Güncel Kürtaj Haberleri

Fallop Tüpü Nedir?

 

Rahimin her iki yanından çıkıp yumurtalık bölgesiine doğru giden tüplere fallop türü denir. Rahim tüpü de denilmektedir. Fallop Tüpü yumurtayı rahim boşluğuna nakleder ve rahim boşluğundan spermin yumurtaya doğru yol olmasını sağlar.

 

Tüplerin Bağlanması İle Korunma

Rahimin sağında ve solunda birer adet olarak boynuz şeklinde iki tane fallop tüpü vardır. Tüplerin bağlanması fallop tüplerinin geçirgenliğinin cerrahi yöntemlerle bozulması işlemidir. Bu işlem kalıcı olarak bozulur. Bu tüpler geçirgenliği yakma, tüplerin etrafına halka takılması ya da bağlanması gereğiyle bozulduğunda yumurta hücresi ile sperm karşılaşmayacağı için gebelik oluşmayacaktır. Amaçta zaten gebeliğin engellenmesidir.

 

Koruyuculuk Oranı Ve Koruma Süresi

Bu işlemin koruyuculuk oranı kesindir. Gebe kalınacak durumu ortadan kaldırır. Fakat uygulanacak cerrahi yöntemin niteliği de önemlidir. Yakma ve bağlama bazı bireysel özellikler nedeniyle enderde olsa gebeliğin oluşması görülebilir. Bu yöntemin koruma süresi ömür boyudur. Kişi gebeliği hiç istemeyecekse eğer yaptırmalıdır.

 

Yöntemin Uygulanması

Öncelikle ömür boyu gebeliği bitiren bir işlem olduğu için kişi bundan sonraki süreçte gebe kalmayacağını bilmelidir. Uygulama yapılmadan önce eşlerin onaylı imzası alınır. Onay verildiğinde bu işlemin yapılmasına en sık kullanılan yöntemle genel anestezi altında laparoskopi yöntemi ile tüplerin yakılması gerçekleştirilir. fallop tüpü için ameliyat öncesi doktorun uygun gördüğü işlemler yapılmalıdır. Bu ameliyat yapılacağı zaman aç karınla uygulanmalıdır. Bu nedenle ameliyat günü bir şey yiyip içilmemelidir. Kısa bir anestezi süresi içerisinde işlem gerçekleştirilir. Bu ameliyatta hastanede kalmak gibi bir durum olmayabilir. Ameliyat yapıldıktan kısa bir süre sonra taburcu edilebilirsiniz.

Öncelikle karına bir delik açılır. Bu delikten trokar adı verilen çubukla içeri sokularak tüpü uygun yerden tutarak yakılma işlemi yapılır. Bölgede oluşacak beyazlaşma tüpe verilen hasarı gösterir. Uygulanan bu yöntem kalıcıdır. Yakma işlemi yerine kesme ve bağlama işlemi de yapılabilir. Bu yöntemde de sonuç aynı olacaktır. Tüplerin geçirgenliği bozulacak ve tüplerde kalıcı hasar olacaktır. Yapılan bu yöntemler sayesinde sperm ve yumurta karşılaşmayacak gebelikte oluşmayacaktır. Sezeryan esnasında da tüpler genellikle bu yöntemle bağlanır.

 

Yöntemin Kimlerde Uygulanması Sakıncalıdır?

Yakma, bağlama işlemi gebeliği kalıcı olarak yok eden bir işlem olduğu için çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin yapması sakıncalıdır. Kararsız iseniz ve ilerde çocuk isteyecekseniz bu işlemi yaptıysanız şansınız kalmaz. Yaşı daha genç olan kişilerin yapması sakıncalıdır. Çünkü doğurganlık  ortalarında olmak ve ileride farklı durumlar yaşamak çocuk sahibi olma isteği doğurabilir. Bu nedenle genç yaşlarda yapılması önerilmez. fallop tüpü hakkında eşler arasında erkek bu duruma onay vermiyorsa yapılması doğru olmaz. Çünkü çocuk isteyen birinin çocuğunun olmasının engellenmesi ayrılıklara neden olur. Kalıcı bir yöntem olduğu için iyi düşünülmeli ve öyle yapılmalıdır.

 

Tüplerin Bağlanmasının Ne Gibi Olumlu Ve Olumsuz Yanları Vardır?

Bu yöntemin en büyük avantajı koruyuculuğu kesindir. Aynı zamanda kalıcı ve tek seferliğe mahsus bir yöntemdir. Yapılan bu işlemin kişide yaratacağı dezavantajı ise çocuk sahibi olmak istenildiğinde tekrar bir operasyon ile geçirgenliği sağlamaya çalışmak olacaktır. Fakat bu işlem yapılsa bile net sonuç alamama olasılığı oldukça yüksektir. Aynı zamanda bu işlemin maliyeti de çok yüksektir. Bu uygulama yapılsa dahi kesin sonuç alınamayabildiğinden tüp bebek uygulaması daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Bu nedenle bu işlemin yapılmasını istediğinizden emin olmanız gerekir. Dönüşü olmayan bir işlem uyguladığınızı bilmelisiniz ve üreme olayını kendi isteğinizle sonlandırmış olursunuz. Bu işlemin ileri yaşlarda yapılması daha doğrudur. Fakat kişinin tercihine kalan bir durum olmasının yanı sıra eşiniz ile almanız gereken bir karar olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Cinsel İlişkide Ağrı (Disparoni) Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir