Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Bir Sonraki Hamileliği Etkiler Mi

Kürtaj Bir Sonra ki Hamileliği Etkiler Mi

Kürtajdan sonra hamilelik eğer işlemin uzman kişiler tarafından yapılmış ise hastanın ortalama 3 ay sonrası gebe kalmasına bir engel teşkil etmemektedir. Ayrıca bunun bir sakıncası da olmamaktadır. Bazı hastalarda ise kürtaj işlemi başarılı bir şekilde atlatıldıktan sonra ki ay bile gebe kaldıkları nadiren olsa bile görülmektedir. Uzmanlar genellikle Kürtaj işleminden sonra ki 15 gün boyunca korunmalı cinsel ilişki yaşayabilirler. 15. Gün an itibari ile korumasız cinsel ilişki evresini yaşayabilirler. Gebe kalma ihtimali yüksek olan bayanlar ise kürtaj işleminden sonra 20. Günden itibaren yumurtlama dönemleri başlamaktadır özellikle üreme çağında ki bayanlar için.

Genel olarak kürtaj işleminden sonra adet sürecine bakıldığında kürtaj sonrası adet dönemine tekrar girmek ve düzenli regl olmak uygun şartlarda hastalar için 45 günlük bir süreç gerekmektedir. Yukarıda anlattığımız konu üzerine kürtaj işlemi ardından 45 gün geçtiği halde eğer âdet kanaması olmazsa kesinlikle bir uzman doktor kontrolüne görünmesi gerekir. Kürtajdan sonrasındaki 2-15 günlük içinde bazı kadınlarda kanamalar olur. Bazılarında ise ilk 5 gün hiç kanama olmaz, sonrasında takip eden 4-5 gün boyunca pıhtısız damla şeklinde kan akıntısı olur. Bazı kadınlarda kürtaj sonrası evrelerinde bu kanamalar yoğun bir şekilde hatta parçacıklı ve pıhtı şeklinde akıntılara sebep olabilir. Akıntıların çok yoğun ve parçalar şeklinde abartılı artması durumunda uzman bir doktora görülmesi gerekmektedir

 

Kürtaj sonrasında hamile kalmak riskli midir?

 

Kürtaj sonrasında hamile kalmak Riskli midir sorusuna en güzel uzman hekimler tarafından verilen yanıt genel olarak hastanın Kürtaj sonrasında ki evrenin Gebe kalmak için 3 ay beklenmesi gerektiği yönündedir.  Kürtaj sonrası bir ay içerisinde kadının adet olma dönemi eğer ki bu dönem içerisinde adet olmamış ise hatta üzerinden 45 gün geçmişse Bayanın hamilelik söz konusu olabilir. Sorunsuz bir kürtaj işlemi sonrasında doktorun önerdiği yani tavsiye ettiği süre içerisinde gebe kalındığı takdirde ne bebek neden anne adayı için herhangi bir sıkıntı teşkil etmez.

 

Kürtaj sonrasında hamilelik devam edebilir mi?

Kürtaj sonrasında genel uzman hekimlerin açıklamasına yönelik rahim içerisinde yer alan gebelik materyallerinin tamamen alınması gerekmektedir. İşlemin bittikten sonraki evresinde teyit amacı ile kontrol edilmesi Kürtajdan sonra ultrason muayenesi yapılması gerekmektedir. Bunun yapılması sebebiyeti Rahim içindeki etlerin alındığına yönelik tamamen hiçbir parçanın kalmadığı kesinleşmesine yönelik teyit kontrolü denir. Eğer ki ultrason kontrolü yapılmaması durumunda 3-4 haftalık Gebeliğin devam edebileceği yönünde kanaatler getirilmiştir. Böyle bir durumda istenmeyen gebelik tekrardan kürtaj işlemine dahil olur ve işlemin yapılması yönünde gerekli prosedürler devam ettirilir.

 

Kürtaj sonrası psikolojik süreç nasıl yönetilmeli?

Kürtaj sonrası hastanın psikolojik süreç içerisinde yaşamış olduğu travmatik olaylar birçok kadının İlerleyen dönemlerde tekrardan gebe kalma hamilelik durumunu zihinsel olarak baş edebilmesi için Uzman profesyoneller Tarafından destek alınması gerektiği Belirtilir. Kürtaj işlemi her bayan için zorlu bir süreç üzücü bir işlem olduğundan ötürü kalıtsal ve zihinsel olarak hastanın kendisini hazır hissetmesi için Profesyoneller tarafından yardım alması gerekir yeni bir gebelik için de kendine süreç bakımından en az 3 aylık bir erteleme süreci oluşturması kendisi tarafından faydalı olur. Özellikle istenmeyen durumlarda yapılan kürtaj işlemlerinde bu durumun ciddi rahatsızlıklara sebep olduğunu belirtmek isteriz. Böyle bir durum içerisinde uzman hekimler tarafından profesyonel destek alınması her zaman anne adayları için önemli olmuştur doğru kararlar her zaman sizlere yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Olduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kürtaj sonrası ağrı, kürtaj sonrası kanama ve kürtaj sonrası ne yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir