Güncel Kürtaj Haberleri

Jinekolojik Hastalıklar

Jinekolojik Hastalıklar

 

Kadınların birçoğu yakalandıkları hastalıklar sebebiyle jinekolojik muayeneleri giderler. Jinekolojik muayenede kadınsal tüm hastalıkların tedavisi gerçekleşir. Yapı olarak kadınlar hassastır. Kadınların yapısı birbirinden farklı olabilir fakat tüm organlar her kadında aynıdır. Yalnız kadınlarda görülebilecek bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi ise jinekolojik muayeneler esnasında ortaya çıkmaktadır. Kadınların genel olarak kadınsal hastalıklar da tercih ettikleri bölüm kadın hastalıkları ve jinekolojik  bölümler olur. Bu da aldı kadının şikayetine istinaden yapılan tetkiklerde hastalığın ne olduğu ortaya çıkartılarak gerekli tedavi işlemleri uygulanır. Jinekolojik hastalıkların birçoğu kadınlarda görülebilecek rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkları sıraladığımız taktirde kadının rastlayabileceği hastalıkların neler olduğu hakkında bilgi veriyor olacağız.

Kadında görülebilecek jinekolojik hastalıklar; rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, rahim ve rahim ağzı polipleri, muzlu, idrar yolu sorunları, rahim ağzı yaraları, rahimin ters durması, yumurtalık kistleri, rahim ağzında iltihaplanma, hormon hastalıkları ve polikistikover, Vajinal tamponlar ve toksik çok sendromu, mantar enfeksiyonları ve diğer Vajinitler, rahim içi yapışıklıklar, genital kanserler riskleri, CIN sorunu, rahim miyomları, genital HPV ve kondilomlar, Jinekolojik kanserlerde  erken tanımlar, çikolata kistleri, rahim içi tabakasında kalınlaşma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve benzeri gibi bir çok hastalık görülebilir.

 

 

Jinekolojik Hastalıklar
Jinekolojik Hastalıklar

 

 

Belirttiğiniz bu hastalıkların bir çoğu kadında büyük sorunlara neden olabilir. Bu hastalıkları erken tanı konulduğu zaman tedavi yöntemleri hem daha fazla olumlu sonuç verir hem de tedavinin daha çabuk ve kolay ilerlemesine neden olur. Tedavide gecikme yaşandığı taktirde tedavi işlemi hem zorlaşır hem de tedavinin uygulanmasına geç kalmış olabilir. Bu hastalıklar aynı zamanda kadınlarda gebelik sorunlarına da neden olabilir. Jinekolojik hastalıkların birçoğu farklı belirtiler göstererek ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlar kişi bu belirtilerden fazla rahatsız olmadığı için herhangi bir tedavi işlemini düşünmez. Fakat belirtiler gittikçe çoğaldığında ve kişide olumsuz etkiler yarattığı takdirde jinekolojik muayeneler sayesinde teşhis konuşarak tedaviye başlanılır. Bu nedenle her kadının herhangi bir rahatsızlığı olmasa dahi zaman zaman jinekolojik muayeneler için hastaneye giderek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalıdır. Herhangi bir oluşacak rahatsızlığı erken tanısının konulması da kişi için her zaman olumlu sonuç verir ek tedavinin olumlu sonuçlanmasına da  neden olur.Bu nedenle kadınların kendi yapıları ile alakalı olan durumları için her zaman önlem almaları gerekiyor. Jinekolojik rahatsızlıkların başında en sık görülenler iltihaplanma, rahimde yara, kist ve kanser türleridir.Bir çok kadın tarafından da bu haksızlıklardan birinin görülmesi mümkündür.

 

Jinekolojik Hastalıklar Kimlerde Görülebilir?

 

Öncelikle jinekolojik hastalıklar bir çok kadının sorundur. Yine jinekolojik hastalıkların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Jinekolojik hastalıklar bu kadar çeşitliyken  her kişide farklı farklı hastalıkları ortaya çıkabilir. Jinekolojik hastalıkların her yaş kadınla görülebilmesi mümkündür. Özellikle de ileri yaşlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bazı rahatsızlıklar genç kızlarda da görülebilmektedir. Jinekolojik hastalıkların tedavisinin yapılmaması durumunda ya da ihmal edilmesi durumunda durumu ciddiye giderek daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Bu nedenle her yaştan kadının yıl içerisinde jinekolojik muayenede bulunmaları gerekiyor. Bu durum her kadın açısından yapılması gereken önemli bir işlemdir. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi yine jinekolojik hastalıklarda da erken tanı önemlidir. Jinekolojik hastalıklar erkenlik döneminden başlayarak yaşamın sonlandırıldığı döneme kadar da devam edebilir. Bu rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Bunun için yapılması gereken erken önlem almaktır. Kadınların genital bölgesinde birçok hastalık belirttiğimiz gibi ortaya çıkabilir, bu nedenle genital bölge her zaman temiz tutulmalı ve sık sık çamaşır değiştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Histerosalpingografi (HSG) başlıklı makalemizde HSG Nasıl Çekilir ve HSG Nasıl Uygulanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir