Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

İstenmeyen Gebelik Sonlandırılması İçin Kürtaj

İstenmeyen Gebelik Sonlandırılması İçin Kürtaj?

 

Birçok kadında istenmeyen gebelik oluşabiliyor. Bu tarz gebelikler için kürtaj yasası bulunmaktadır.  Böyle bir durumda Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yer alan kanunlara göre istenmeyen gebelik yaşayan kadınların bazı hakları bulunuyor. Bu hakların başında gebelik istemeyen kadın gebelikte herhangi bir sorun olmamasına rağmen gebeliğini sonlandırmak istiyorsa bebeğin onuncu haftanın altında olması gerekmektedir. Bebek onuncu haftanın üzerindeyse bebeği aldırmak için özel bir izne ihtiyacı vardır. Yeni evli olan çiftlerde özellikle eş imzası gerekmektedir. 18 yaşından küçük kadınlarda bebeği aldırabilmek için mutlaka ebeveynin hem anne hem baba imzası vermesi gerekmektedir. Evli olmayan bir kadının tek imzası yeterli oluyor. Bebek aldırma işlemi kayıtlara geçen bir durumdur yalnız bu kayıtlara geçen işlemlere başka birisinin ulaşması mümkün değildir. Kürtaj işlemi kesinlikle hastane ortamında yapılmalıdır. Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ile kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Hasta hakları nedeni ile yaptırdığınız işlem başkası ile paylaşılmaz.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Bu işlem rahim ağzı uyuşturularak yapılır.  Bu işleme başlanmadan önce bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı gibi bir durum olduğu zaman koruyucu iğne yapılmalıdır. Genital bir enfeksiyon durumu araştırılmalı ve gerekli durumlarda antibiyotik yapılmalıdır. On haftadan önce kürtaj işlemi yapılmalıdır. Aksi taktirde süre uzadıkça kürtaj işlemi de zorlaşacaktır. Kürtaj işlemini hastanede yaptırmak en doğru yoldur. Aksi taktirde hijyenik bir yerde yapılmadığı zaman daha sonra sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar Sürer?

Kürtaj işlemi uzun süren bir işlem değildir. 10 dakika sürmektedir. Aynı gün hasta taburcu olabilmektedir. Modern jinekolojide vakum kürtaj denilen bir işlemde bulunmaktadır. Rahim içerisinde oluşan negatif basınç ile gebelik sonlandırma işlemi yapılmaktadır. Bu işlemler uzun sürmemektedir.

 

Kürtaj Sonrası Adet Ne Zaman Görülür?

Kürtaj sonrasında adet sancısı gibi ağrılar yaşanabilir. Kısa bir süre vajinal lekeler görülebilir. Kürtaj sonrası şiddetli kanamalar olmaz. Birkaç hafta sonra maksimum 5 hafta sonra normal adetler görülür. Süre kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Fakat normal bir şekilde adet görülmeye başlama süresi 4-6 hafta arasında olabilir.

 

Kürtaj Sırasında Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kürtaj sonrasında yaşanabilecek belirtiler nadir olsa bile kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Enfeksiyon, rahim delinmesi, rahimde parça kalması, başarısız kürtaj vb. gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Bu nedenle kürtaj işlemi hastane ortamında yapılmalıdır.  Aksi bir durumda hemen müdahale edilmesi için gerekli işlemler hızlı ve doğru bir şekilde uygulanabilmesi için tam teşekküllü bir hastane tercih edilmelidir. Genellikle kürtaj genel anestezi altında gerçekleştirilmelidir. Bunun sebebi bu durumun psikolojik açıdan kadını etkilemesi ve işlem esnasında ağrı hissetmesi travma yaratabilmesidir. Bu nedenle de steril bir ortamda ağrısız bir şekilde yapılması önerilir. Kürtaj işlemi yapan kişi kararlı olmalı ve bu kararı çevresi tarafından saygı ile karşılanmalıdır. Kürtajdan önce her kadın bilgilendirilmelidir. Kürtaj esnasında oluşabilecek komplikasyonlar anlatılmalıdır. Sürecin işleyişi kürtaj olacak kişiye anlatılmalıdır. Kürtaj işlemine kesin karar verilmediği taktirde işlem yapılmamalıdır. Kişi kendi hür iradesiyle bebeğini aldırmak istediği taktirde kürtaj olmalıdır. Belli süre içerisinde gerçekleşebilen bu işlemin süresi geçmeden yapılmadı gerekmektedir. Aksi taktirde ilerleyen evrelerde riskli bir operasyon haline gelebilir.

 

kürtaj
kürtaj

 

Kürtaj Süresi Nedir?

Kürtaj süresi ülkemizde 10 haftaya kadardır. Kişi partneri ile bu işleme karar vermeli ve işlem yapılmaya karar verildiği zaman uzman hekim ile görüşmeler yapılmalıdır. Konu hakkında detaylı bilgi alınmalı ve kürtaj için eş imzası gerekmektedir. 18 yaş altında olan kadınlar bu işlemi yapabilmeleri için anne baba imzasının gerektiğini aksi taktirde bu işlemin gerçekleşemeyeceğini bilmelidir. Bu konunun detaylarını 7 aylık bebek kürtaj olur mu? adlı yazımızda inceleyebilirsiniz. Eşi olmayan kadınlar ve 18 yaş üstü olanlar kendi imzaları ile kürtajı onaylayabilir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Aldırmak Ne Kadar başlıklı makalemizde bebek aldırmak ve kürtajdan sonra ilk adet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir