Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kadında Depresyon Melankoli

Depresyon günümüzde  oldukça sık rastlanılan bir rahatsıktır. Birçok belirtileri vardır. Bu belirtilerinden en basiti uyku bozukluğu ya da moral bozukludur. Bu tür belirtilerinin yanı sıra ağır depresyon durumlarıda olabilir. Depresyonun bir diğer adına Melankoli de diyebiliriz. Ağır depresyon kişinin intihar etmesine de neden olabilir. Depresyonun her hali kişide olumsuz durumlara neden olacaktır. Kişinin yaşamını engelleyecek ve keyifsiz bir yaşam sürmesine neden olacaktır. Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır. İlerlemesine izin vermeden önüne geçilmeli ve hayatınızı hiçe saymamalısınız. Depresyon bir ruh hastalığıdır. Zamanla kendinizde değişimlerin farkına varıyorsanız ve bu yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyorsa doktora başvurmanızda fayda vardır. Depresyon bir diğer adı melankoli durumuna girdiğinizi anlayabileceğiniz bazı belirtiler olacaktır. Bu belirtileri kendinizde gördüğünüz zaman önlem almanızda fayda vardır. Yaşantınızda herşey yolunda gitmeyebilir. Fakat herşeyin kendi elinizde olduğunu unutmadan hayatınızı melankoliyle geçirmek yerine güzelleştirmeye çalışın.  Herşeye rağmen depresyona girediğinizi gösteren belirtilere bir değinelim.

 

Depresyon (Melankoli) Nasıl Kişide Nasıl Anlaşılır

Öncelikle kişi hayattan zevk almaz, keyifsiz ve boşluktaymış gibi hisseder. Genellikle bitkin ve yorgun olduğunu düşünür. Uyku bozuklukları, iştah bozukluğu gibi belirtiler meydana gelir. Odaklanma sorunu yaşama, unutkanlık gibi sorunlar oluşur. Hemen sinirlenme, kolaylıkla ağlama gibi duygu tepkileri oluşur. Alkol ve ilaç bağımlılığı gibi alışkanlıkların olması. En ileri derecelerinden intihar gibi girişimlerin ve düşüncelerin olması.  Bu tarz belirtilerin oluştuğunu hissediyorsanız depresyon (melankoli) hastalığına yakalandınız demektir. Belirtileri kendinizde gördüğünüz an tedavi almanız önemli bir noktadır. Tedavisi olan bir rahatsızlığın sizi etkisi altına almasına izin vermemelisiniz.  Uzman desteği alarak iradeli bir şekilde kısa sürede bu belirtileri yok edebilirsiniz.

 

Depresyonda Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Depresyon sıklıkla görülebilecek bir hastalıktır. Günümüzde özellikle geniş bir kesimin yaşantısında istemedikleri durumlar neticesinde zamanla depresyona girebilir. Bu hastalığın etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kendinizde olmasının haricinde yakınlarınızda da görebileceğiniz bir hastalıktır. Depresyon belirtilerini yakınlarınızda görürseniz tedavi almaları gerektiğini belirtiniz. Reddetme,  kabullenememe gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda ısrarcı olup tedaviye yönlendirmenizde fayda vardır.

 

Kadında Depresyon Melankoli
Kadında Depresyon Melankoli

Depresyon Kimlerde Görülebilir

Depresyon kişiyi olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Hatta kişinin hayatına oldukça olumsuz etkisi olan bir rahatsızlık. Bunun oluşumuna sebep olan kişinin yaşantısındaki olumsuzluklar, mutsuzluklar gibi çeşitli nedenlerdir. Depresyon hali hemen hemen  herkeste görülebilir. Genellikle gençlerde görülen bir rahatsızlıktır. Tedavi yöntemileri bulanan bu rahatsızlık hemen atlatılabilir. Yanlız doğru desteği almak gerekir. Aşırı depresyon halinde intihar gibi ölümcül durumların hayatınızı sonlandırmasına izin vermemelisiniz.  Ne olursa olsun size iyi gelecek uğraşlarla meşgul olmalısınız.

 

Depresyondan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı

Depresyon süreci hayatınızı al üst edebilir. Bu durum yaygın olarak görülür. Depresyonu önlemek için birçok yöntem vardır. Öncelikle düzenli olarak egzersizler yapın.  Sosyal medyadan uzak durun daha çok sosyalleşmeye başlayın. İnsanlarla güçlü ilişkiler kurun. En önemli etkenlerden biri stresi azaltın. Meditasyon gibi iyi gelebilecek rahatlatıcı egzersizler yapın. Tedavi sürecinize sadık kalın. Uykunuzu alın. Düzensiz uykudan kaçının. Size iyi gelmeyen insanlardan uzak durun. Kilonuza dikkat edin ve düzenli beslenmeye çalışın. Alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durun. Bu etken çok önemlidir. Sağlığı olumsuz yönde etkiler. Sigaradan gibi alışkanlıklardan uzak durun.  Bunun gibi birçok etken depresyona girmenizi engeller. Farkında olmanız çok önemlidir. Kendinizi hastalığın eşiğine bırakmak yerine savaşmayı tercih edin. Tedavisi bulunan bu hastalığın çözümünü önce kafanızda tamamlayın. Yapabilirim diyerek kendinize güvenin ve depresyon (melankoli) hastalığına karşı güçlü olun.

 

 

Bir önceki yazımız olan Meme Ağrıları Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir