Güncel Kürtaj Haberleri

Kadında Meme Yapısı

Kadında Meme Dokusu Yapısı Ve İşlevleri

Bebeğim belli bir gelişim aşamasına kadar besin ihtiyacını karşılamak üzere süt üretmekten ve salgılamaktan sorumlu olan yapılara meme denir.Meyveler genellikle ergenlik döneminde gelişmeye başlar. Ergenlik döneminde yumurtalıkları da östrojen hormonu üretiminin başlamasıyla hızlı bir şekilde gelişim gösterirler. Ergenlik dönemi öncesinde kızlarda vereceklerdi yaklaşık meme büyüklükleri aynı orantıdadır ergenlik döneminden sonra ise kızlarda meme büyüklükleri giderek gelişip büyümeye başlar. Memelerin büyüklüğü genetik yapıya bağlı olabilir. Her kadında aynı orantıda büyüklük gösteremeye de bilir. Kısaca meme büyüklükleri kişiden kişiye göre değişen bir yapıdır.

Belli bir zamandan sonra büyüme duraklayıp belli bir ölçüde sabit kalır. Memelerinin büyüklüğünü etkileyen bir diğer sebep ise vücut yağ oranınyüksek olmadır. Memelerin büyüklüğü vücuttaki hormonal değişikliği de yanıt veren bir özelliktir. Bu adet öncesi dönemde kadınlar memelerinde dolgunluk hissederler. Bunun haricinde adet dönemlerinde hafif ağrılar da meydana gelebilir. Adet dönemi bittikten sonra memelerde görülen dolgunluk ve ağrının adet sonlandığı takdirde geçtiği görülür. Gebelik döneminde de memelerin büyümesi görülebilir. Bunun sebebi ise östrojen hormonunun üretiminin daha da artmasıdır.

 

Meme Dokusunun Yapısı

Öncelikle meme dokusu temelde vücut ter bezlerinden  oluşmuş bir yapıdır. Göğüs bölgesinde kaburgalar arsına yerleşmiştir. Bu organın iç yapısında salgı bezlerinin, diş kısmında ise cilt ile kaplı dokunun yağ dokusu ve bağ dokusu bulunmaktadır. Meme dokusunun hareketli bir organ haline getirilmesinde pektoral kasın  kılıfı  ile arasında yer alan boşluk sebep olmaktadır.Her kadında iki tane meme bulunmaktadır, bu memelerin her dilinde ortada meme başı denilen koyu renkli yuvarlak bir nene yapısı vardır. Bu memelerin orta kısmında da meme ucu adı verilen yuvarlak şekilde sütün esas boşaldığı yapı yer almaktadır.

Meme başında yer alan salgı bezlerinin bu bölgenin esnek kalmasına ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlamakla beraber kaygan bir sıvı olarak ortaya çıkmaktadır. Memenin özelliklerinden biri de lob adı verilen süt üreten birimlerden oluşmasıdır. Aynı zamanda bu birimler kendi içerisinde bir çok ufak alt birimler bulundurur. Meme dokusunun içerisinde üretilen süt dışarıya atmak için değil çok sayıda süt iletim kanal ve kanalcıkları bulunmaktadır. Bu sebeple üretilen süt üretim yerinden kanalcıklara, kanalcıklar birleşerek daha büyük olan kanallara kolaylıkla geçebilir.Bebekler kanallarda bulunan sütü emdikçe bebeğin diş etleri ve dudaklarının yaptı baskıyla meme başında yer alan süt depocuklarına buradan da meme ucunu da yer alan çok sayıda ufaklı deliklerden bebeğin ağız boşluğuna akımını sağlar.  Meme dokuları kan damarları ve lenf dolaşım sistemi açısından oldukça gelişmiş bir yapıdır. Bu dokunun lenf kanalları koltuk altında yer alan lenf  bezlerini geçer.  Nedenle meme yapısı kadın organlarından önemli olan yapılardan bir tanesidir.

 

 

Kadında Meme Yapısı

 

 

Meme Ve Süt Akımı

Kadınların önemli organlarından meme gebelik döneminde bebeklerin dünyaya geldikten sonra besin kaynaklarından süt kanalları sayesinde bebeğin beslenmesini sağlarlar.Emzirme eylemi esnasında süt kanallarında bebek emzirdiği takdirde oluşan hareketlenme anne tarafından hissedilmektedir. Emzirme gerçekleştirildiği taktirde yanma, uyuşma,  kaşınma, ürperme vb gibi değişik fakat rahatsızlık yaratmayan bir his oluşabilir. Bu tarz değişiklikler hissetmeyen annelerde olabilir. Meme  oluşan süt bazlı kadınlarda sertleşebilir. Oluşan sertleşme sonrasında bebek memeyi emmeye başladığı  taktirde anne de büyük bir ağrı ortaya çıkabilir. Bu aradan rahatsızlık duyan anne bebeğini emzirmek istemeyebilir. Bu nedenle doktora gidilerek bu süreç ile ilgili nasıl tedbir alınması gerektiği hakkında tedavi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kadında Mastürbasyon başlıklı makalemizde Kadında Mastürbasyon Yararlı Mıdır ve Kadında Mastürbasyon Zararlı Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir