Cumartesi , 28 Kasım 2020
Güncel Kürtaj Haberleri

Kürtaj ile Bebek Aldırma

Kürtaj ile bebek aldırma, hamileliğin 10 haftaya kadar olan süresince bebeğini aldırmak isteyen kişiler tıbbi bir zorunluluk olmasına bakılmaksızın kendi iradeleriyle gebeliğin sonlanması isteyebilirler. Bu süre 10. haftanın dolmasından itibaren gerçekleşmemektedir. Bu durumun istisnai durumları bulunmaktadır. Mağdur olduğu bir suçtan dolayı gebe kalmış olan bir kadın hamileliğin 20 haftasına kadar bebeğini aldırma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra bebeğin yaşamsal fonksiyonları gözlenmiyorsa 24 haftaya kadar doktorun onayı ile bebeğin alınması gerçekleşebilir. Akli dengesi bozuk olan bir kadının gebe olması durumunda rızası aranmaksızın gebeliğin sonlanması sağlanabilir. Ülkemizde 1983 yılında yürürlüğe giren yasa sayesinde yasak olmaktan çıkarılan kürtaj işlemi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte rahimden kazıma veya vakumla çekme yöntemi ile yapılmaktadır. Kürtaj ile Bebek Aldırma işleminin gerçekleşmesi için 18 yaşından büyük kadınların evli olmaları durumunda eşlerinin onayı gereklidir. 18 yaşından büyük bekar kadınların hamile olması durumunda eşlerinin onayına gerek yoktur. 18 yaşından küçük kadınlar evli olsalar dahi ailelerinin onayı gereklidir.

Bazı durumlarda ise kürtaj zorunlu hale gelmektedir. Bu durumların başında ve bebeğin yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmesi gelmektedir. Bunun yanı sıra bebeğin ağır malullüğü bulunması ve bu malullüğün sonraki kuşaklara aktarılacak olması bebeğin alınmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra gebenin hayati tehlikesinin bulunması da doktorun gebenin izni olmaksızın hamileliği sonlandırılmasına neden olabilir. Bu durumda doktor, 24 saat içerisinde ilgili birimlere hamileliği sonlandırma sebeplerini rapor halinde sunmalıdır. Kürtaj yasağı kalkmadan önce kadınlar merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız koşullarda kürtaj işlemini gerçekleştirmekteydiler. Bu dönemde hamileliğini sonlandırmak isteyen kadınların büyük bir bölümü ölmekte ve bazıları ise sakat kalmaktaydı. Kürtajın yasalaşması ile birlikte bu problemler ortadan kalkmıştır.

 

Kürtaj ile Bebek Aldırma
Kürtaj ile Bebek Aldırma

Kürtaj ile bebek aldırma

Kürtaj yaptırma yeterliliğine sahip olan bireyler özel veya devlet hastanelerinde bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Her hastanenin ücret fiyat politikası farklı olsa da tam teşekküllü bir hastanede uzman bir doktor tarafından gebelik sonlandırma işleminin yapılması sağlıklıdır. Kürtaj işlemi sonrasında kişi, 1 gün sonra normal yaşantısına devam edebilmektedir. Kürtaj ile Bebek Aldırma işleminden sonra tekrar hamile kalmak için ortalama 8 günün geçmesi gerekmektedir. Ancak bilinçli olarak bebek sahibi olmak istiyorsanız kürtaj işleminden sonra 3 aylık bir süre beklemeniz önerilir.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Olmanın Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde kürtaj olmanın şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunu da inceleyebilirsin

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı

Kürtaj Ne Zaman Yapılmalı? Kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir terimdir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir