Güncel Kürtaj Haberleri

Kadında İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ve  Sistit (Mesane İltihabı)

Kadınların genital bölgesinde bir çok sorun meydana gelebilir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları sık olarak görülmektedir. Kadın idrar yaparken yanma, bebeklerin bulunduğu bölgede ağrı, sık idrara çıkma, idrarda kan görülmesi gibi bir çok belirtiler görebiliriz. Bu duruma idrar yolu enfeksiyonu sebep olmaktadır. Fakat bu belirtileri aynı şekilde idrar yolu taşlarından da görebileceğiniz için yapmanız gereken en doğru işlem bir doktora danışarak sorunun ne olduğu hakkında detaylı bilgi almanız olacaktır. Her yaştan kadının bu tarz sorunla karşılaştığı  görülmektedir.Özellikle de idrar kaçırmak bu konuda çok meydana gelebilecek bir durumdur. Kişi bu durumdan ister istemez aşırı derecede rahatsızlık duymaktadır. Çünkü oluşacak rahatsızlıklar insanın günlük yaşamı da etkileyen türdendir. Bu nedenle idrar kaçırma sorunu nelere tefek olduğu ve neden geliştiğini hakkında detaylı bilgilendirme de buluna

 

İdrar Kaçırma Sorunu

Öncelikle idrar vücudun zararlı maddeleri atmak için kullanıldı bir sıvıdır. Bebeklerde oluşan idrar bebeklerde idrar torbasına buradan da borular sayesinde idrar torbasına aktarılarak depolanır. Depolama işlemi gerçekleştiren bu durum idrar miktarı belli bir aşamaya  ulaştığı taktirde idrar torbasında bir gerilme meydana gelir. Bu gerilme idrar yapma ihtiyacını gösterir. Şartların uygun olduğu taktirde idrar tablasından bu uretraya boşalmasını  sağlayan kapak gevşeyerek idrarın  istenen bir zamanda  boşaltılması sağlanır. Öyle ki idrarın idrar torbasında depolanarak istemli olarak boşaltılmasını sağlayan mekanizma oldukça karışık bir yapıdır. Çünkü bu mekanizma içinde bir yandan idrar torbasında bulunan sinir lifleri  diğer yandan genital bölgenin alt kısımda yer alan pelvis tabanı kaslarını işlevleri önemli rol oynamaktadır. Fakat şartlar uygun olmadığında herhangi bir değişikliği yapabileceğiniz alan bulunmadı taktirde istemsiz bir şekilde kendiliğinden idrar boşalmasını idrar kaçırma denilmektedir. Bu durum pek çok kadında görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kişi olumsuz yönde etkileyebilir. İstemsiz bir şekilde idrar kaçırma durumunda rahatsızlık duyulabilir. Kadınların büyük bir bölümünde idrar kaçırma önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Çünkü ileri durumlarda kadının kendini toplumdan soyutlanmasına bile neden olabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kişinin psikolojik olarak da sorunlar yaşamasına sebep olabilir. İdrar kaçırmanın bir çok yolu ve bir çok sebebi olabilir. Bu nedenle idrar kaçıran kişi bu durumdan açığı rahatsızlık duyduğu takdirde doktora gidip tedavi olabilir. İdrar kaçırma durumuna ne sebep oluyorsa bunun tanısı konularak gerekli tedavi işlemlerine başlanıldı bilir.

 

 

Kadında İdrar Kaçırma
Kadında İdrar Kaçırma

 

 

İdrar Kaçırmanın Tanı Ve Tedavi İşlemleri

İdrar kaçırma durumunda gerekli olan ilk işlem buna neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Gerekli teşhis konulduğu takdirde bu durumun giderilmesi için cerrahi yöntemler uygulanmalıdır.  Öncelik amaç idrar kaçırma durumunda ameliyat yapılmadan ilaçlarla önlenmesi olur. En son çare olarak ameliyat yapılmalıdır. İdrar kaçırma durumu bir çok insanın rastlayabileceği  bir rahatsızlık olduğundan dolayı bunun tedavi yöntemlerinin bulunduğu bir dönemde bulunmaktayız. Her yaştan insanın karşılaşabilecek bir rahatsızlık olmasından ötürü bu durumun toplum içerisinde istenmedik şekilde meydana gelmesi durumunda kişide aşırı rahatsızlığa sebep olması nedeniyle de tedavi altına alınması en doğru işlem olmaktadır.Öncelik bu rahatsızlığa sebep olan durumun belirlenmesidir.Çoğunlukla idrar kaçırma durumu  ileri yaştaki kişilerde görülür. İdrar kaçırma durumundan kurtulmak için tedavi sürecine başlanıldı takdirde ilaçların yavaş yavaş etki ettiği görülüyor. Zamanla bu durum ortadan kalkmalıdır. Aksi bir durum gerçekleştiği takdirde tekrardan kontrol edilmesi ve gerekli işlemlerin uygulanması sağlanmalıdır.  En son çare olarak ilacın etki etmediği durumlarda ameliyat yolunda doktorun önerisi ile gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kadın İçin İlk Cinsel İlişki Deneyimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir