Güncel Kürtaj Haberleri

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir?

Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz düşünceler ve beraberinde getirdiği duyguların bozukluklarına kısaca yeme bozukluğu denilebilir. Bu hastalık kişinin genel vücut sağlığını etkileyecek kadar güçlü olan bir bozukluktur. Yemek yeme bozukluğu üç ayrı gruba ayrılır. Anorexia Nervosa (Anoreksi), Bulimia Nervosa (Bulimi) ve Sınıflandırılamayan yeme bozukluklarıdır. Anoreksi yemek yemeyi tamamen durdurmadır. Bulimi aşırı yemek yemeyi ve sonrasında yenilenleri çıkartma girişimleri yapma eylemi olarak tanımlanabilir. Sınıflandırılamayan yeme bozukluğu ise aşırı yemek yeme ne yenilenleri çıkartma girişiminde bulunmamak, yemeği çiğnedikten sonra yutmadan geri çıkartmak ve bunun gibi farklı yemek yeme alışkanlıklarıyla değişik yemek yeme bozukluğu şeklidir. Bu tarz yemek yeme bozukluğu bir çok insanda görülebilir. Yaşanan bozukluklar kişiyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle belirttiğimiz yeme bozukluklarını detaylı aktaralım.

 

Anorexia Nervosa (Anoreksi)

Anoreksi de kişi ne kadar kilo verirse versin normal kiloda olduğunu kabul etmez. Kişi kendi için en az kiloda olmaya çalışır. Anoreksi hastalığında kişi gıda alınmalı oldukça fazla bir sürede durdurur. Bu durumda kişinin vücut ağırlığının belli bir miktarını kaybettirebilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişi normal vücut ağırlığının altında olmasına rağmen şişmanlıkta aşırı korkar ve kendi vücut birikimini, ağırlığını algılama da bozukluk yaşar. Anoreksiya hastalığında kişi çok hızlı bir şekilde kilo verebilir. Kişi kilosunun normal ya da düşük olduğunu kabul etmez. Kişi kendini, vücut ağırlığının gerekenden çok daha fazla önemser.

 

Bulimia Nervosa (Bulimi)

Öncelikle Bulimiya rahatsızlığı anal eksiden daha sık görülmektedir. Bulimia rahatsızlığında boğulurcasına yemek yeme nöbetleri gerçekleşir. Gerçekleşen bu nöbetlerde kişi belli bir insanın yiyebileceği miktarın çok daha fazlasını tüketir. Aşırı yeme durumunu çok kısa süre içerisinde gerçekleştirir. Bu rahatsızlıkta kişi istemsiz bir şekilde aşırı yemek yemiş olur. İstemsiz gerçekleşen aşırı yemek yenildikten sonra kişi kilo alma kaygısına kapılır bundan ötürü de kilo almamak için parmağını gırtlağına yerleştirerek kusma refleksini başlatır. Bu şekilde midesindeki yemekleri boşaltmış olur. Bunun dışında midesini boşaltmak için dışkıyı yumuşatan ilaçlar kullanabilir. Bulimiya rahatsızlığı genellikle kadınlarda görülür. Diyet yapmak zor geldiği için genellikle fazla kilolardan kurtulmak için bu tarz yöntemler uygulanır. Kontrolsüz yemek yeme ve çıkartma nöbetlerinin kronik bir hal almış olması Bulimiya’nın en önemli özelliklerinden biridir. Bu nedenle bu duruma fazla alışmamak ve gerek noktada bırakmak doğru olur. Bu tarz rahatsızlıklar kişi psikolojik olarak da etkiler. En önemli noktalardan biri de bu durumu psikolojik bir hal almış olmasıdır.

 

 

yeme bozukluğu
yeme bozukluğu

 

 

Yemek Yeme Bozukluklarının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Yemek yeme bozukluklarının bir diğer nedenleri arasında kültürel özellikler, biyolojik özellikler, kişinin yeme bozukluklu ve benzeri gibi durumlar etki eder. Bazı enfeksiyonlarda yeme bozukluklarına neden olabilir. Bu tarz durumların gelişmesi birçok insanda yeme bozukluğunu meydana getirmektedir. Yeme bozukluklarından kurtulmak için uzman desteği almak şarttır.

 

Yeme Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Yemek yeme bozuklukları kronik hale geldiğinde uzman desteği almak en doğru olanıdır. Bu rahatsızlığı uygulanacak tedavi yöntemi zor olabilir. Tedavi işlemi sırasında öncelik kiloyu normale getirmek olur. Bu durumlarda genellikle kişiyi hastaneye yatırılarak tedavi işlemi gerçekleşir. Gerekli ön hazırlıklar yapıldıktan sonra bu hastalıktan kişinin kurtulması için uzman doktorlar tarafından gerekli işlemler uygulanır. Bu tür rahatsızlıklar kadında ya da erkekte görülebilir. Yemek yeme bozuklukları ileri seviyelere gelmeden önlem alınmalıdır. Bu tür rahatsızlıklar hastane ortamında tedavi edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kadında Orgazm başlıklı makalemizde kadınlar nasıl orgazm olur ve orgazm olamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kadında Orgazm Olamama

Kadında Orgazm

Kadında Orgazm Olamama Kadınlarda orgazm klitoris uyarısıyla  meydana gelmektedir.Orgazm olamamanın iki durumu vardır. Bunlardan biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir