Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Çok Acır Mı? Kürtaj Acıtır Mı?

Bayanların birçoğu en büyük korkulu rüyalarından bir tanesi istenmeyen gebeliklerden ötürü yapılacak olan işlemlerden biri olan kürtaj işleminden çekinmektedirler. Bu yüzden kürtaj yaptırırken çok acır mı? ya da kürtaj acıtır mı? şeklinde sorular sorabilirsiniz. Türkiye’de yasal boyutu 10 haftaya kadar bütün istenmeyen gebeliklerin alınması yasaldır. 18 yaş ve üstü kendi hür iradesiyle verebileceği karar tamamen kendisine aittir 18 yaş altı ise bir veli tarafından onayı ile gerçekleştirilir. Bu işlemlerin süreçleri kısa sürmektedir ve yapılan işlemlerin tamamen uygun şartlar içerisinde olduğu taktirde hastanın hiçbir sorun yaşamadan işlem bittikten sonra ister evine isterse işine gidebilir.

 

Kürtaj İşlemi Çok Acı Verir mi?

Kürtaj işlemi uygun bir anestezi lokal veya genel bir teknikle yapıldığında çok rahat ve hafif bir ağrı buna sancı da diyebiliriz istenmeyen gebelikte kürtaj işlemi olabilir. Daha önceden işlemi iki sefer yapanlar Bir önceki işlemden ötürü yahut doğum yapmış biri ise Ağrı genellikle çok az olmaktadır yeni yaptıranlara göre.

Kürtaj işleminde genellikle yüzeysel yani vajinal bölümü anestezi uygulanarak yapılır. Hasta uyku odasına alındıktan sonra 30 ile 60 dakika arasında dinlenme evresinden sonra kendine gelir ve bu süreç içerisinde ister evine isterse iş yerine gidebilir ve çalışmaya devam eder.

Eğer daha önceden doğum yapmış bir bayan kürtaj işlemi için genel anestezi almak istemiyor ise bunu rahim ağzı denilen vajinal bölgeye lokal anestezi ile uyuşturularak bu işlem devam ettirilir. Ayrıca bu işlem esnasında hasta bilinci açık olduğundan ötürü doktor veyahut doktorun yardımcı personeli ile sohbet edebilir, adet sancısına benzer şekilde 23 dakikalık acı çekebilir.

 

Kürtaj Yaptırırken Acır Mı?

Gebelik haftasının içerisindeki evrede ultrasonla istenmeyen gebelik noktası belirlendikten sonra uzman bir jinekolojik muayene yapılır. Bölgesel vajina ve rahim ağız kısmı bakterilerden arındırma işlemi ile dezenfekte edilir. Rahim kısmı yani rahim ağzını sabitlemek amacıyla plastik alet vajinaya yerleştirilir ve lokal anestezik madde rahim ağzı kısmını takviye eder. Genel anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler birebir kendisi tarafından yapılır. Bu esnada herhangi bir acı yahut yüksek dozda acı çekmeniz kuşkusuz olanaksızdır. Kendinizde iseniz hafif bir sancı hissedebilirsiniz.

 

Hafif sancılı bu evre içerisinde ince plastik kanüller rahim ağzı kısmından içeri doğru yavaşça itilir. Bazı hastaların Rahim kısmı olabilir bu nedenle gebeliğin 6. haftanın üzerinde olması sebebiyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu kısım bu evrede rahim ağzını genişletmek gerekmektedir bunun için bir özel işlem adı “buji” verilen aletler kullanılır. Kanüller yerleştirildikten sonra kanülün içerisine bir enjektör yerleştirilir. Enjektör içerisinde ki vakum ile rahim içi çekilerek boşaltılır.

 

Genellikle bu işlemler 10-15 dakika en fazla 20 dakika içerisinde hastanın içerisinde istenmeyen gebelikten ötürü kürtaj işlemi gerçekleşir ve bu işlem kısa bir süre içerisinde biter. Bazı bayanların bu evrede travmatik sonuçları ilerleyen dönemlerde kendilerini psikolojik sıkıntıya girmemeleri açısından anestezi işlemi ile yapmaları tavsiye edilmektedir. Bireylerin ilerleyen süreçlerde sıkıntı yaşamaması için uzman hekimlerin önerdiği psikolojik desteğe almaları gerekmektedir. Bunların sağlık açısından hastanın kendisini iyi hissetmesi ve ilerleyen süreçlerde tekrardan doğum yapabileceğine yönelik psikolojik yardım alması açısından önemlidir. Herhangi bir acı hissi yahut sancılı 1 evre değildir kürtaj işlemi küçük adet sancıları gibi uyanıkken anestezi almamış iseniz rahatlıkla atlatabileceğinizi de kendinize inandırmanız gerekiyor. Normal şartlar altında sürecin hem kısa hemde ağrısız bir işlemi özel hastanelerde yahut özel muayenelerde yaptırmanız en doğrusu olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Yaptırdığım Anlaşılır Mı? başlıklı makalemizde birkaç sene önce kürtaj oldum, kürtaj olduğum belli olur mu ve kürtaj olduğumu ailem anlar mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir