Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik Nedir? Gebelikten korunma yöntemleri nelerdir?

 

Bu makalemizde öncelikle gebelikten korunma yöntemlerini ele alacağız. Öncelikle gebelik kadının rahiminin içinde bir fetüsün geliştiği dönemi belirtmek için kullanılan terime denir. Gebelik dönemi son regl döneminden itibaren bebeğin doğumuna kadar geçen yaklaşık 40 haftalık dönemi kapsamaktadır. Bu süreç  gebeliğin var olduğu uzun bir dönemdir.

 

Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin belirtilerinde çok erken dönemde bile annede birçok fiziksel durum belirir. Her kadın için gebelik belirtisi farklı olabilir. Gebeliğin ilk belirtisi tüm kadınlar tarafından bilinen adet gecikmesidir. Bunun dışında bulantı, kusma, akıntı, iştah artışı, hassasiyet, yorgunluk, sık idrara çıkma durumu, vücutta ateşin belirmesi, baş dönmesi vb. gibi birçok gebelik belirtisi görülebilir. Bu belirtilerden kendinizde hissediğiniz bir durum olursa gebelik testi ile netlik kazanabilirsiniz. Gebelik testlerinin günümüzde sık kullanılması bu tür ürünlerin kesin sonuç vermesidir. Çok nadir hata yapları vardır. Bunun haricinde pozitif dahi çıksa sonuç kan testi  ya da ultrasyondan daha net bilgi alabilirsiniz. Kadınlar gebelik dönemine hazır olmayabilir. Bu durumda süpriz bir durum yaşamamaları için gebelikten korunmaları gerekir. gebelikten korunma yöntemleri için günümüzde birçok yöntem baş göstermektedir. Bu yöntemlerin neler olduğuna bir sonraki başlığımızda devam edelim.

 

Gebelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlar bazen anneliğe hazır olmayabilir. Bu esnada gebe kalmamak için önlem almaları gerekir. Günümüzde gebelikten korunmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden dilediğinizi kullarak ya da uygulayarak gebe kalma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Bu yöntemlerin başında haplar gelir. Bu haplar hergün düzenli alınmalıdır. Bu haplar kadında döllenmeyi engeller. Aynı zamanda rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucudur. Bunun dışında aylık iğne ve üç aylık iğne vardır. Aylık iğne ayda birkez yapılır. üç aylık iğne ise üç ayda bir kas içine enjeksiyon ile uygulanır. Hapta olduğu gibi yumurtalamayı ve döllenmeyi engeller. Bir başka yöntem deri altı kapsülleridir. Kolun iç kısmına yerleştirilen silikon çubuklardır. Türüne göre birkaç yıl gebelikten korur. Gebelikten korunma yöntemlerine rahim içi araç,kondom, diyafram, sperm yok ediciler, kadında tüplerin bağlanması, erkekte kanalların bağlanması gibi bir çok yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde gebelik engellenir. Gebeliği dilerseniz geçici olarak engellersiniz, dilersenizde kalıcı olarak engelleyebiirsiniz. Kalıcı olarak engellemek istediğinizde bunu ilerleyen yaşlarda yapmanız daha doğru olur. Çünkü geri dönüşü olmayan yöntem kullanmış olursunuz. Gebe kalmak isterseniz bu durumu imkansızlaştırmış olursunuz.

 

Gebelikten korunma yöntemleri
Gebelikten korunma yöntemleri

Gebelikten Korunma Yöntemleri Kalıcı Mıdır?

Gebelikten korunma yöntemleri için çok sayıda yol gösterebiliriz. Bu yöntemler günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin kalıcılığı korunma şekline göre değişmektedir. Eğer geçici yöntem kullandıysanız süresi bittiğinde gebe kalma durumunuz oluşur. Fakat tamamen gebeliği önlemek isterseniz bu da mümkündür. Yalnız tamamen gebelikten korunmak için bir yöntem uygulatırsanız. Daha sonra isteseniz de gebe kalma durumunuz gerçekleşmeyebilir. Çünkü tamamen gebeliği bitirmek istediğinizde cerrahi operasyonla kalıcı bir işleme girmiş olacaksınız. Bu işlem sizin ömür boyu gebe kalmanızı engelleyecektir. Bu durumdan vazgeçtiğiniz aktirde hem zor hemde maaliyetli operasyon geçirmeniz gerekebilir. Operasyonu onaylasanız dahi gebe kalma durumunuz kesin netlik kazanmaz. Gebe kalamama ihtimaliniz daha fazla olur. Bunun dışında normal gebelikten korunma yöntemleri aylık ya da birkaç yıllık olabilir. Bu süreler bittiğinde tekrar yaptırmak istemezseniz gebe kalabilirsiniz. Gebelik tercih meselesi olduğu gibi istemeden de gebe kalınabilir. Kullandığınız yöntemler düşükte olsa gebe kalmanıza sebep olabilir. Bu durumda bebeğinizi dünyaya getirmek isteyebilirsiniz. Ya da aldırmak istersenizde yine bir operasyonla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gebelik belirttiğimiz gibi birçok yöntem doğrultusunda engellenebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Vajinal Spekulum Nedir? başlıklı makalemizde Pelvik Muayene ve spekulum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir