Güncel Kürtaj Haberleri

Endometriozis

Endometriozis Ve Çikolata Kisti

Endometriozis, genç kadınlarda görülen iyi huylu olan fakat çoğunlukla ağrılı kronik bir rahatsızlık türüdür.Bu hastalık milyonlardan sonra kadınlarda en sık görülen iyi huylu hastalıktır. Endometriozis ağır vücutsal ve ruhsal problemler yaratabilir. Endometriozis karın altı bölgesinde rahmin dış bölümünde rahim mukozasına benzer bir doku oluşmasıyla karın zarı, rahim, yumurtalıklar, barsaklar ve benzeri gibi çeşitli organlara yayılmaktadır. Ender durumlarda görülse de akciğer gibi başka organları da etkileyebilirler. Endometriozis kolonileri menstrüel hormonlarınıda etkiler. Bu nedenle de bu konu ile döngüsel olarak büyüyüp kanamalara yol açmaktadırlar. Buna bağlı olarakta karın bölgesinde çiftler, yaralar, yapışıklıklar, enfeksiyonlu reaksiyonlar oluşmaya başlar. Bu durumda adet kanamalarına bağlı olarak ağrılı bir şekilde kendini göstermektedir. Fakat adet sancıları adetten dolayı meydana gelmemelidir.

En önemli özelliklerinden biri de endometriozis kısırlığın başlıca nedenlerindendir.Kadınlarda meydana gelen çikolata kisti kadınların hamile kalamamasına neden olduğu belirtilmektedir. Bu kesin oluşumunda genellikle direk ameliyat önerilmektedir. Fakat bu kist sağlıklı yumurtalık dokusuna da zarar verebildiklerinden yumurtalık rezervini  azaltabilir. Günümüzde çikolata kisti olan ve hamile kalamayan kadınlara ameliyat yerine farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Endometriozis hastalığının yerleştiği dokular vajina ile dış ortama açılan rahmin aksine kapalı sistemlerdir. Bu nedenle her ay düzenli olarak oluşan bu iç kanamanın vücut tarafından yok edilmesi sürecinde bölgede iltihaplı bir durum meydana gelebilir. Bunun haricinde ciddi yapışıklıklar oluşabilir. Bu durumlara bağlı olarak da çeşitli belirti ve bulgular ortaya çıkabilir. Bu nedenle yapılması gereken en doğru işlem doktor desteği almak olur.

 

Kimlerde Daha Sık Görülür?

Öncelikle endometriozis üreme çağına özgü bir hastalık olarak ortaya çıkmakla beraber her yaş kadında görülmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Bu durum hiçbir şikayeti olmayan ve başka bir nedenle değerlendirilen herhangi bir kontrol sonucu saptanabileceği gibi en sık gebe kalamama, yumurtalık kisti tanısı konulan kişilerde, kronik pelvik ağrısı olan kişilerde yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın birinci derece bir yakınında var olması başka bir bireyde de görülme olasılığını artırır.

 

 

Endometriozis

 

 

 

Nasıl Belirti Verir?

Kadınların bir çoğunda endometriozis hastalığının ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden biri adet döneminde, cinsel ilişki esnasında ya da herhangi bir zamanda ortaya çıkan alt karın bölgesinde mi kasıklarda oluşan ağrılardır. Bunun haricinde oluşan ağrılar sadece bel ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda cinsel ilişkide ağrı özellikle daha derinden  hissedilmektedir. Bu hastalığın kişide yarattığı belirtilerin şiddetinin önemi de hastalığın bulunduğu yer ve hastalığın ne derece ilerlemiş olmasıdır. Endometriozis hastalığı şikayeti olmayan bir kadında tesadüfen de rastlanabilir. Bu nedenle bu hastalığın sıklıkla belirti ortaya koymadığını söylemekte fayda vardır.

Endometriozis belirtilerine  sebep olan nedeni her ay adet kanaması gibi kanama yapmasıdır. Oluşan kanamalar bölgede iltihap reaksiyonlarına, kanamanın kalıntılarının oluşturduğu yapışıklıkları, kanamanın atıklarının birikerek kitle oluşumuna neden olmasıyla alakalıdır. Kanamanın belirttiğimiz nedenlerin dışında bir çok sorunlara da neden olacağı görülebilir. Bu rahatsızlığın en önemli özelliği kadınlar için gebe kalamama sorununun ortaya çıkmasıdır. Böyle bir durumda kadınların bu rahatsızlıkta oldukça koktuğu söylenebilir. Çünkü endometriozis kısırlığında başlıca nedenlerindendir. Bu nedenle bu rahatsızlık iki zamanlar belirti göstermese de aslında ortaya çıkardığı sorun oldukça büyüktür.Böyle durumlarda yapılması gereken tabii ki detaylı incelemelerin uygulanması ve konuyla alakalı yapılabilecek en etkili yöntemin uygulanmasıdır. Bu nedenle çok iyi bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Endometriozis Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Endometriozis Tedavi Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir