Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kadınlarda Cinsel İlişkide Ağrı (Disparoni) Nedir

Genel olarak cinsel ilişkide ağrı duyulması sık görülen bir durumdur. Bu ağrıları en fazla cinsel yaşamın başındaki kadınlar daha fazla duyar. Bu duruma hazır olmayan kadınlarda ise daha ağır hisssedilebilecek rahatsızlık verici boyutlarda ağrılara sebep olabilir. Cinsel ilişkide en sık görülen ağrı türüdür. Bu ağrılar ilerleyen süreçlerde de devam ediyorsa tıbbi kontrole gidilmelidir. Tıpta cinsel deneyimler birincil ve ikincil disparoni olarak adlandırılır. Birincil disparoni ilk cinsel deneyimden itibaren var olan ağrıdır. İkincil disparoni ise sonradan ortaya çıkan ağrıdır. Ağrının derecesine göre dayılmaz hal aldığı taktirde doktora görülmelidir. Yüzeysel disparoni vajina girişinde meydana gelir. Derin disparoni ise vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ağrıdır.

 

İlişki Esnasında Ağrı Nedenın Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle kadında vajina girişine bağlı nedenler olabilir. Kadınlarda Cinsel İlişkide Ağrı Kızlık zarının yapısal olarak sert olması bu durumun ilk nedenlerinden olabilir. Menopoza bağlı dokularda gerileme ve kuruluk gibi etkenler sebeb olabilir. İlişikiye hazır olunmadan ilişkide bulunma ve bu duruma bağlı olacak tahrişler. Menopoz döneminde genital dokular esnekliklerini kaybettiği için ağrılar olabilir. Bunun dışında ileri derecede vajina enfeksiyonları ağrı duyulmasına neden olur. Kitle ve tümör hem ağrı hemde kanmaya sebep olur. Bunun gibi birçok etken ağrıların oluşmasına neden olabilir. İç geniytal organlarına ait nedenlerinde ağrılara sebep olduğu görülebilir. Endometriosiz denilen durum genital bölgede yapışıklığa neden olur ve bur durum ilişki esnasında gerilmeye neden olacağı için ağrı duyulmasını sağlar. İidrar yolu hastalıkları ve sindirim sistemi rahatsızlıklarıda nadirende olsa ağrı duyulmasına sebep olabilir. Aynı zamanda kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalıkları, hemoroid ve idrar torbasına ait sorunlarda ağrıların sebebi olabilir. Kişiden kişiye görede değişebilir ağrıların sebepleri. Kiminde şiddetli ağrı duyulsa da kiminde ağrı hiç hissedilmeyebilir.

 

Psikolojik Nedenler

Kadınlarda Cinsel İlişkide Ağrının birçok nedeni olabilir. Kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Kimi şiddetli ağrı duyarken kiminde hiç ağrı hissedilmemektedir. Psikolojik olarakta ağrı etkisi duyulabilir. İlk ilişkinin ağrılı olmuş olması kadında cinsel ilişkiden korkmasına ve ilişki esnasında ağrı duymasına neden olur.  Psikolojik olarak kafada yer ettiği için süreçin hep ağrılı geçeceği düşünülebilir. Bu nedenlede ağrı korkusu olabilir. Ağrıların devam ettiği düşünülüyorsa uzman desteği alınması en doğru yöntem olacaktır.

 

Disparoni
Disparoni

Ağrılı Cinsel İlişki İçin Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle ağrılı cinsel ilişki çoğu kadında görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu durumun tedavi işlemleri bulunmaktadır. Kadınların bazen korkulu dönemi olsa da tedavi ile aşılabilecek bir durumdur. Başta ilaç tedavisi uygulanabilir. Ağrılar aslında nedene yöneliktir ve bu nedenler neticesinde uygun ilaç önerilir. Kadınlarda Cinsel İlişkide Ağrı durumuna göre antibiyotik ve vajinal ilaçlar verilebilir. Bunun dışında ağır olmayan cerrahi operasyonlar uygulanabilir. Psikolojik olarak gerçekleşen ağrılar terapilerle aşılabilir. Bu tür etkenler uygulanabilir ve ağrı ortadan kaldırılabilir. Cerrahi yöntemlerde ağrı durumuna göre uygulanır. Öncelikle ağrıya duyarlı bölge  tespit edilir. Çok uzun sürmeyen cerrahi operasyonlarla gerekli  işlemler yapılarak tedavi edilebilir. Tıbbın gelişmesi ile yapılan yöntemin kalıcı olarak ağrıları ortadan kaldırıldığı ve tamamen çözüldüğü görülmüştür.

 

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Kimlerde Görülür?

Ağrılı cinsel ilişki genellikle çoğu kadında görülebilir. Bazı kadınlar bu tür sorunun olduğunun farkına bile varamamaktadır. Cinselliği bir kadınlık görevi olarak görebilmektedir. Cinsel problemleri sorun olarak gören çoğu kadın cinsel terapi kliniklerinin yolunu tutarak tedavi görmeye başlar.  Kadınların belirli sebepler sonuçunda şiddetli ya da hafif hissedebilecekleri ağrılardır. Kimi bu ağrılardan yakınabilirken kimisi ağrı hissetmeyebilir. Uzman yardımı alınarak çözüme kavuşturulabilir ve ağrılar ortadan kaldırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir