Güncel Kürtaj Haberleri

Ertesi Gün Hapı Ve Acil Korunma

Ertesi Gün Hapı Ve Acil  Korunma

Kadınların ilişkiden sonra hamile kalmamak için uyguladığı kurma yöntemleri vardır. Bu yöntemleri çok kadın hamile kalmamak için uygulamaktadır. Bu sayede istenmeyen gebeliklerin engellenmesi sağlanır. İlişki esnasında prezervatif yırtılması korunma uygulamadan ilişkide bulunması gibi durumlarda en etkili yöntemlerden biri ertesi gün hapı ve acil korunma yöntemleridir.  Bu yöntemler iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan yüksek dozda östrojen ya da ertesi gün hapı hormonu verilmesi ve spiral takılmasıdır.Bu uygulamalar ilişkiden sonraki ilk 72 saat içerisinde yapılmalıdır. Ülkemizde korunma haplarından sadece projesteron hormonu içeren haplar bulunmaktaydı. Bu yöntemler kadınların ilişki esnasında hamilelik korkusundan kurtulmasını sağlar. Bu nedenle bir çok kadının tercih ettiği yöntemlerdendir. Bunları kullanan kişilerin herhangi bir sorunla karşılaştı görülmemektedir. Hangi yöntem tercih edilir sevdirsin kişi rahatlıkla bu işlemleri uygulayabilir. Tercih edeceğiniz iki yöntem de aynı etkiyi gösterecektir. Bu nedenle kişi kendine hangisini daha uygun görüyorsa o yöntemi ertesi gün hapı için rahatlıkla kullanabilir. Bu yöntemleri kullanmanın en önemli etkilerinden biri de istenmeyen göbekli gebeliklerin önüne geçerek kürtaj gibi sorunları daha sonradan yaşamamaktır. Çünkü her kadın anneliğe  hazır olmayabilir. Bu nedenle kişi gebeliğin kendi için ne zaman doğru olduğunu düşünüyorsa o zaman hamile kalmalıdır. Bundan dolayı da ertesi gün hapı ne acil korunma yöntemlerini uygulamak doğru olandır.

 

Ertesi Gün Hapı Ne Acil Korunma Uygulanması

Öncelikle iki yöntemden hangisinin uygulanacağını karar verilmelidir. Daha sonra ilişkide ilk 72 saat sonra uzman doktor tarafından uygulama gerçekleştirilmelidir. Bu uygulamaların koruyuculuğu ilk saatlerde daha yüksek etkidedir. Fakat süre arttıkça oran düşer ne 72 saat sonrasında koruyuculuğu oldukça düşük bir hal alır. Acil korunma yöntemi çok özel durumlarda uygulanmalıdır. Acil korunma yöntemi alışkanlık haline getirilmemelidir. Alışkanlık haline getirildiği taktirde bazı sorunlara neden olabilir. Özellikle uygulama doktora danışılarak gerçekleştirilmelidir. Bu yöntemler gebeliklerin önlenmesi için oldukça etkili uygulamalardır. Bu nedenle gerçekten istenmeyen ve tıbbi problemler oluşturabilecek gebeliklerin önlenmesi için uygulanabilecek etkili yöntemlerdendir. Yalnız ertesi gün hapı ve diğer koruma yöntemlerinde olduğu gibi bu korunma yöntemlerinde de %100 koruyuculuk oranı bulunmamaktadır. Hamile kalma gibi durumlar nadir olsa bile görülebilir. Fakat çok düşük ihtimalle dahi olsa gebeliğin oluşma  durumu bu yöntemlerin uygulanmasının  önüne geçemez. Çünkü bugün temleri olumlu etkisinin oranı çok yüksektir. Kolay uygulama nedeniyle de rahatlıkla tercih edilebilir.

 

Etki Mekanizması

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için yüksek dozda östrojen ya da projesteron ve Seker rahim içi tabakasının niteliklerini bozarak etki etmektedir. Aynı zamanda in plantasyonu engelleyerek etki etmeleri de mümkün olabilir. Yani etki mekanizmaları oldukça kuvvetlidir.

 

 

ertesi gün hapı
ertesi gün hapı

 

 

Riskleri Nelerdir?

Gebelikten korunmak için yukarıda belirttiğimiz yöntemler belli riskler taşımaktadır. Bu riskler yüksek doz östrojen  kullanımında kısa vadeli ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kullanılan hormon yüksek doz olduğu takdirde kusma ve bulantı gibi etkiler gösterebilir. Bunun haricinde ilk zamanlarda lekelenme tarzında kanamalarda meydana gelebilir. Belirtiler görüldüğü taktirde çokta korkulmamalıdır. Çünkü bu belirtiler yapılan diğer yöntemlerde de kendini gösterebilir. Oluşacak bu riskler tedavi  edilebilir. Bu nedenle kişi bu yöntemleri uyguladığı takdirde bu durumlarla karşılaşabileceğini de bilmelidir. Bu tarz riskler her kadında görülebilir. Uygulamaların aşırı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uzman doktorlar tarafından bu uygulamalar gerçekleştirilmelidir. Çünkü aklımızda kalabilecek tüm soruların cevabını doktorlar tarafından bulabilirsiniz. Gebeliğe hazırlık olmayan bir kadının konumu yöntemleri uygulaması en doğal hakkıdır. Bu nedenle bu yöntemleri çok ufak risklerine rağmen uygulamak doğru olur.

Bir önceki yazımız olan Bel Soğukluğu başlıklı makalemizde Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir ve Bel soğukluğun belirtisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir