Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Aşamaları

Kürtaj Aşamaları

 

Karmen Kanülü Vakum Aspirasyon Yöntemi (şırınga yöntemi)

kürtaj aşamalarıGebeliğin 10. Haftasında ki sınır evreye kadar yapılan en çok bilinen yöntemlerden bir tanesi olan Vakum Kürtaj olarak da bilinir. Rahim içerisi, rahme yerleştirilen bir enjektör ile vakumla çekilir. İşlemden önce vajina etrafını uyuşturulması gerekilir ve bu nedenle lokal anestezi uygulanır. Bazı işlemler içerisinde hastanın uyanık olması lazım olunur bu yüzden genel anestezi uygulanır.

 

Ekstraksiyon Yöntemi

Emme yöntemi, en yaygın kürtaj şeklidir. Türkiye’de bütün istenmeyen gebeliklerin yaklaşık % 80’i onunla yapılır. Gebe kaldıktan sonraki 12. haftaya kadar kullanılır. Serviks jinekolojik bilyalı burun pensesi ile yerinde tutulur ve serviksin açıklığı ince metal pimlerle gerilir. Sonra amniyotik sıvı, plasenta, doğmamış çocuk ve uterusun mukoza zarı bir tüp ile takviye edilir. Daha sonra, ikinci bir emme cihazı veya bir küret ile alınabilen doku kalıntılarının geride bırakılıp bırakılmadığı ultrason tarafından kontrol edilir.

 

Küretaj (kürtaj)

Kazıma sırasında, rahim ağzı metal pimlerle uzatılır, böylece doktor uterus aletleri ile girebilir. Daha sonra doğmamış çocuğa sahip meyve torbası ve uterus adı verilen bir lüle ile astarlanır. Küret (kaşık şeklinde bir alet) kazınır. Bu eskiden yaygın olan kürtaj yöntemi, her şeyden önce emme tarafından yerine getirildi ve kürtaj yöntemi olarak nadiren kullanılır (yaklaşık %8). Günümüzde küreler, hamileliğin sona ermesinden sonra, embriyonun diğer kalıntılarının veya diğer doku kalıntılarının diğer yöntemler kullanılarak uterustan çıkarılması durumunda kullanılır.

 

Kürtaj hapı ile kürtaj

Türkiye’de düşüklerin yaklaşık %14’ü hap yardımı ile yapılmaktadır. ” Son adet döneminin başlamasından sonraki 63. güne kadar alınabilir. Mifegyne (RU-486, mifepriston olarak da bilinir), luteal hormon progesteronun etkisini bloke eder. Bu, doğmamış çocuğun uterustan serbest kalmasına neden olur ve 36 ila 48 saat içinde ölür. Yaklaşık iki gün sonra, kadın, uterusun vajina kesesi ve embriyo uterusun büzülmesine ve atılmasına neden olan bir prostaglandin (misoprostol) alır. Fonlar tıbbi gözetim altında alınmıştır. Bir ila iki hafta sonra takip muayenesi gereklidir.

 

Geç kürtaj

 

Geç kürtajlar bugün üç yöntemle yapılmaktadır:

 

  1. Potasyum klorür yöntemi

Potasyum klorür metodu ile çocuğun doğumdan sonra hayatta kalması engellenir. Bu amaçla, kadının karnı uzun bir iğne ile delinir. Bu iğne, ultrason görüntüsü altında doğmamış çocuğun kalbine dikilir. Çocuğun kalbi hemen atmayı durdurur. Yüksek dozlardaki potasyum, kardiyak iletim sisteminin ölümcül bir zehirdir, çünkü herhangi bir koordineli kasılmayı imkânsız kılar. Böylece öldürülen çocuk, hayatta kalma sözde komplikasyonundan korkmaksızın serbest bırakılabilir.

 

  1. Sezaryen bölümü

Abortif bir yöntem olarak sezaryen bölümü sadece düşük yapma problemleri söz konusu olduğunda kullanılır. Normal sezaryen olduğu gibi, hamile kadının uterusu cerrahi olarak açılır ve bebek uterus boşluğundan çıkarılır.

 

Dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi bu işlemlerden önce ayrıntı sahibi yani bilgi arşivlerinde yer alan ve uzmanlar tarafından belirtilen hususları iyi bilmeniz gerekir aksi taktirde geri dönüşü olmayan sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Kürtaj yaptırma yeterliliğine sahip olan bireyler özel veya devlet hastanelerinde bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Her hastanenin ücret fiyat politikası farklı olsa da tam teşekküllü bir hastanede uzman bir doktor tarafından gebelik sonlandırma işleminin yapılması sağlıklıdır. Kürtaj işlemi sonrasında kişi, 1 gün sonra normal yaşantısına devam edebilmektedir. Kürtaj işleminden sonra tekrar hamile kalmak için ortalama 8 günün geçmesi gerekmektedir. Ancak bilinçli olarak bebek sahibi olmak istiyorsanız kürtaj işleminden sonra 3 aylık bir süre beklemeniz önerilir.

Bir önceki yazımız olan Vakumlu Kürtaj Nasıl Olur? başlıklı makalemizde kürtaj çeşitleri, vakumlu kürtaj ve vakumlu kürtaj nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Vakumlu Kürtajın Riskleri

Vakumlu Kürtajın Riskleri

Vakumlu Kürtajın Riskleri elbette vardır , Kürtajın ciddi komplikasyonları nadirdir; Kürtajdan sonra , genellikle karın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir