Güncel Kürtaj Haberleri

Düşük Nasıl Yapılır? Düşük Hapı, Düşük İğnesi?

Düşük Nasıl Yapılır? Düşük Hapı, Düşük İğnesi?

Kadınların birçoğu istenmeyen gebelikle karşılaşıp düşük nasıl yapılır sorusu soruluyor. Bu nedenle anneli hazır olmadıkları için bebeklerinden kurtulmak isterler. Bunun için kürtajı tercih etmeyen kişiler düşük hapı ya da düşük iğnesi gibi yöntemleri başvurabilirler. İstenmeyen gebeliklerin bir çok kadında rast alınabilmesi mümkündür. Kişi için zor bir karar olsa da bebeğin  gelişiminin daha fazla ilerlemeden düşürmemesini isterler. Günümüzde bu tarz durumlar için bir çok yöntem geliştirilmiştir. Kürtaj kadının yasal bir hakkı olmasının yanında düşük yapmak isteyen kadınlarda düşük hapı ya  da düşük iğnesi tarzında uygulamalarla istenmeyen gebeliklerde uygulanabilir. Bu nedenle bu yöntemlerin daha detaylı olarak neler olduğuna bakalım.

 

Düşük Hapı Ya Da Düşük İğnesi Diye Bir Şey Var Mıdır?

Ülkemizde düşük nasıl yapılır olayı ciddi bir sağlık problemlerinden biridir. Kadının adet döneminin gecikmesi söktürücü iğne kullanılması hem de bu iğnenin hastane ortamında değil eczane ortamında yapılması gibi durumlar görülebilir. Adet gecikmesinin sebebinin ne olduğuna bakılmadan bu söktürücü uygulamaların yapılması bazı problemleri kendine getirebilir. Adet gecikmesinin gebelikte bir alakasının olup olmadığı düşünülmeden söktürücü iğneler uygulanabiliyor. Gebe olmayan bir kadın bu tarz iğneleri kullandığı takdirde kısa bir süre sonra âdetin başlamasını görebilir. Yalnız bu uygulama iki taraflı hatalıdır.

Hatanın ilki adet gecikmesi gebeliğe bağlı ise bu uygulamaların hiçbir etkisi olmamakla beraber istenmeyen bir gebeliğin devam etmesine de neden olabilir. Bir diğeri ise adet gecikmesi mutlaka jinekolojik değerlendirme gerektiren bir sorundur. Kısaca ülkemizde düşük hapı ya da düşük iğnesi gibi bir maddeler bulunmaktadır.Fakat bu uygulamaların yapılması doktorlar tarafından çokta önerilmemektedir. Çünkü bu duruma yakalanan kadınlar genellikle gebeliğe istemedikleri için bundan kurtulmanın yöntemlerini kolay bir şekilde aramaya çalışırlar. Bu nedenle de var olan düşük hapı ya da düşük iğnesi tarzı uygulamaları rahatlıkla yapabileceklerini düşündükleri için ilerisini düşünmeden bir an önce bu durumu sonlandırmak isterler. Bu nedenle de kürtajı tercih etmek yerine düşük hapı ya da düşük iğnesini uygulatırlar. Kürtaj yapmamaları lan en büyük nedenlerinden biri ise sisteme düşük yapıldığına dair kayıt getirmesidir. Bir diğer nedeni ise 18 yaşından küçük olan kadının aile imzasının bulunması ya da evli olan bir kadının eş imzasının bulunmasıdır.

 

düşük nasıl yapılır
düşük nasıl yapılır

 

Düşük Hapı

Düşük hapı  tablet şeklinde bir ilaçtır. Aslında bu ilacın amacı gebeliğin erken dönemlerinde etki ederek gebeliğin sonlandırılmasını sağlamaktır. Peki düşük nasıl yapılır ? Bu ilaç gebeliğin en erken aşamasında etki ederek yumurta hücresi ve spermin birleşmesinden oluşan embriyonun rahim içinde yerleşmesini önlemek ve istenmeyen gebeliklerin oluşmasının önüne geçmektir. Belirttiğimiz bu ilaç sağlık bakanlığı onayı olmayan bir ilaçtır. Kısaca bu ilacı ülkemizde kullanmak yasaktır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için on  haftadan önce kürtaj işlemi yapılabilir. Kürtaj işlemi ülkemizde yasal olan bir uygulamadır. Yalnız bu uygulama gebelik onuncu haftaya girilmeden yapılmak zorundadır. On haftalıkları aşan gebeliklerin sonlandırılabilmesi  için ya anne adayının hayati gebeliği bulunması ya da bebekte ciddi gelişim kusurları olduğu taktirde kurul onayı alınarak yapılması mümkün olabilir.

Düşük, bebeğin kendiliğinden sona ermesi durumudur.  Düşük 20. haftadan önce sona ermelidir. Çünkü 20. Haftadan sonra hamilelik sonlandırılırsa bebek ölü olarak doğar. Bu nedenle aslında istenmeyen gebeliklerde yapılması gereken en doğru işlem kürtaj olayıdır. Çünkü kürtajın yasal olarak ülkemizde uygulanması mümkündür. İnsan sağlığı açısından da düşük hapı ya da düşük iğnesi tarzında uygulamaların kullanılması kişiye zarar da verebilir. Bu nedenle bu tarz durumlarda doktora başvurulmalı ve gerekli destek alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Adet Kanamasının Zamanlaması başlıklı makalemizde adet kanaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir