Güncel Kürtaj Haberleri

Erkek Cinsel Organı

Erkek Cinsel Organı , Erkek Anatomisi Ve Üreme Organları

Erkek cinsel organı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar dışında yer alanlar ve içinde yer alanlar olmak üzere ayrılırlar. Bu durum kadınlarda da aynı şekilde dışta ve işte olmak üzere ikiye ayrılmaktaydı. Erkeğin dış genital organlarını penis  oluşturmaktadır. İçinde bulunan kusumları ise testisleri barındıran torba yani skrotum adı verilen bir yapı tarafından oluşturulmaktadır.

 

Penis Nedir ?

Penis erişkin bir erkeğin belli  santimetre uzunluğunda ve çapında silindir şeklinde olan cinsel organıdır. Bu organ cinsel uyarılara bağlı olarak sertleşebilir. Sertleşme esnasında boyu ve çapı daha fazla uzar. Bu durum ilişkiden sonra normal boyutlara geri döner. Penis boyutlarındaki artışı sağlayan mekanizma penisin iç yapısında bulunan boşluk ve gözeneklerin içini kan ile dolu olmasıdır. Bu nedenle penis uzunluğu çok değişken yapıda olabilir. Bu durum her erkek açısından aynıdır. Her erkeğin penis uzunluğu farklı boyutlarda olabilir. Bu durum birazda kişinin bu yapısıyla da alakalıdır. Fakat bazı durumlarda kişinin boyu uzun olsa dahi penisi küçük olabilir.

Belirttiğimiz gibi bu durumlar yapıyla da ve genetiklikle de alakalı olabilir. Penisin gövde ve baş olmak üzere iki kısma bulmaktadır. Başkasının sünnet derisi ile kaplı olan kısımdır. Erkek sünnet olduktan sonra bu kısım açıkta kalmaktadır. Fakat sünnet olmayan erkeklerde sünnet derisinin içindeki baş kısmı sertleşme ile birlikte ortaya çıkar. Daha sonra eski boyutlarına döndüğünde tekrar deri tarafından bu kısım örtülür. Öyle ki bu kısım erkeklerde sıkılarak da ortaya çıkabilir. Erkeğin en hassas bölgelerinden biridir. Çünkü içerdiği çok sayıda sinir ucu sayesinde erkek orgazmında en önemli rol almaktadır. Penisini ortasından bu uretra  adı verilen idrar borusu geçmektedir. Uretranın  özelliği hem meninin  hem de idrarın dışarıya boşaltılmasını sağlar.

 

Torba (Skrotum) Nedir?

Öncelikle torba içinde sağlı solu yer alan iki testis ve sperm kanallarının bir kısmı çok sayıda damar yapısı içeren bir yapıdır. Bu yapının sperm hücrelerinin işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır. Sperm hücreleri ısı değişiklikleri durumunda olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle işlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmeleri için ısı derecelerinin gerektiği gibi olması sağlanmalıdır. Torbanın vücut dışında bulunmasının en önemli nedeni de bu durumdur.

 

 

Erkek cinsel organı
Erkek cinsel organı

 

 

 

Sperm Üretimi

Erkeğin dışarıda görülebilen cinsel  organları penis, penis ucu ve testis torbasıdır.Her testiste  içinde çok ince ve birbirine katlanmış çok sayıda kılcal boru bulunmaktadır. Siper hücreleri de borular içerisinde oluşur ve olgunlaşırlar. Siper hücrelerinin üretimi ve olgunlaşması belli bir gün içerisinde oluşur. Erkeğin hücrelerinde cinsiyet kromozomu olarak X ve Y kromozomunu meydana gelir. Kadınlarda ise ikisi de X kromozomu yapısındadır. Bu nedenle de bebeğin cinsiyetini daima da erkekten gelen spermin cinsiyet kromozomu belirler. Erkeğin cinsel organından gelen kromozom bu esnada bebeğim cinsiyetini belirlemektedir.Sperm üretimi devamlı bir durumdur.

Üretilen spermler depolanmaktadır. Aynı zamanda boşaltmaya hazır beklemektedir. Erkeğin orgazm olabilmesi de önemlidir. Meni erkeğin orgazm olması ile birlikte dışarı fışkırır mı tarzında boşalmaktadır. Meni seri renkte olan, kendine özgü bir kokusu bulunan, kıvamlı ve yapışkan bir sıvıdır. Bu sıvının boşalmasıyla erkekte çok yüksek miktarda sperm hücresi de boşalmaktadır.Erkeğin cinsel organının da bu nedenle bir çok işlevi bulunmaktadır. Erkeğin cinsel organı çok güçlü bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bu organ farklı boyutlara geçebilir. Özellikle de cinsel ilişkiler esnasında boyutları değişmektedir. Fakat bu kalıcı bir durum değildir.

Bir önceki yazımız olan Endometriozis başlıklı makalemizde Çikolata Kisti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir