Güncel Kürtaj Haberleri

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Kadınların birçoğu istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için bir çok yöntem uygulamaktadır. Bu yöntemlerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol haplarını kullanmayı tercih eden kadınların bu hapları kullanmadan önce bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Doğum kontrol hapları kadının yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının türevlerini içeren ve düzenli olarak kullandıklarında gebelik oldukça başarılı bir şekilde önleyen bir ilaçtır. Günümüzde bu ilaçların yan etkileri oldukça düşük ve güvenli ilaçlardır. Yalnız doğum kontrol hapları %100 gebeliğime önlemez. Bu durum aslında istenmeyen gebeliklerin önüne geçmekte kullanılan tüm yöntemler içinde aynıdır. Çünkü ender de olsa bu hapları kullananın sonucunda gebede kalındığı görülmüştür.

 

Doğum Kontrol Haplarının İçeriği

Doğum kontrol hapları bir çok çeşitli markalarla kullanıma sunulmuştur. Bu nedenle güvenilir bir markanın ilacını kullanmak her zaman daha doğrudur. Doğum kontrol hapları tablet şeklinde bulunmaktadır. Doğum kontrol haplarının bazıları multifazik ilaçlardır. Bu ilaçların diğer ilaçları göre farkı hormon içeriklerinin değişik olmasıdır. Ülkemizde de daha çok bu ilaçlardan kullanılmaktadır. Doğum kontrol haplarının tümü ötürü ajan hormonu içermektedir. Bunun yanında ek olarak progesteron hormonu türevli bir madde de içerir. Doğum kontrol haplarının bu tarz bir çok içeriği bulunmaktadır.

 

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Etki Ederler?

İçerdikleri yüksek doz östrojen ve progesteron hormonu sayesinde doğum kontrol hapları yumurtlama sürecini geçici olarak durduran ve gebeliğe önleyen ilaçlardır. Doğum kontrol haplarının beyinde hipofiz ve hipotalamus bölgesinden salgılanan ve yumurtalıkları uyaran hormon salgısını engelleyerek etki etmektedir. Doğum kontrol hapları içerdiği östrojen ve progesteron hormonlarının laboratuvar koşullarında üretilmiş türleridir. Bu maddeler sayesinde beyinden hormon salgısını azaltma özelliğine sahiplerdir. Bu nedenle beyin bu hormonların sanki yumurtalıklarıdan salgılanıyor muş gibi algılayarak kendi hormonlarının salgısını durdurur.

Bundan dolayı da yumurtlama işlevi devre dışı kaldığından gebe kalma durum ortadan kalkar. Doğum kontrol haplarını 21 gün düzenli bir şekilde içen kadın da etki etmektedir. Bu haplar rahim altı salgısını koyulaştırarak spermin rahim içine girmesini de azaltırlar. Böylelikle rahim içini gebeliğe uygunsuz hale getirirler. İlacın bırakıldı İlkay her şeyi eski haline döner. Hamilelik şansı tekrar devreye girer. Düzenli olarak doğum kontrol hapları kullanıldığı takdirde koruyuculuk oranları oldukça yüksektir. Bu durumda gebeliğin görülmesi çok nadirdir. Doğum kontrol hapları ne kadar güzel kullanılırsa o kadar koruyuculuk oranı yüksek olur. Doğum kontrol haplarını jinekolojik değerlendirme sonrasında doktor önerisiyle kullanmak gerekir.

 

 

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı
Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

 

 

Düzenli Kullanımda Doğum Kontrol Haplarının Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının bir çok olumlu etkileri vardır. Bunlar; adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar. En önemli işlevi istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engeller ve dış gebelik ortaya çıkma riskini de azaltır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda endometriozis riski daha az görülür. Aynı zamanda miyomlara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. En önemli özelliklerinden biri adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önler. Adet öncesinde oluşan gerginlikleri azaltır ve PMS hastalığına tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Kadınların genital bölgesinde oluşacak enfeksiyonların da engellenmesini sağlar. Kontrol hapları bu tarz bir çok rahatsızlığın önüne geçerek kişinin sağlığı açısından önemli bir etkendir. Fakat doğum kontrol haplarını doktor tavsiyesi olmadan kullanmak doğru değildir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınların dönem dönem kontrollere gitmeleri gerekmektedir. Doktorunuzun uygun görmediği takdirde doğum kontrol haplarının kullanılmaması gerekir. Doğum kontrol haplarının gebelikleri önlemede belirli bir sürede düzenli olarak kullanılmasını gözardı etmemek gerekir. Doğum kontrol haplarının etki etmesini istiyorsanız doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde düzenli olarak kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Dismenore (Ağrılı Adet Görme) Nedir başlıklı makalemizde Dismenore sancı türleri, Dismenore sancısının nedenleri şöyledir: ve Dismenore Tanısı ve Tedavi Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir