Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Kürtaj işlemi sadece gebelikten oluşan bir durum değildir. Rahim içi parçalarının alınmasında da kullanılan kürtaj yöntemi son 10 yılda %60 lık artış göstermiştir. Bunun nedeninde genetik faktörler veya bilinçsiz cinsel ilişkiler yer almaktadır. Normal ameliyatlara göre uygun olan kürtaj fiyatları devlet hastaneleri ve diğer klinikler arasında değişime uğramaktadır. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerlerde ise çok yüksek rakamlar yer almaktadır. Kürtaj yaptıracak kişilerin kesinlikle uzman doktorlar tarafından sağlıklı ortamlarda kürtaj olmaları gerekmektedir. Devlet hastaneleri, keyfi olarak gebelik sonlanmasını istediği kişilerin kesinlikle kürtaj işlemini yapmamaktadır. Fakat hamilelik sırasında aşırı kan kaybı veya düşük durumlarında ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Özel hastaneler veya klinikler ise keyfi durumlarda veya istemsiz durumlarda farklı fiyatlar uygulayarak kürtaj işlemini gerçekleştirmektedir.

Devlet hastanelerinde Türk Tabipler Birliği tarafından fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu fiyat kullanılan ilaçlara, ameliyatın derecesine, anestezi durumuna bakılarak değişiklik göstermektedir. Özel hastane veya kliniklerde fiyatlandırma, hastanın ekonomik durumuna, doktorun uzmanlık seviyesine, kişinin kürtaj derecesine, konaklamasına, kullanılan ilaçlara bakılarak ücretlendirme yapılır. Yasal olmayan yapılan kürtajlarda fiyat tamamen işlemi yapan kişinin inisiyatifindedir. Sağlık açısından güvenilir kişiler tarafından ve sağlıklı koşullarda kürtaj yapılmalıdır. Kürtaj fiyatları kişilerin ekonomik seviyesini aşmayacak şekilde temelden belirlenmektedir. Koşullara bağlı olarak artış göstermektedir. Doktor kontrolü dışında yapılan kürtajlar kişileri ölüme kadar sürüklemektedir. Aşırı pahalı olmayan ve ücretsiz kürtaj yapan hastaneler mevcut olduğundan kürtaj işlemleri günümüzde fazlaca yapılmaktadır. Bunun nedenlerinden biri de fiyatların uygunluğudur.

Devlet hastanelerinde kesinlikle keyfi kürtaj yapılmamaktadır. Olası durumlardan kürtaj gerektiren durumlarda ise kişinin yakınlarına haber verilerek ve izinleri alınarak müdahale edilmektedir. Özel kliniklerde ise bu farklılık göstererek gizli şekilde de kürtaj yapılmaktadır. Kürtaj fiyatları, ameliyatın boyutuna göre de değişiklik göstermektedir. Küçük operasyonlarda fazla fiyat biçilmez. Ancak, hayati önem taşıyan ve kişi için önemli olan kürtajlarda ücretler %100 artış sağlamaktadır. Ortalama gelirleri aşmayacak şekilde hazırlanan kürtaj fiyatları özel hastanelerde çalışan personel ve hastane ihtiyaçları doğrultusunda da değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullanılan ekipmanlar ve ilaçlarda bu fiyatlandırmanın içinde yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Yaptırmak Ne Kadar? Kürtaj Fiyatları başlıklı makalemizde kürtaj doktorları, kürtaj fiyatları ve kürtaj ücreti devlet hastanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir