Güncel Kürtaj Haberleri

Genital Bölge Temizliği

Kadın İçin Genital Bölge Temizliği Kuralları Nelerdir?

Kadın genital sistemi bakterilerle sürekli bir ilişki halindedir. Bununla beraber genital organların kalın bağırsakla yakın olması buradaki bakterileri de vajinadan direk giriş yapmasına olanak tanır. Bu durumları normal şartlarda vajinanın savunma mekanizması ve uretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizma sayesinde oluşan bakterilerin genital bölgede ve idrar yollarında enfeksiyonu önleme olağanı vardır. Kadınlarda özellikle adet döneminde enfeksiyonlara daha sık rastlanmaktadır. Bu nedenle temiz vajina kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Temiz vajina kurallarına uyumanız doğrultusunda hem genital sisteminiz hem de idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanız sağlanır. Bu durumda gerekli genital temizliği özenli bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi taktirde kişi bir çok rahatsızlıkla karşılaşabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan korunmanız için bilmeniz gereken kurallar vardır. Bu kuralların neler olduğunu yazımızda görebilirsiniz.

 

 

 

Vajina Temizliği İçin Bilinmesi Gereken Kurallar?

Öncelikle vajina kendini sürekli yenileyen bir organdır. Bu nedenle vajina içerisine hijyen ürünleri tarzında maddeler kullanmamak gerekir. Vajinanın temiz olmasını amaçlamak için bu maddeleri kullanmak vajinanın ortamının zarar görmesine neden olabilir. Tuvalet sonrası özellikle vajina bölgesi temizlenmelidir. Bu temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Tuvalet sonrası temizlik arkadan öne doğru yapıldığı taktirde dışkıdaki bakteriler vajinaya ve idrar borusu yoluyla mesaneye geçebilir. En önemli kurallardan biri genital bölgenin kuru kalmasıdır. Çünkü genital bölge ıslak kaldığı takdirde mantar ve birçok bakteri üreme durumu oluşabilir. Bu nedenle genital bölgenin kurutulması, günlük iç çamaşırı değiştirilmesi, pamuklu iç çamaşırları kullanılması ve benzeri gibi yöntemler uygulanmalıdır. Adet döneminde özellikle genital bölge temiz tutulmalıdır.

Adet kanaması döneminde denize girilmesi gibi durumlar gerçekleştiği zaman vajinal tampon kullanılıyorsa sık sık değiştirmek gerekir. Çünkü Vajinal tampon yerleştirildiği andan itibaren kanla temas ettiği takdirde bakteriler hızlı bir şekilde çoğalır. Bu durumu önlemek için Vajinal tamponu sık sık değiştirilmelidir. Kadınlarda ilişki sonrasında idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında hemen bu ihtiyaç giderilmelidir. İdrar yapma isteği geciktiği taktirde bakteriler enfeksiyon yapmak için hızlı bir şekilde oluşmaya başlar. İdrar isteğinin hemen gerçekleşmesi bakterilerin idrarla beraber vücuttan atılmasını sağlar. Cinsel yolla birçok hastalık bulaşabilir. Bu nedenle eşinizin prezervatif kullanmasını istemeniz doğru olur. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkekten kadına daha kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Genital bölge temizliğinde ağda ve jilet yerine genital bölge için geliştirilmiş aletlerden faydalanmak daha doğru olur. Genital bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe duyarlı kadında jilet veya ağda türü ürünler enfeksiyonlara ya da tahrişlere neden olabilir.

 

 

Genital Bölge Temizliği
Genital Bölge Temizliği

 

 

 

Tuvalette alınması gereken önlemlerin başında kullanılan klozetin temiz olması gerekir. Temiz olmayan tuvaletlerin bakteriler üretmesi ve bu bakterilerin bir şekilde sıçrayarak vajina bölgesine temas etmesi durumunda bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle tuvaletleri kullanmadan önce gerekli temizlik yapılmalı daha sonra ihtiyaç giderilmelidir. Belirttiğimiz bu nedenlerin dışında her kadın düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmelidir ve oluşabilecek bu tür rahatsızlıklar için erken tedavi şansı kazandırılır.

 

 

Vajinanın Dostu (Laktobasiller)

Vajinanın en önemli farklılıklarından biri bölgenin zararlı bakterilere karşı savunmasında bir zat olarak bakterilerin görev almasıdır. Vajina içinde enfeksiyon yapabilecek diğer bakterilerin çoğalmasını engelleyen Laktobasil adı verilen ve basit ortamda üreme özelliği olan bakteriler bulunur.Vajina temizliğinde korumaya yönelik önerilerin birçoğu vajinada laktobasil ve asit  ortam ilişkisinin korunmasına yöneliktir.Bu ikiliye dikkat edildiği taktirde genital hijyen durumunu anlamış olursunuz.  Her kadın genital hijyen konusuna önem göstermelidir. Aksi taktirde genital bölgede oluşabilecek rahatsızlıkların gelişmesine ortam sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Genç Kızlarda Adet Gecikmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir