Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Endometriozis Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Endometriozis Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Endometriozis, halk dilinde çikolata kisti olarak bilinir. Bilimsel adı olan Endometriozis adını, rahmin iç tabasında yer alan ver her ay regl ( adet ) döneminde kalınlaşarak dökülen, endometrium dokusundan almaktadır. Genelde rahmin iç bölgesinde bulunan, endometrium dokusu, rahmin dışında farklı bölgelerde de bulunmaktadır. Endometriozis hastalığının nedeni net olarak bilinmiyor fakat, regl döneminde esnasında rahim içinde bulunan dokuların kadının tüplerinden geçmesi ve karın boşluğuna yerleşerek gelişmesidir. İlgili doku; karın içinde organlarda, yumurtalık, rahim kanalı karın iç zarı, bağırsaklar idrar kesesi bölgelerde ve karın dışı vagina, göbek gibi bölgelerinde de bulunabilir. Bunun dahilinde, regl ( adet) döneminde meydana gelen rahim iç zarında oluşan regl kanaması ile beraber; endometriozis bulunan dokularda da kanama ve farklı şikayetler gözlemlenir. Rahim dışından oluşan ve biriken dokular, şiddetli regl ağrılarına, kasık ağrılarına,  ileri safhasında ise kısırlığa yol açabilir. Endometriozis teşhisi doğrultusunda, erken tanı ya da ileri safhasına göre gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

Endometriozis Belirtileri Nelerdir

Endometriozis hastalığının belirtileri şunlardır:

 • Ağrılı, şiddetli regl görülmesi ( adet )
 • Cinsel ilişkinin ağrılı olması.
 • Regl öncesi, karın ağrısı şikayetleri
 • Sırt bölgesinde oluşan ağrılar.
 • Bağırsaklarda endometriozis belirtileri; dışkı atımında ağrı yaşanması, kabızlık, ishal, dışkıda görülen kan vb. durumlardır.
 • Hamile kalamama durumu.

Endometriozis ağrısı ve ilgili belirtiler doğrultusunda, kadın doğum uzmanına kontrol olmanızda fayda vardır.

 

Endometriozis Tedavi Yöntemleri

Endometriozis belirtileri doğrultusunda, muayene olmanız gerekir. Endometriozis ultrasonda görülür mü? Ultrasonografi doğrultusunda tespit edilebilir, fakat bazı durumlarda görülmeyebilir.

Akabinde, uzman tarafından belirlenen yöntem doğrultusunda tedavi aşamasına geçebilirsiniz.

Endometriozis tedavisi iki farklı yöntem doğrultusunda uygulanabilir. Tedavi yöntemleri şöyledir:

 • İlaç tedavisi: Şikayetler doğrultusunda, erken tanı yapılması durumunda ilaç tedavisi uygulanır. Doğum kontrol hapları, progestinler, danazol, GnRH analoglar şeklindedir. Tedavi amaçlı önerilen ilaçlar; adet dönemi ağrıları hafifler, adet periyotunu düzenler, endometriozis odaklarını baskı amaçlı kullanılır.
 • Cerrahi tedavi yöntemi: Ağrıyı en aza indirmek ve üreme oranını artırmak için cerrahi yöntem uygulanabilir. Cerrahi yöntem dahilinde, endometriyotik dokular uzaklaştırılır ve yapışık haldeki serbest bırakılır ve anatomi düzeni normal seyrine döndürmeye çalışılır. Endometriozis ameliyatı dahilinde, görülen ağrı çoğu kadında geçer. Fakat, bazı durumlarda bazı kişilerde %40-80 oranında iki yıl ara ile ağrı tekrar nüksedebilir.

 

Endometriozis ile Kısırlık

Endometriozis ileri safhalarda kısırlığa yol açtığı bilimsel açıdan bilinir. Fakat, bazı durumlarda hiçbir sorun da teşkil etmeyebilir. Kişinin içinde bulunduğu mevcut duruma göre değişkenlik gösterebilir. Kısır olan, hamile olamayan kadınlarda görülen bazı nedenlerden biri de endometriozis hastalığıdır. Endometriozisin oluşturduğu yara dokusunun, bazı kadınlarda üreme tüplerini tıkadığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple kısırlığa yol açar. Fakat, bazı kadınlarda görülen Endometriozis nedenli kısırın ortaya çıkması da net olarak tespit edilememiştir.

Endometriozis hastalığının üreme organına etkileri şöyledir;

 • Yumurtalıklar içinde meydana gelir, böylece yumurtalıkların normal yapısını bozar.
 • Spermleri öldüren, doğal toksinler üretir.
 • Üreme sonucu, embriyo hücresinin rahim içinde tutunmasını engeller.
 • Embriyo hücresinin gelişmesi açısından, zararlı etkileri bulunmaktadır.

 

 

Endometriozis Belirtileri
Endometriozis Belirtileri

 

 

Endometriozis bitkisel tedavi,

doğal tedavi yöntemleri 5 ana gruptan oluşmaktadır:

 • Duygusal özgürlük teknikleri: Vücudun içinde bulunan, negatif duyguları hedef alan ve pozitife çevirerek iyileşme yöntemidir.
 • Geleneksel Çin tıbbı: Akupunktur ve bitkisel tedavi yöntemleri uygulanır. Vücudun mevcut tıkanıklarının serbestleştirme odaklı gelişen yöntemdir.
 • Ayurvedik tıp: Hint kültüründen gelen tıp uygulama tekniğidir. Çin tıbbına benzer, fakat kişinin yaşamına dair tüm açılara odaklanır. Yeme kültürü, hayata karşı olumsuz-olumlu bakışı, stres seviyesi, duyusal iyilik durumlarını kapsar. Ayurvedik tıp doğrultusunda, vücudun ihtiyacı olan besinlerin yenmesi gerekir. Ayrıca, yaşama dair doğru yaşam tarzı benimsenmelidir. Aksi takdirde, vücut olası dengesini yitirir.

 

 • Besin kaynaklı iyileşme evresi: Vücudun ihtiyacı olan ve iyileşmesine odaklı beslenmeyi sağlar. Vitamin, mineral kaynaklı besinler yenmelidir. Böylece, vücudun ihtiyacı olan yiyecekler, yağlar ve su olması gerektiği gibi alınabilir. Çiğ beslenme, çaylar, tentürler önerilir. Çiğ besinler, vücuda yüksek enzimli besinler ve zengin vitaminler sağlar.
 • Detoksifikasyon: Hastalığın karaciğerde bulunduğu gözlemlenir. Karaciğer vücuttaki her şeyi detoks eder ve iyileşme evresi de bu yolla sağlanabilir. Çevresel faktörlü, kir, toz, yiyecekler vb. durumlar neticesinde toksinlere maruz kalmaktayız. Ayrıca, içimizdeki duygular da toksin oluşturuyor. İlgili toksinler hastalığa ortam yaratan etkenlerdir. Karaciğer düzenlemesi, bağırsak temizliği, spor vb. durumlar neticesinde vücuttaki toksinleri atma yöntemidir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı Kullanımı başlıklı makalemizde Doğum Kontrol Haplarının İçeriği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir