Güncel Kürtaj Haberleri

Kabızlık İlaçları

Kabızlık Ve Dışkılama Zorluğu

Bir çok insanın şikayetçi olduğu konulardan biri de kabızlıktır. Kabızlık kişide bir çok rahatsızlığa sebep olabilir. Vücudun ihtiyacı olan maddeler bunlar arasından ayrılarak kana geçmektedir. Kana geçemeyen vücut için o anda gereksiz olan ya da zararlı olabilecek maddeler sindirim kanalının kalın bağırsak kısmına aktarılmaktadır. Bunun nedeni ise vücudun ihtiyacı olan maddelerin daha fazla parçalanamadığı için kana geçememesi bu nedenle zararlı olabilecek maddelerin kalın bağırsak yoluyla dışarı atılmasıdır. Dışkı kalın bağırsağın en son bölümünde depolanmaktadır ve belli bir süre sonunda oluşan dışkılama isteği insanın bu attıkları dışkılama yoluyla vücuttan atmasını sağlamaktadır. Dışkının yapısal özelliği çok önemli bir durumdur. Çünkü sıvı içeriği ve lif uygun olmayan bir beslenme şeklinde ya da kalın bağırsak hareketlerinin bozulmasına neden olabilecek farklı bir etken dışkılama işlevini olumsuz olarak etkilemektedir. Bundan dolayı da kabızlık adı verilen bir sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktır. Erkeklere oranla kabızlık şikayeti kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.  Her insanın belli bir döneminde yaşadığı bir olaydır. Kabızlık sorunu kişinin alacağı belli başlı önlemlerle düzeltme ihtimali vardır. Kabızlığın önemini kendi başınıza alamadığımız takdirde doktora başvurabilirsiniz. Doktorun vereceği ilaçlar sayesinde kabızlıkta kurtulabilirsiniz. Kabızlık tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Kişi oluştuğu taktirde rahatsız eden ve günlük yaşamını da olumsuz etkileyen bir durumdur. Çünkü kabızlığın oluşması durumunda kişide şişkinlik dışkısını yapamadığı için rahatsızlık ve benzeri gibi sorunlar beraberinde gelebilir. İleri derecede kabızlık sorunu yaşadığınız takdirde kabızlık ilaçları size çözüm olacaktır.

 

Kabızlığın Tanımı?

Kabızlığın tanımında kısaca belirtmek gerekirse bir insanın dışkılama esnasında zorlanmasın yani bu işleri uzun bir süre de fazla efor sarf ederek gerçekleştirmesi durumunda denilebilir. Normal şartlarda bir insanın Bağırsaklarını haftada en az üç kez boşaltılması kalın barsak işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlar. Bu sayıdan daha az dışkılama görüldüğü taktirde dışkının sıvı içeriğinin giderek azalmasıyla sertleşmesine neden olmakta ve bu şekilde oluşan kitleler daha ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Dışkılama işlemi her insanda farklı sayıda görülebilir. Bir insan günde üç defa dışkısını yapabilir. Yani kısaca belirtmek gerekirse dışkı olayı her insanda farklı tekerrür edebilir. Özellikle kabızlık kadınların çoğunda görülmektedir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe bu durum daha da fazla artmaktadır.

 

 

Kabızlık İlaçları
Kabızlık İlaçları

 

 

 

Kabızlığın Nedenleri?

Kabızlık bir çok etkenden dolayı ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu durumun en önemli kısmı selim tabiatlıdır. Kabızlığın oluşmasına neden olan etkenler arasında doğum kontrol hapları, antidepresanlar, demir ilaçları, ağrı kesiciler, mide ilaçları, kalsiyum içerikli ant asitler ve benzeri gibi bir çok madde sebep olmaktadır. Belirttiğiniz bu durumlar kabızlığa sebep oluyorsa yapılması gereken ilk işlem doktora başvurularak ilaçların değiştirilmesi ya da doktorun uygun gördüğü yöntemin uygulanmasıdır. Kabızlığın oluşmasına neden olan etkenlerin başında beslenme koşulları da gelmektedir. Düzenli beslenen bir insanda liflerden zengin gıdalar alındığı taktirde, sıvı tüketimi artırıldığı takdirde, günlük kısa yürüyüşler yapıldığı taktirde kabızlık sorunları ortadan kalkabilir. Belirttiğimiz etkenler kabızlığı ortadan kalkmasına neden olmuyorsa yapılması gereken doktor tarafından verilecek dışkılamayı kolaylaştırıcı ilaçların kullanılması olacaktır. Bu sayede kişi rahat bir şekilde dışkılama ihtiyacını karşılamış olacaktır. Aynı zamanda dışkılama işlemini gerçekleştirecek kabızlığın verdiği rahatsızlıklardan kurtulmuş olacaktır. Kabızlık kişi de bir çok rahatsızlığı neden olabilir. Dışkılama işleminin ileri derecede ağrılı olması buna bağlı olarak dışkıda kan görülmesi gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Kabızlık sorunu ileriki evrelerde kişi de hemoroittin oluşmasına da neden olabilir.Bu nedenle gerekli önlemler kısa süre içerisinde alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Jinekolojik Hastalıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir