Güncel Kürtaj Haberleri

Jinekologlar Kürtaj Yapar mı?

Jinekologlar Kürtaj Yapar mı?

Günümüzde birçok kadın istenmeyen gebelik ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda pek çok kadının başvurduğu yöntem kürtaj olmaktadır.

Kürtaj, rahim içerisinde oluşmuş olan bebeğin çeşitli sebeplerle alınması ya da aldırılması işlemidir.

 

Kürtaj Yasal Bir İşlem midir?

Türkiye’de Kürtaj Yasal Mı? Öncelikle ülkemizde ki kanunlara göre kürtajın yasal sayılabilmesi için gebeliğin 10. Haftadan önce sonlandırılması gerekmektedir. Bu günü çok az geçirmiş olsanız bile kürtaj işlemi yasa dışı sayılmaktadır ve çeşitli yaptırımları bulunmaktadır.

 

Jinekologlar Kürtaj Yapar mı?

Gelelim yazımızın ana başlığını oluşturan sorunun cevabına. Ülkemizde kürtaj işlemini yapmaya kadın hastalıkları ve doğum uzmanlar yani jinekologlar yetkilidir. Herhangi bir sebepten dolayı jinekoloğunuza gittiğinizde yasal sınırlar içerisinde iseniz kürtaj işlemini onayınız ile yapabilir.

 

 

Jinekologlar Kürtaj Yapar mı

 

 

 

Kürtajı Hangi Kapsamdaki Kişiler Ne Durumda Yaptırabilir?

18 yaşından büyük ve evli olan bayanlar eşlerinin onayı ile kürtaj yaptırabilir. 18 yaşından büyük ve bekar olan bayanlar yasal süre içerisinde kendi onayları alınarak kürtaj yaptırabilirler. 18 yaşından küçüklerin kürtaj işlemleri anne ve baba onayı ile yapılabilmektedir.

Yalnız bazı durumlarda onay aranmaksızın anne adayı acil müdahaleye alınmaktadır. Kişi eğer acil durumda kanaması olarak hastaneye kaldırıldıysa ve hayati riski bulunuyorsa bu durumda acil müdahale gerekir ve onay aranmaz.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle hekim tarafından hasta ultrason ile muayene edilerek gebelik haftası öğrenilir. Yasal süre içerisinde bulunulan gebeliğin sonlandırılabilmesi için genel ya da bölgesel anestezi işlemi uygulanır.

Bölgesel anestezi de sadece rahim ağzı uyuşturulur. Bu durumda hasta tam olarak uyutulmaz, çok ufak ağrı hissedilse de bu ağrı normal adet ağrısı şeklinde olmaktadır.

Genel anestezi de hasta tamamen uyutulur. Bu durumda bir anestezi doktorunun da operasyonda bulunması gerekmektedir. Hasta uyutulduğu için herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Genel anestezi işlemi yapılacak hastaya operasyondan 5-6 saat öncesine kadar bir şey yiyip içmemesi gerektiği mutlaka belirtilmelidir. Bu hastanın bulantı yaşamaması için oldukça önemlidir.

 

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj riskleri oldukça düşük olmakla beraber yine de bir operasyon olduğu için hastada istenmeyen etkiler görülebilmektedir. Bazı operasyonlarda parça kalma riski oluşmaktadır. Bu durum operasyondan belli bir süre sonra ortaya çıkmaya başlar. Adet kanamalarınız parçalı şekilde olur. Endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte hemen hekiminize başvurmalısınız. Böyle durumlarda doktorunuz tekrar kürtaj yapmalıdır.

Kürtajın istenmeyen bir diğer riski enfeksiyondur. Enfeksiyon durumu yüksek ateş bulantı ve kusma ile kendini belli eder. Kürtaj esnasında çeşitli bakterilerin rahim içerisine yerleşmesi nedeniyle hasta enfeksiyon kapabilmektedir. Bu durumda mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Ciddi bir ilaç tedavisi ile bu durumdan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Bir diğer risk durumu kanamadır. Kürtajdan sonra belli bir dönem belirli aralıklarla kanama ya da lekelenme olması normal kabul edilmekle birlikte kanamanın artması durumunda da mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kürtaj sonrasında vajinada akıntı, kaşıntı ve koku durumu da oluşabilir. Buda olası riskler arasındadır. Zaman zaman bayanlarda böyle durumlar olması normal kabul edilse de durum kürtaj olunca ve bir operasyon geçirdiğiniz için bu durumu göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Mutlaka bu durumda da doktorunuza başvurmalısınız.

Kürtaj durumunda unutulmaması gereken bir diğer önemli konu cinsel birlikteliğe ara verilmesidir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece kürtajdan en az 10 gün sonrasına kadar cinsel birliktelikte bulunmamanız gerekmektedir. Aksi halde aşırı kanama, enfeksiyon gibi çok ciddi tehlikeleri bulunmaktadır.

Kürtaj belirli bir süre içerisinde yapıldığında yasal bir hak olarak görülse de bu işlemi yapmadan önce çok iyi düşünmeniz gerekmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Öncesi Cytotec Kullanımı başlıklı makalemizde Kürtaj İşlemi Sırasında Ağrı Olur mu?, Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Kürtajdan Önce Kullanılması Gereken İlaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir