Güncel Kürtaj Haberleri

Gebelik Nasıl Öğrenilir

Gebelik Nasıl Öğrenilir?

Kadınlarda gebelik nasıl öğrenilir denince bir çoğunda gebeliğin oluşmasına dair belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler de kişide normal hayatında hissettiği durumların dışında farklı durumların meydana geldiği gözlemlenir. Kişi gebe kaldığını öğrenmek için bir çok test uygulamaları yaparak görebilir. Bu durumda kan testi ve idrar testi gibi durumlar uygulanabilir. Bu testleri uygulamak hem çok kolay hem de kişinin aklında kalacak aydınlanmasına yardımcı olabilir. Gebelik belirtilerinde kişi mide bulantısı, bayılma, sık idrara çıkma, uyku, yorgunluk ve benzeri gibi bir çok belirtilerin meydana geldiğini görebilir. Bu belirtiler neticesinde yakın bir zamanda ilişkide bulunduğunu da düşünüyorsa bu durumu netleştirebilmek için belli gebelik testlerinden faydalanabilir. Testlerin sonucunda gebelikle alakalı bir durumu ortaya çıkabilir. Bir çok kadın tarafından da bu yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin neticesinde olumlu sonuç alınılsa bile doktora gidilmelidir. Bu testler ilk evrenin habercisidir.

 

Kanda Ve İdrarda Yapılan Gebelik Testleri

Gebeliğin rahim içine yerleştiği andan itibaren trofoblast plastik hücreleri tarafından HCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlamaktadır. Gebelik nasıl öğrenilir? kanda ve idrarda da belli miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi neticesinde vücutta bir gebelik olduğunun kesin sonucu ortaya çıkmaktadır. Kanda yapılan gebelik testi sonucunda kişinin hamile olduğunun ortaya çıkması sağlanır. Çok kadın tarafından da bu yöntemler uygulanmaktadır. Gebe kalmak isteyen kadınların genellikle o herhangi bir şüphe yaşadıkları takdirde kolay ulaşabildikleri yöntemler arasındadır. Öncelikle idrar testleri alınıp ev ortamında gerçekleştirilir. Kan testiyle de bu işlem daha çok netlik kazanmaktadır. Gebelik testi sonuçları kesin bilgiler vermeyebilir. Çünkü bazı durumlarda gebelik testini sonuç pozitif çıkmasını rağmen yapılan ultrason muayenesi sonrasında gebelik olmadığı ortaya çıkabiliyor. Fakat idrar testi ve kan testleri genellikle çoğu kişide doğru netice vermektedir. İdrarda yapılan gebelik testleri eczanelerde satılan ürünlerdir. Kan testleri ise hastane ortamında verilmesi gereken testlerdir. Bu testleri daha detaylı olarak gözlemleyelim.

 

Kan Testi

Kan testleri B-HCG’nin kandaki seviyesini saptamaktadırlar. Bu sayede hormon salgısının başladığın erken dönemlerde henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda bu durum saptanarak gebeliğin tanısı konulabilir.Bu durum neticesinde gebeliğin buluşmada yönünde de kesin sonuçlar verilebilir. Bu testi gebelik testi olarak kullanılmasının yanında bol gebeliğin, dış gebelik ve düşük gibi durumların tanısında da kullanılan bir araçtır. Kanda yapılan gebelik testi sonuçlarında genellikle doğru netice alınmaktadır.Bu sayede gebelikte alakalı veya gebeliğin oluşmadığına dair net bilgiler verilebilir.

 

 

Gebelik Nasıl Öğrenilir
Gebelik Nasıl Öğrenilir

 

 

İdrar Testleri

İdrar testleri B-HCG varlığını veya yokluğunu olduğunu saptayabilmekteler. Kanda B-HCG Belli bir seviyeye ulaştığında icraya çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesi ile idrardaki seviye gittikçe artar. İdrar testleri oldukça hassas olarak üretilmektedir. Yeni geliştirilen idrar testleri erken gebelik testleri adet geç olmadan belli bir gün önce bile sonuç verebilmektedir. İdrar testleri yapıldığı taktirde olumlu netice varsa bile belli bir aradan sonra tekrar test uygulanmalıdır. İkinci defa yaptığımız test sonucunda da olumlu sonuç aldığımız takdirde bu durum daha net ortaya çıkabilir. Çünkü idrar testlerinin çok nadir de olsa hata verebildiği durumlarda olabilir. gebelik nasıl öğrenilir çünkü bu nedenle idrar testleri gerçekleştikten sonra en kısa süre içerisinde doktora gidilerek bu durumu daha net ortaya çıkmasını sağlamak uygun olur. Bu yöntem kolay ve çabuk ulaşılabilir olduğundan dolayı bir çok kadın tarafından herhangi bir şüphe duyduğun zaman sıklıkla alınıp yapılan bir işlemdir.Aynı zamanda bu işlemin maliyeti oldukça düşüktür. Gebeliğin öğrenilmesi için günümüzde bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri arasında en sık kullanılan idrar testlerinin uygulanması gelir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Cinsel Organı başlıklı makalemizde Sperm Üretimi ve Torba (Skrotum) Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir