Güncel Kürtaj Haberleri

Genç Kızlarda Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi Bir Adet Görememe

Her kadının ergenlik çağı ile beraber her ay düzenli olarak gördüğü dönemi ergenlik çağı denilmektedir. Bir kadın düzenli aralıklarla adet kanaması görülmesi için bazı şartlar uygulanması gerekir.İlk adet kanamasının ortaya çıkma Yaşı herkes için aynı değildir. Bu durum genetik özelliklerden etkilene bilir. Adet görme olayı her kadının başına gelen bir durumdur. Eğer ergenlik çağına gelmiş ve adet kanaması görmemiş bir kızın bir rahatsızlığının olduğu düşünülebilir. Çünkü her kadının belli bir yaştan sonra ergenlik çağı ile beraber adet görmesi gerekir. Adet kanamasının görülememesi durumunda bazı nedenler etkili olabilir.

Genç bir kızın ilk adet kanamasını karma eden önceki zamanda hipotalamus ve hipofiz hormon salgıları oldukça az bulunduğu için ve buna bağlı yumurtalıkların  yumurtlama işleminin başlamamış olmasından kaynaklanır. Daha sonrasında hormon salgıları artmaya başladığında genç kız da fiziksel özellikler değişmeye başlar. Bu değişimlerin başında göğüslerin büyümesi kılanmanın fazlalaşması ve benzeri gibi durumlar ortaya çıkar. Daha sonrasında hormon salgıları giderek artmaya başlayarak yumurtalıkları harekete geçirir rahim içi tabakası kalınlaşmaya başlar ve bir süre sonra adet kanamaları görülür. İlk zamanlar kanamalar genellikle düzenli görülmez.

Zamanla hormonal sistemin tam olarak olgunlaşmasıyla yumurtalarda devreye girer ve genç kız düzenli olarak adet kanaması görmeye başlar ve böylece üreme çağına da girmiş olur. Bu durum her genç kız da aynı süreci ifade etmektedir. Kısacası bir genç kızın adet kanaması görmemesinin sebebinin altında hipotalamus ve hipofiz hormon salgılarının oldukça az bulunması bu nedene bağlı olarakta yumurtalıkların yumurtalıklama işlemini başlatamamış olmasıdır. Her genç kadın adet döneminde daha sonrasında karşılaşacağı ağrıların geçici olmasını bilmesi gerekir. Çünkü adet öncesinde kişi de bazı farklılıklar oluşur ve bu farklılıkları adet sancıları gibi durumlar eklenir. Bu durum adetten kısa bir zaman önce başlayarak adet bitiminden sonra kaybolur. Nedenle adet döneminde gerçekleşen arıların kalıcı olmadığının bilinmesi gerekir ve her genç kızın ya da kadının başına gelecek bir durum olarak algılanması doğru olur.

 

 

Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
Genç Kızlarda Adet Gecikmesi

 

 

Adet Kanamalarının Olmamasının Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle her kadın her ay düzenli bir şekilde adet kanaması görür. Yalnız bazı durumlarda adet kanamaların da adet dönemlerinde adet kesilmeleri meydana gelebilir. Hatta bazı durumlarda adet kanamaları hiçbir şekilde görülmeye edebilir. Bu durum aslında bir sorun habercisidir. Bu tarz bir durum yaşandığı taktirde yapılması gereken bir uzman tarafından gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi olur. Normal olarak bir genç kızın  28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmesi gerekir.

Düzenli bir şekilde adet kanaması gören bir genç kızın belli dönemler adet gecikmesi yaşadığı durulabilir. Bunun altında yatan etkenlerin altında kişinin yaşam tarzı, duyduğu Üzüntü, stres, sıkıntı, iklim değişiklikleri ve benzeri gibi bir çok etken yatabilir. Bu olay benim birinci kısmını etkilediğinden dolayı İşi de belli bölgeleri sinyal göndererek o bölgenin işlerini bozmakta ve adet döngüsü burada sorunlara neden olmaktadır. Öyle bir durum yaşandığı taktirde yapılması gereken ilk şey bir uzman tarafından gerekli incelemelerin yapılması ve gerekli önlemlerin alınması olur. Bunun haricinde düzenli olarak adet kanaması gören bir kadının adet gecikmesi gibi bir sorunla karşılaşmasının altında yatan bir diğer etken ise gebeliğin oluşması durumudur. Bu tarz bir durumla karşılaşan bir kadının adet gecikmesi yaşadığı taktirde gebe kalma gibi bir olayı da göz önüne almadı gerekir. İlişki yaşayan bir kadının adet gecikmesi yaşadığı taktirde gebe kalma durumunu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Cinsel Organı başlıklı makalemizde Sperm Üretimi ve Torba (Skrotum) Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir