Güncel Kürtaj Haberleri

Histerosalpingografi (HSG)

Histerosalpingografi (HSG)

HSG, bir diğer adıyla ilaç rahim filmi, tüplerin içinin kontrast madde verilerek daha çok radyografik yöntemlerle incelenmesi sonucu ortaya konulan tanı yöntemidir. HSG görüntüleme merkezlerinde yine hastanelerde çekilebilir. HGS genel olarak rahim ağzı kanallarındaki tıkanıklıktan, rahim içindeki bir yapışıklıkta, fallop türlerindeki bir tıkanıklıktan şüphelenmediğini zaman uygulanmaktadır. Bu yöntemle genellikle gebe kalamama durumunun tıbbi değerlendirilmesi durumunda türklerin açık olup olmadığının belirlenmesinde uygulanan yöntemlerdendir. Kadında tekrarlayan düşükler de rahimde Doğumsal bir gelişim kusuru olup olmadığı bu yöntemle belirlenmektedir. Rahim ağzına ya da rahime uygulanan bir müdahale sırasında adet kanamalarının kesilmesi durumunda rahim ağzı kanallarındaki Oluşabilecek bir tıkanıklığın ya da rahim içindeki oluşmuş bir yapı şıklığın değerlendirilmesi durumunda kullanılan bir işlemdir. Bu tarz durumlarda HSG uygulaması yapılarak daha net sonuçlara varılır.

 

HSG Nasıl Uygulanır?

Adet kanamasının tümüyle bittiği bir zaman diliminde bir adet döngüsünün ilk yarısında uygulanmaktadır. Bu durumun sebebi adet kanamasının rahim içinden tüpleri ve buradan da karın boşluğu içine damlamasının yaratacağı sorunları engellemektir. Rahim içindeki muhtemel bir gebeliğe zarar vermemektedir. HSG  uygulaması öncesinde tam bir jinekolojik değerlendirme gerektiriyor. Yapılan bu değerlendirmede pelvik enfeksiyon bulguların saptanması durumunda enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem uygulanmamaktadır. Çünkü enfeksiyon oluşmuşken uygulanan bir HSG hastalığın yayılmasına sebep olabilmektedir.Bu işlem uzman bir doktor tarafından uygulanmaktadır. Bu işlemin uygulanmasını bölümle alakalı Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da radyoloji uzmanı yapmaktadır. HSG röntgen ışınları  verilerek uygulanan bir yöntemdir. Buna karşın ışın dozu çok yüksek değildir. Genellikle dayınlacak miktarda  ufak ağrılara neden olabilir. Bundan dolayı bu işlem genellikle anestezi altında yapılmamaktadır. Bu işlemin yapılması doktor tarafından uygun görüldüğü taktirde yapılır.

 

HSG’de Saptanan sorunun giderilmesi için neler yapılır?

Öncelikle HGS esnasında sıvı basınçlı olarak verilmesinden dolayı bazen hatice tıkalı bir rahim ağzı kanalı ya da fallop tüpü bu basınçlı açılabiliyor. Bunun haricinde HSG’nin tedavi edici bir özelliğinin bulunmadığını belirtmek gerekiyor. HSG de falı tiplerinin tıkalı olduğu saptandığı takdirde tüp bebek kararı verilebileceği gibi laparoskopi uygulanarak tüplerdeki  yapışıklığın nedenlerinin anlaşılması ya da tedavi edilmesi yoluna gidilmesi gerekmektedir. HSG  işlemi sonucunda rahim içinde yapışıklık saptandığı taktirde bu yapışıklığın çözümlenmesi için farklı yollarlada bulunmaktadır.Öyle ki rahim için kamerayla incelenmesi ileri vakalarda en çok başvurulan yöntemlerdendir. Bu tarz yöntemler de sıklıkla uygulanmaktadır. Bu yöntem sayesinde rahimde yapısal bir kusurun ön tanısını koymak mümkündür. Kesin tanı koymak için genellikle histerioskopi ve beraberinde laparoskopi gerekmektedir. Bu işlemler uygulandığı takdirde sorunun giderilmesi mümkündür. Bununla beraber bazı Doğumsal kusurların tedavisinde açık ameliyat gerekebilmektedir. Belirttiğimiz gibi bu durumda HSG  saptanan sorunun giderilmesi için belirttiğimiz yöntemler uygulanmaktadır.

 

HSG Nasıl Çekilir?

HSG uygulanmasında rahim ağzı kanalındaki tıkanıklıktan, fallop tüplerinin tıkanmasında ve rahim içindeki bir yapışıklıktan  şüphelenilen bir durumda uygulanılır. HSG  adet kanamasının bitiminden 3 ya da 4 gün sonra çekilir. Çünkü bu dönemde rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimalinin düşük olduğu dönemdir. Böylelikle hem filmlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenmiş olur. HSG çekilmeden kısa bir süre önce krem tarzı ağırları engellemek adına bir ağrı kesici alınması önerilir. Daha sonra işlem uygulanılır. Spekulum adı verilen alet vajinaya yerleştirilir. Daha sonra gerekli işlemlerle film çekilir. Uygulama esnasında yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınır ve işlem sonlandırılır. Bu işlem en fazla 15 dakika sürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genital Herpes - Uçuk başlıklı makalemizde Genital Herpes Belirtileri Nelerdir ve Herpes Simpleks Virüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir