Güncel Kürtaj Haberleri

Kondom ile Hamilelikten Korunma

Kondom İle Hamilelikten Korunma

Öncelikle kondomun ne olduğu hakkında  hakkında kısaca bilgi verelim. Kondom,  lateks maddesinden üretilen erkekliğin cinsel organına takılmaya yarayan, içerisinde sperm  hücresini  öldürücü maddeler barındıran koruma araçlarına denir.  Konunun gebelikten korunmak için kullanlan ve uzun yıllar korunma için birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Konunun günümüzde lateks adı verilen maddelerden üretilmektedir. Eskiden kondomun üretiminde koyun derisi, keten, hayvan varsa ve benzeri gibi maddeler kullanılmıştır. İlk kondom üretiminde kullanılan madde ise yılan derisidir. Konunun amacı boşalma esnasında spermi içinde hapsetmek ve siper hücrelerinin kadın genital sistemi ulaşmasını engellemektir. Konu yemek olmak istemeyen kadınları kendilerini koruma sistemi yerine erkeğin korunmasında tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde kondom yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. İlaç kullanmak istemeyen kadınların çoğunlukla tercih ettiği bir yöntemdir.

 

Kondomun Koruyuculuk Oranı Ve Koruma Süresi

Öncelikle kondomun koruyuculuk oranında kalitesi önemlidir.Bunun haricinde koruyuculuk oranı kodumu uygulama şekline de bağlıdır. Kondom kullanan kişiler her ilişkide yeni bir kordon kullanmalıdır. Kullanılan kondom  çıkartıldıktan sonra atılmalıdır.Kondomu üzerinde tarih olmakta ve son kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Bu nedenle kondom seçimi çok önemlidir. Kondom kullanımındaki yapılan en önemli hatalardan biri cinsel ilişki kondomsuz başlanması, orgazm öncesi sırasında takılmasıdır. Bu hata nedeniyle istenen gibi de meydana gelebilir. Çünkü erkekte uyarılma döneminde salgılanan sıvı da ufak miktarda olsa bile sperm hücreleri bulunmaktadır. Bu nedenle kodumun ilişkiye girmeden önce kullanılması gerekmektedir. Kondom dikkatli bir şekilde gerektiği gibi takılmalıdır. Her kondom tek seferlik kullanılmalıdır. Kondomda mı %100 koruyuculuk oranı bulmasa bile yüksek miktarda koruyuculuğu vardır. Özellikle spermisit maddeler içeren kondomların koruyuculuk oranları diğer konulara göre daha yüksektir. Kondom kullanım şekli çok basittir. Bu nedenle ilişki öncesi istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemek için erkeğin kullandığı bir yöntemdir.Bir diğer önemli nokta kondom tehlikeli günlerde uygulandığı takdirde koruyuculuk oranı düşmektedir. Bundan dolayı kadın adet döngüsünün hangi evresinde olursa olsun her ilişkide kullanmalıdır. Çünkü aksi taktirde bu durumda da istenmeyen gebelikler ortaya çıkabilir.

 

 

Kondom ile Hamilelikten Korunma
Kondom ile Hamilelikten Korunma

 

 

Kondomun  Kimlerde Uygulanması Sakıncalıdır?

Kondom bir çok kişinin ilişki esnasında istemeyen gebelikleri önlemek için kullandıkları bir yöntemdir. Fakat erkekte ya da kadında lateks veya kondomun içerdiği spermisit ajanlara  karşı aşırı duyarlılık olması durumunda kondom  kullanılmaması gerektiği önerilir.  Bu durumu kişinin dikkat etmesi gerekir.

 

Kondom Kullanımının Riskleri

Kondomla ilgili yazımızda belirttiğimiz gibi bir çok kişi tarafından ilişki sırasında tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin amacı istemiyorum gebeliklerin önüne geçmektir. Kondomun  basit bir kullanım şekli olduğundan dolayı bir çok kişi tarafından tercih edildiği görülmektedir. Yalnız uzun süre koydum kullanan kişilerde psikolojik yeter işte bozuklukları ortaya çıkabilir.Belirttiğimiz psikolojik cinsel işlev bozukluğu çok ender görülebilecek bir durumdur. Bir diğer risklerden biri de kullanılan kondomun  yırtılma riskinin olmasıdır. Bu nedenle kullanacağınız kondomun  kaliteli olması önemlidir. Aksi taktirde kalitesi kullanacağınız konumun etkisinin az olduğunu ya da herhangi bir etkisinin olmadığını görebilirsiniz. Bu durumda istenmeyen gebeliklerde ortaya çıkabilir. Her kondomu  tek seferlik kullanmanız önemlidir. Çünkü aynı kondomu  tekrar kullanacağımız zaman kondom da az miktarda da olsa sperm  hücreleri kalabilir. Aynı zamanda kondom çıkartıldıktan sonra penis  başında ufak miktarda olsa bile sperm bulunabileceğini için penis kadının genital organından uzak tutulmalıdır. Bu nedenle belirttiğimiz gibi kondom kullanımı da çok önemlidir. Asi taktirde kondom kullanılsa bile gebe kalma riskleri ortaya çıkabilir

Bir önceki yazımız olan Jinekologlar Kürtaj Yapar mı? başlıklı makalemizde kürtaj nasıl yapılır, Kürtaj Yasal Bir İşlem midir ve Kürtajın Riskleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir