Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Doğum Kontrol İğneleri

Doğum kontrol iğneleri üçer aylık ve birer aylık enfeksiyon şeklinde uygulanmak üzere iki ayrı şekilde bulunur. Dünya üzerinde çok uzun yıllardır var olan iğnelerdir. Ülkemizde de ikisi de mevcuttur. Geri dönüşümlü olan korunma yöntemlerindendir. Bu iki yöntemde güvenirli yöntemlerdir. Bu iki yöntemde ufak farklı içerikler vardır. Bu iki yöntemde kadınlar tarafından rahatlıkla tercih edilir. Bu iki yöntemin uygulanması hakkında detaylı bilgi verelim. Öncelikle aylık iğneler ismindende anlaşıldığı gibi belli aralıklarla yapılır. Üç aylık iğneler onikişer haftalık aralıklarla yapılır. Aylık iğneler ise dörder haftalık aralıklarla yapılır. Koldan ya da kalçadan kas içine enjekte edilerek uygulanır. Aylık iğnede adet düzensizliği görülebilir. Üç aylık iğne ve aylık iğnelerde ilk uygulama doktor kontrolleri yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Bu iğneler adetin ilk beş gününde gerçekleşir. Doğum sonrası yaptırmak isteyenlerde ilk üç hafta içinde yapılmalıdır. Emziren kadınlarda ilk altı hafta içinde ilk iğne yapılmalıdır.

 

Aylık İğneleri Etki Mekanizmaları

Aylık iğnelerin etki mekanizmaları üç aylık iğnelerde yumurtalama sürecini devre dışı bırakarak etki eder. Aylık iğnede ise ek olarak bulunan östrojen yumurtalama devredışı bırakmasının yanı sıra adet görülmesinide sağlar. Bu nedenle dilediğiniz  hangi yöntem olacaksa güvenirliği nedeniyle tercih edilebilir. Fakat yan etkileri de görülebilir. Yan etkileirne de dikkat etmek gerekir. Belli başlı rahatsızlığı olan kişşiler aylık iğneleri kullanmamalıdır. Uzman desteği alınmalı ve doktorunuzun uygun gördüğü koşullar neticesinde uygulanmalıdır.

 

Aylık İğnelerin Yan Etkileri

Öncelikle kadında bu iğneler adet kanaması değişikliklerine neden olur.  Kilo değişiklikleri görülebilir. Doğum kontrol yöntemleri kilo aldırır. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Aylık iğnede değilde üç aylık iğnede psikolojik değişiklikler olabilir. Bu değişikliğin cinsel istekte azalma isteği yaratmasına neden olacaktır. İlaçların yan etkilerinin var olduğu gibi aylık iğnelerde de bu durum oluşabilmektedir. Bu tarz yan etkileri dikkate alınmalıdır. Öncesinde doğru araştırılıp tercih edilecekse uygulanmalıdır.

 

aylık iğne
aylık iğne

Doğum Kontrol İğnelerinin Avantajları

Doğum kontrol iğneleri  tedavi edici özelliklere sahip olduğu için sancılı adet görme, adet öncesi gerginlik gibi rahatsız edici problemlerin yaşanmasını engeller. Doğum kontrol iğnelerinin adet kanamasını azaltıcı etkisi vardır. Hatta tamamen yok edicide olabilir. Aynı zamanda anemi riskinin azalmasınıda sağlar. Üç aylık iğne uygulamaları miyomları olan ve aşırı kanamaları olan kadınların kanamalarının azalmasına sebep olur. Hatta ameliyatla rahmin alınma riski varsa bu riski ortadan kaldırabilir. Aylık iğneler yumurtalık kistlerinin daha az görülmesinide sağlar. Rahim iç tabakası ve yumurtalık kanserlerinden koruyucu etkiler gösterir. Üç aylık iğnelerin epilepsi hastalığı olanlarda nöbet sıklığını azaltıcı etkileri olduğu da görülmüştür. Bu aylık iğnelerin belirttiğimiz gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Avantajlarının  bu kadar fazla olmasının yanında yan etkileri daha az görülür.

 

Doğum Kontrol İğneleri Hangi Durumlarda Uygulanmaz

Öncelikle hamilelik şüphesi olan kişilerde uygulanmamalıdır. Belli kanser türlerinde uygulanmaz. Nedeni belli olmayan vajinal kanamalarda görüldüğünde uygulanmaz. Damar tıkanıklığı olan hastalarda doğum kontrol iğnelerinden uzak durmalıdır. Uygulanmaması gereken  durumlarda aylık iğnelerden kaçınılmalıdır. aksi durumda daha ağır risklere neden olabilir. Üç aylık iğnelerin en uygun kullanım alanları emziren kadınlarda, karaciğer hastalıkları nedeniyle östrojen içerikli doğum kontrol hapları ve aylık iğne kullanamayan kadınlardır. Doğum  kontrol hapları yerine doğrum kontrol iğneleri daha çok tercih edilebiir. Doğum kontrol hapı kullanan kişiler yakalanma riskinden korktukları için aylık iğnelerden yaptırmayı tercih ederler. Korunma yöntemlerinden tercih edilen aylık iğne yöntemlerinin avantajları da göz önünde bulundurulduğunda diğer yöntemlere göre daha çok tercih edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar Sürer? başlıklı makalemizde Kürtaj yaptırmanın süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir