Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Gebelik Belirtileri Ve Testleri

Hamilelik planlayan kadınlar bedenlerindeki değişimi hamile oluduklarına yorabilir. Normalde bazı belirtiler gebelik belirtileri olabilir. Bunu detaylı analayabilmek için ve kesin sonuç almak için gebelik testlerinden faydalanabilirler. Bu neticede hamile kalıp kalınmadığı ortaya çıkabilir. Öyle ki bazı testler hamileliğin olduğunu gösterse bile zaman zaman pozitif görünen test daha sonra negatifte olabilir. Bu nedenle detaylı olarak gebelikle ilgili bilgi verilim.

 

Gebelik Nedir?

 

Kadının rahiminin içinde fetüsün geliştiği dönemi tanımlamak için kullanılan terime gebelik denir. Gebelik son adet döneminden bebeğin doğumuna kadar süren dönemi kapsayan bir süreçtir. Gebeliğin belirtileri bulunur. Bu belirtiler neticesinde testlerde yapılır.

 

Gebeliğin Belirtileri

Gebe kalındığının en net belirtileri ilk zamanlarda görülür. Kişiden kişiye farklı belirtiler görülebilir. İlk olarak adet döneminin geçikmesi ilk akla gelen belirtidir. Bunun haricinde karnın alt kısmında şişkinlik, dolgunluk gibi belirtilerin olması. Bazen oluşabilecek kusma ve bulantıların yaşanması. Memelerde dolgunluk, hassaiyet ve meme uçlarında koyulaşma, karıncalaşma gibi durumlarda gebeliğin belirtilerindendir. En sık görülebilecek belirtilerden biri başdönmesidir. Vücutta yorgunluk ve aşırı uyku isteğide gebeliğe işaret olabilir. Belirtiler arasında sık idrara çıkma ve vajinanın salgılarının artması ve kasıklarda ağrı, belde ağrı gibi durumların oluşması. Bu tarz belirtiler gebelik oluştuğu andan itibaren kendini göstermeye başlar. Vücutta oluşacak değişimlerinin nedeni vücudun gebeliğe alışmasını ve gebeliğe uyumun sağlanmasıyla bebeğinizin gelişmesinin gerçekleşmesidir. Belirttiğimiz bu belirtiler gebeliğin habercidir diyebiliriz. Bu belirtileri hissettiğiniz an gebeliği netleştirmeniz için test yapmanız gerekir. Aynı zamanda ultrasyonlada bakılmalı kesin gebelik gözlenmelidir. Bu doğrultuda gebelik süreci net anlaşılmış olur.

 

Gebelik Testleri

Vücutta oluşan değişimlerin yanı sıra gebelik gerçekleşti mi kadında ayrı bir HCG hormonu salgılanır. Bu hormon kanda ve idrarda esmer miktarda arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi vücutta gebeliğin olduğunun kesin kanıtıdır. Kanda oluşacak B-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar bu nedenlede gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki oran yükselmeye başlamış olur. Hassas bir test idrarda gebeliğin en erken dönemlerindeki düşük seviyeyi tanıyabilir. Hassas olmayan testler gebeliğin biraz daha ilerlemesinden sonra idrardaki seviye yükselince tanır. Yani bu durumda hassas olmayan testte gebeliği daha geç öğrenebilirsiniz. Bu nedenle hassas test almanız gebeliği erken öğrenmenizi sağlar. Testlerde hata oranı oldukça düşüktür. Fakat zaman zaman yanlış sonuçta gösterebilir. Gebelik testlerine eczanelerden ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde kan testlerinde daha da net gebelik çıkar. Bu nedenle ne kadar kendiniz test alıp gebeliği öğrenmeye çalışsanızda net öğrenmek için detaylı baktırmanız gerekir. Bu doğrultuda gebeliğinizi öğrendiğinizde bile kan testi ve ultrasyon sayesinde gebeliğin kesin bilgisine ulaşabilirsiniz. Günümüzde gebelik testleri oldukça gelişmiştir. Öyleki adet geçikmesi olmadan yapılan testlerde sonuç verdiği görülmüştür.

 

Gebelik Bellirtileri
Gebelik Bellirtileri

Ultrasonografi  Yardımı İle Gebelik Tanısı

Genelikle kadınlarda adet geçikmesi olduğu zaman gebelik akla gelir. Testlerin yanı sıra gebeliği net öğrenmenin yolu ultrasyonografi yardımıyla kesin öğrenmektir. Karından bakılarak kesin tanısı konulabilir. Bu durumda adet geçikmesi en az bir hafta olmalıdır. Gebelik öğrenildikten sonra kadında birçok soru belirir. Bu nedenle doktorunuza düzenli olarak gitmeli bebeğin her ay gelişimini takip etmelisiniz. Erken gebelik her zaman daha faydalıdır. Herhangi oluşabilecek durumlara karşı erken önlem alınmasını sağlar. Hem anne için hemde bebek için gerekli işlemler zamanında uygulanır. Gebelik döneminde anne de rahatsızlıklar görülebilir. Alerji, kusma, halsizlik gibi belirtiler olabilir. Bu zamanla geçer. Gebeliğin son zamanlarına doğru ayaklarda şişlik tarzı rahatsızlıklarda oluşur. Bunlar gebeliğin oluşturduğu durumlardır. Zamanla kendiliğinden düzelir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol İğneleri başlıklı makalemizde aylık iğne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir