Güncel Kürtaj Haberleri

Genital Siğiller (HPV Kondilomları)

Öncelikle genital siğillerin hem erkekte hemde kadında görüldüğü söylenebilir. Genital bölgede human papilloma virus enfeksiyonu sonucu gelişen kitlelerdir. Oluşan bu kitle bazen tek bir bölgede bazen birkaç bölgede ufak ya da birkaç cm büyüklüğünde meydana gelen ağrısız kitledir. Bu kitlelere genital siğiller yani kondilom denilmektedir. Genital  siğiller günümüzde oldukça fazla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşabilir. Özelliklede kadınlarda daha fazla görülen bir kitledir. Kitle oluşumu fark edildiği zaman hemen önlem alınmalıdır. Eşinizde de bu ekfeksiyonu fark ettiniz zaman doktora gidilmeli ve gerekli tedavi işlemleri uygulanmalıdır. Genital siğiller deri içerisinde oluşmaz. Derinin dışına doğru kabarık tırtıklı bir görünümü vardır. Bu siğiller ağrısız deri hastalığıdır. Görüntü itibariylede kısa süre içerisinde yok edilmesi için tedavisi yapılmalıdır. Bu siğillerin oluşumuna belirli bir virüs sebep olmaktadır. Bu virus hakkında detaylı bilgi edinelim.

 

HPV (Human Papilloma Virus)  Nedir?

Genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin sebep olduğu bir virus tipidir. Bu virüs türüde birçok virüste olduğu gibi vücuda birkez  girdimi hücreler içine yerleşir ve zaman zaman kendini tekrar gösterir. Bu nedenle HPV enfeksiyonun kesin tedavi yöntemlerinin bulunmadığı söylenebilir. Zamanla tekrar oluşabileceği için kesin bir çözümü hala bulunamamıştır. Bu virüs aynı zamanda bulaşıcı özelliğe sahiptir. Bulaşıcı olması  çiftler için pekte iyi olmayan bir durumdur. Neticede genital siğiller cinsel ilişkilerde bulaşır. Detaylı olarak nasıl bulaşır diyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.

 

Genital Siğiller (Kondilom) Nasıl Bulaşır?

Kadınlarda ve erkeklerde görülen bu deri rahatsılığının nasıl bulaşabildiği hakkında bilgi vericez. Bu bilgiler neticesinde aklınızda bulunabilecek detaylar aktarıcaz. Öncelikle belirttiğimiz HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Özellikle çok sayıda eşi olan kişilerde daha yaygın olarak görülür. Virüsün bulaşması başka bir bireyin enfekte bölgesinin temasıyla oluşur. Kişi eşine bulaştırıp aynı problemi çift taraflı yaşamaya sebep olurlar. Bu nedenle genital siğil (kondilom) belirti gösterdiği andan itibaren önlem alınmalıdır. Belirtileri fark edildiği andan itibaren önüne geçilmelidir. Bu virüsün belirtileri neler bir göz atalım.

 

HPV (Human Papilloma Virus)  Nasıl Belirti Gösterir

Öncelikle HPV bulaştıktan sonra belirli bir zmandan sonra genital bölgede sayıları ve büyüklükleri değişken (kondilom) adı verilen kitlelerin oluşması ilk belirtidir. Belirtiler bireysel özelliklerden oldukça etkilenir. Erkeklerde özellikle belirtisiz seyreder. Kadında ise bu enfeksiyon belirtisiz seyredebilir, fakat belirtisiz olarak seyreden bu durumlarda dış genital bölge, vajina ya da rahim ağzında ufak çaplı kitleler görülür. Aynı zamanda kadınlarda özellikle vajina ve anüs arasında çok büyük kitlelerin oluşmasına da rastlanılabilir. Kadınlarda genital siğillerin bazen tek belirtisi jinekolojik muayende ortaya çıkar.

Genital Siğillerin (Kondilomların) Bulaştırıcılık Özellikleri

Belirttiğimiz bu hastalık başlı başına bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. İlişkilerde kısa süreli bir temasta dahi bulaşabilmesi söz konusudur. Bu virüs erkekten kadına daha kolay geçer. Temas var olduğu sürece genital siğillerin bulaşması mümkündür. Bu nedenle kadın ya da erkek fark etmez tedavi yöntemi ile bu rahatsızlıktan kurtulmayı amaçlamak gerekir. Görüntü itibari ilede kötü bir izlenime sahip olur.

 

Genital Kondilom Tanısı Nasıl Belirlenir?

Bu rahatsızlığa tanı koymak çok kolaydır. Oluşan kitlenin görünümü tanı koymak için yeterlidir. Herhangi bir şüpheli durum varsa kitleden biopsi alınıp tanı koymak gerekir. Genital kondilomu olan kadınların jinekolojik tedaviden geçmeleri gerekir. Gerekli durumlarda HPV tiplemesi incelemesi yapılmalıdır. Bunların sonucunda tanı rahatlıkla konulabilir.

Bir önceki yazımız olan Fallop Tüpü Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir