Güncel Kürtaj Haberleri

Genital Herpes – Uçuk

Genital Herpes – uçuk

 Uçuk genellikle bir çok insanda dudaklarda ve dudak çevresinde görülmektedir. Uçuk hastalığına benzer bir şekilde lezyonların çok sayıda büyük gruplaşmalar halinde şiddetli belirtilerle genital bölgede ortaya çıkma durumu da vardır. Daha çok herpes cinsel temasla geçmektedir. Yani dudak ve dudak çevresinde çıkabilecek buçuğu genital bölgesinde çıkmasına herpes denir. Öyle ki bu veciz bir kez vücuda yerleştiği zaman belirli dönemlerde kendini tekrarlayarak enfeksiyonlara yol açabilir. Oluşacak ilk enfeksiyon ağrılı ve kaşıntılı geçmektedir. Daha sonra ulaşacak enfeksiyonlar daha hafif belirtiler göstermektedir. Bu enfeksiyonun en önemli özelliği kadın açısından gebelik döneminin sonlarında ortaya çıktığı taktirde doğum kanalından bebeğe ulaşarak bebeğin hayatını tehdit eden enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle normal doğum yerine sezaryenle doğum gerekebilir. Gelirken herpesuçuğunun  ne oldu hakkında detaylı bilgilendirme de bulunalım.

 

Herpes Simpleks Virüsü (HVS) Nedir?

 HVS virüsü dudak uçuğu ve genital bölgede enfeksiyonlara yol açan bir virüs türüdür. Virüsün uçuk oluşumuna neden olan iki ayrı tipi vardır. Bu işlerin en büyük özelliği insan vücudunda bir kez girdikten sonra sadece kısmi bağışıklık yanıtı oluşturmasıdır. Bu virüsler hücreler içinde yaşamını sürdürerek farklı zamanlarda tekrarlayıp enfeksiyona yol açabiliyorlar. Bu virüsün bir çok insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Kalıcılığı da belirli bir süre bulunmaktadır.

 

 

Genital Herpes
Genital Herpes

 

 

 

Genital Herpes Belirtileri Nelerdir?

HSV enfeksiyonunun verdiği belirtiler genellikle kişinin daha önceden böyle bir görüş ile karşılaşıp karşılaşmadığı ile alakalı da farklılıklar gösterebilir. İlk defa oluşacak bir kişi de birincil enfeksiyon adı verilen belirti vermeden yaşamını sürdüren bir virüstür. Zaman zaman enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilmek de mi çıkacak bu enfeksiyon var tekrarlayıcı enfeksiyon olarak adlandırılmaktadır.  Birincil enfeksiyonlarda belirttiğimiz gibi herhangi bir belirti göstermediği takdirde bazı durumlarda şiddetli belirtiler de verebilmektedir.

Vajina,, rahim ağzı, vajina gibi virüsü vücuda girdiği yerde uçuk oluşumundan sonra ağrılı baloncuklar halinde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından önceki dönemde kişi grip benzeri rahatsızlıklar ve o veziküllerin çıkacağı yerde yanma kızarma ağrı gibi rahatsızlıklar duyabilir. Genellikle kasık lenf  bezlerinde ağrılı  şişlikler meydana gelir. Oluşacak uçun verdiği rahatsızlık idrar yapmakta da bir zorluk yaşatabilir.

Dış genital bölge kızarık ve ödemli bir hal alabilir. Veziküllerin içi berrak bir sıvı ile doludur. Öyle bir yapıya sahiplerdir ki kendi aralarında birleşerek daha büyük baloncukların meydana gelmesini sağlayabilirler. Çok ender görülse de bu hastalık diğer organlara da sıçra bilmektedir. Bu nedenle hayatı tehdit eden bir durumda yaşatabilir. Yalnız bu hastalık birkaç hafta sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Genital bölgenin dış kısmındaki oluşan bu Lezyonlar iyileşirken yerini kabuklu yaralara bırakmaktadır. Bu yaralar genellikle bir süre kaldıktan sonra iz kalmadan iyileşir bilir. Bu enfeksiyon türü yıl içerisinde kendini tekrarlayabilir.  Bu hastalık tekrar ettiği sürece kişinin bulaştırıcılığı oldukça yükselir.

Yalnız belirttiğimiz gibi birincil enfeksiyonların aksine tekrarlayıcı enfeksiyonlar daha hafif geçmektedir. Oluşacak veziküller daha az sayıda görülmekte ne ufak bir alanda belli bir süre bulunduktan sonra kaybolurlar. Hastalığın gelişmesinden önceki belirtiler de tekrarlayıcı enfeksiyonlarda daha hafiftir. Yalnız tekrarlayıcı enfeksiyonların bulaştırıcılık özellikleri yüksektir. Bu belirtiler her kadında görülebilen ve kişinin günlük yaşamını rahatsız eden bir hastalıktır. Bu durum zamanla geçse de oluştuğu süre içerisinde kişiyi rahatsız etmektedir. Görünüm itibari ile baloncuk şeklinde olması ve belirtilerinden biri kaşıntı olması durumun nedeniyle kişi istem dışı  kaşınma  ihtiyacı hissederek bu veziküllerin yaraya dönüşmesine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Genital Bölge Temizliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir