Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır? Kemik çatının alt kısmında bulunan ve idrar yapma ihtiyaçı hissedildiğinde kadın tarafından çalıştırılan kas grubuna pelvis tabanı kasları adı verilmektedir. Bu kaslar daha derinde yer alan kaslarla çalışarak dışkılama işlevinin yerine getirilmesini sağlar. Aynı zamanda çatı kemik içinde yer alan organların sarkmadan burada kamasını sağlar. Bu kasların kişide çok fazla iişlevi bulunmaktadır. Doğum yapma sırasında da ıkınma işlevini de yerine getirerek bebeğin dünyaya gelmesinde büyük rol üstlenir. Bu nedenle de pelvin tabanı kasları doğum esnasında yıpratıcı etkilere direk maruz kalmaktadır.

Menopoz döneminde de genital yapıların gevşeme eğiliminde olması bu kasların kasılma yeteneklerini sınırlayabilmektedir.  Bu nedenle de kadında gülme, hapşırma, öksürme, ayakta durma gibi durumlarda idrar kaçırma sorunları meydana gelebilir. Kegel egzersizleri tamda bu esnada çok işe yarar. Kegel egzersizleri sayesinde yıpranmış güçsüz düşmüş ve bu nedenlere bağlı olarak yersiz idrar kaçırmalarına neden olan kas gruplarının güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda işlevlerini de daha iyi gerçekleştirir. Bu egzersizleri halter kaldırmaya benzetebiliriz. Kegel egzersizleri uyguladıkça pelvis tabanı kasları güçlenir ve idrar tutamama sorunlarının herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan giderilmesi sağlanmış olur. Bu kaslar aynı zamanda kadın cinselliğinde önemli görevler üstlendiği için kasların güçlenmesi kadının cinselliği daha iyi bir şekilde yaşamasına olanak sağlar. Bu nedenle ameliyatsız bir şekilde bu durumdan kurtulmanın en iyi yöntemi kegel egzersizi yapmaktır.

 

Kegel Egzersizi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle yapmanız gereken hangi kas gruplarını çalıştırmak istediğiniz önemlidir. Pelvin kaslarını algılamak için iki yöntem size yardımcı olacaktır. İlki idrarınız yaparken idrarınızı durdurduğunuzda hangi kasları kullandığınızı gözlemleyin. Bu uygulamayı yapmakta zorlanırsanız diğer bir yöntem olan vajinanızın içine işaret ve orta parmağınızı yerleştirin ve sıkıştırmaya çalışın. bu yaptığınız yöntemler kegel egzersizi esnasında çalıştırağınız kaslardır. Bbu kasları güçlendiriyor olacaksınız. Kasların güçlenmesi size birçok fayda sağlayacaktır.

 

Ne Sıklıkla Kegel Egzersizleri Uygulanır?

Kegel egzersizinde normalde vücudunuz belirli bölgelerindeki kasları güçlendirdiğiniz gibi güçlendirebilirsiniz. Kegel egzersizi yapabileceğiniz birçok alan vardır. Dilerseniz evde, yolda bulunduğunuz her ortamda rahatlıkla yapabilirsiniz. Çünkü bu egzersizi yaptığınız dışarıdan başka kişiler tarafından anlaşılmaz. Her gün düzenli bir şekilde bu egzersizi yapabilirsiniz. Hatta alışkanlık haline getirmenizde fayda vardır. Pelvis tabanı kaslarınızı birkaç saniye süre ile kasın ve bunu arka arkaya birkaç kez uygulayınız. Her gün belirli sayıda yapmanızın size fayda sağladığını göreceksiniz. Orantılı bir şekilde yapınız. Aşırıya kaçmaktan kaçınınız. Özellikle de idrarınızı yaparken kasma işlemi yapmayınız. Kegel egzersizi yaptığınızda normal şekilde nefes alıp vermeye devam ediniz. Yaptığınız egzersizde sadece pelvis tabanının çalışıyor olmasına özen gösteriniz. Bu egzersizlerin size birçok faydasını düzenli bir şekilde yapıyorsanız eğer görmeniz mümkün olacaktır. Kasların güçlenmesini sağlayarak ilerde oluşabilecek sorunlarıda ortadan kaldırmış olursunuz. Bu egzersizleri aynı zamanda bacak aranıza spor aletlerinden uygun olan aleti yerleştirerek kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu yöntemi evinizde ya da spor salonlarında yapabilirsiniz. Bunun dışında normal hayatta dilediğiniz yerde kısa süreliğine uygulayabilirsiniz.

 

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle bu egzersiz her yerde yapılabileceği için kolay bir egzersiz yöntemidir. Kişinin ilerde ya da yakın zamanda yaşayabileceği birçok sorunu ortadan kaldırabilir. Özellikle de idrar kaçırma problemi olanlar için çok uygun bir egzersiz sistemidir. Kasların güçlenmesini aynı zamanda kadının cinsel ilişkisinde de daha rahat ve ağrısız geçmesine neden olur. Bu egzersizi alışkanlık haline getirmek ve hemen hemen her gün yapmanız uygun olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Cinselliğin Yaşı Var Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunu da inceleyebilirsin

yeme bozukluğu

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü

Kadında Yemek Yeme Diyor Dürtüsü Bozuklukları Nelerdir? Vücut ağırlığı takıntısı vücudun şekli ile ilgili olumsuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir