bisiklet, aerobik vb. ) ilgili hareketler vücudun, ağrıyı kesecek kimyasal üretimine yardımcı olur.
 • Sıcak yöntemler, banyo, sıcak su torbaları vb. durumlar.
 • Uyku düzeni ve meditasyon, yoga yöntemleri de ağrının geçmesine yardımcı olacak seçenekler arasındadır.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Cinsel Yaşam ve Bakteri başlıklı makalemizde Bakteri  Florası ve Bakteriler Hangi Yollarla Bulaşır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir